Vislielākais burtu izmērs
Lielāks burtu izmērs
Burtu standarta izmērs
Latvijas Universitātē notiks astronomijai veltīta zinātnes kafejnīca
LU Preses centrs
18.03.2009

Ceturtdien, 2.aprīlī plkst. 18:00 Latvijas Universitātēs kafejnīcā, Raiņa bulv. 19 notiks zinātnes kafejnīca „Zvaigznes dzimst un mirst”. Pasākums veltīts Starptautiskajam astronomijas gadam un visuma izpētes jautājumiem.

Zvaigznes, līdzīgi kā cilvēki, katra izdzīvo savu mūžu, tiesa, savos kosmiskos mērogos – vai nu īsāku (daži miljoni gadu), vai stipri garu (miljardiem gadu). Dzīves laikā zvaigznes mainās. Tās savu dzīvi var nodzīvot spoži, tās var beigt savu mūžu ar sprādzienu, kas redzams tālu ārpus galaktikas, tās var dzīvot klusi un nepamanāmi, tās var kādā brīdī radīt ap sevi acij tīkamus mākslas darbus vai arī sarauties tik cieši, ka pat gaisma tās nepamet. Katras zvaigznes mūža gals ir pamats jaunu zvaigžņu tapšanai.

Zvaigzņu šūpulis atrodas gāzes un putekļu miglājos un ir apslēpts cilvēka acij, taču pēc pilngadības sasniegšanas zvaigzne ar stabilu Saulei līdzīgu enerģētiku kļūst par mūsu un citu civilizāciju sildītāju un barotāju, bet, pārkāpjot pusmūža vecumu, sagatavo izejmateriālu nākošajām zvaigžņu paaudzēm. Par šo tēmu runās Dr. Laimons Začs,  LU Fizikas un matemātikas fakultātes vadošais pētnieks. Par zvaigžņu paaudzēm (vecvecāki, vecāki, bērni) un pirmās paaudzes zvaigžņu meklējumiem galaktikā pastāstīs doktorants Arturs Barzdis, bet doktorante Oļesja Smirnova skaidros par to, ka vismaz 50% zvaigžņu veido pārus un vairākkārtīgas sistēmas, kas evolūcijas gaitā mijiedarbojas, nereti izraisot kosmiska mēroga katastrofas.  LU Astronomijas institūta pētnieks Dr. Dmitrijs Docenko stāstīs par zvaigznes dzīves pusmūžu – planetārajiem miglājiem, pārnovu uzliesmojumiem, neitronzvaigznēm un melniem caurumiem. Pasākumu, kā vienmēr, vadīs Dr. Juris Šteinbergs – zinātnieks un populāra TV raidījuma seja.

„Zinātnes kafejnīcas“ mērķis ir raisīt brīvu diskusiju neformālā vidē par sabiedrību interesējošiem zinātnes jautājumiem. Tā ir iespēja tikties ar attiecīgās jomas ekspertiem un noskaidrot līdz šim neizprasto par kādu konkrētu zinātnes jomu, šoreiz par astronomiju. Zinātnes kafejnīcā astronomi pastāstīs par dažādiem zvaigžņu attīstības posmiem un scenārijiem – kā zvaigznes dzimst un kā tās mirst, kā zvaigžņu dzīve ietekmē cilvēku dzīvi uz Zemes.

„Zinātnes kafejnīcas“ diskusija notiks brīvā stilā pie kafijas tases vai sulas glāzes, kas kafejnīcas apmeklētājiem būs par brīvu. Visi laipni aicināti apmeklēt „Zinātnes kafejnīcas“ pasākumu!

Zinātnes kafernīcu organizē Latvijas Zinātņu akadēmija, Latvijas Universitāte.