Projekta nosaukums angliski: Use and Development of Modern Latvian

Projekta numurs: VPP-LETONIKA-2022/1-0001

Projekta vadošais partneris: Latvijas Universitāte (LU)

Projekta sadarbības partneri: Liepājas Universitāte (LiepU), Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmija (RTA), Latviešu valodas aģentūra

Projekta vadītāja: Ina Druviete

Zinātniskā grupa:

• projekta vadītāja Ina Druviete (LU);
  • galvenais izpildītājs Māris Baltiņš (LU);
  • galvenā izpildītāja Dace Markus (LiepU);
  • galvenā izpildītāja Linda Lauze (LiepU);
  • izpildītājs Kaspars Kļaviņš (LU);
  • izpildītāja Solvita Berra (LU);
  • izpildītāja Dite Liepa (LU);
  • izpildītāja Regina Kvašyte (LU);
  • izpildītāja Kristīne Mežapuķe (LU);
  • izpildītāja Tija Zīriņa (LiepU);
  • izpildītāja Agrita Tauriņa (LiepU);
  • izpildītājs Normunds Dzintars (LiepU);
  • izpildītāja Daiga Straupeniece (LiepU);
  •  izpildītāja Anita Helviga (LiepU);
  • izpildītāja Sanita Martena (RTA);
  • izpildītāja (studējošā) Justīne Bondare (LU);
  • izpildītāja (studējošā) Sintija Ķauķīte (LU);
  • izpildītāja (studējošā) Anna Elizabete Griķe (LU);
  • izpildītāja (studējošā) Gunita Delijeva (LiepU).

Projekta īstenošanas vadošā struktūrvienība LU ir Latviešu valodas institūts

Projekta īstenošanas periods: 15.06.2022–19.12.2024.

Projekta kopējais finansējums: 427 000 EUR, tajā skaitā LU projekta daļai piešķirtais finansējums: 226 282 EUR

Projektā plānotās aktivitātes: projekta mērķis ir paplašināt zināšanas par mūsdienu latviešu valodas lietojumu un attīstību, analizēt valodas situāciju, lingvistisko attieksmi un valodas apguves problēmas, tostarp diasporā, veicināt literārās valodas standartizāciju un terminoloģijas attīstību. Darba uzdevumi mērķa sasniegšanai ietver mūsdienu latviešu valodas pētniecību ar statistiskās, vizualizācijas un korpuslingvistikas metodēm, kā arī jaunu lingvistikas metožu un teoriju lietojumu (piemēram, lietišķā valodniecība, kognitīvā lingvistika, eksperimentālā valodniecība, leksiski funkcionālā gramatika) un jaunu terminu izstrādi latviešu valodniecībā šādos izpētes virzienos: (a) latviešu literārās valodas attīstības tendences, pētījumi par valodas ideoloģiju un valodas standartizāciju, (b) Latvijas iedzīvotāju lingvistisko ieradumu, attieksmju un pārliecību monitorings dažādās saziņas situācijās, balstoties uz modernām sociolingvistiskām teorijām un metodēm, mūsdienīgiem un neformāliem avotiem (sociālajiem medijiem, sarunvalodu un citiem avotiem), (c) bērnu valodas apguve, bērnu un jauniešu valodas prasme un lietojums izglītības iestādēs un diasporā, (d) virtuālā saziņa un latviešu valodas lietojums sociālajos medijos, (e) latviešu valodas leksikas semantiskie un gramatiskie aspekti, (f) latviešu valodas terminoloģijas zinātnisko principu un praktiskās terminrades kā zinātniskās darbības daļas attīstība. Ar projekta aktivitātēm paredzēts sniegt ieguldījumu gan sociolingvistikas un valodas apguves teorijas, gan izglītības un sabiedrības informēšanas jomā, tādējādi stiprinot valsts valodas statusu un funkcijas.

Papildus informācija par projektu: https://lavi.lu.lv/flpp/