Vislielākais burtu izmērs
Lielāks burtu izmērs
Burtu standarta izmērs
Zinātnes kafejnīca „Neiespējamo lietu fizika“
LU Preses centrs
24.04.2009

Trešdien, 29.aprīlī plkst. 18:00 Latvijas Universitātes kafejnīcā notiks Zinātnes kafejnīca. Pasākums veltīts fizikas jautājumiem un šoreiz tiek rīkots ikgadējo Fizmatdienu ietvaros. Vakara sarunu temats būs „Neiespējamo lietu fizika”.

Dažādās sarunās nereti tiek minēta paralēlu dimensiju un pat veselu paralēlu Visumu eksistence un iespējamā mijiedarbība starp tiem. Tam visam pamats sakņojas vairākās fizikas teorijās, kas tiek sekmīgi izmantotas, lai precīzi aprakstītu dažādas lietas, par kuru eksistenci nevienam nav nekādas šaubas.

Paralēlu Visumu eksistenci pirmkārt pieļauj viena no kvantu mehānikas interpretācijām, savukārt paralēlās dimensijas ir nepieciešama stīgu teorijai, kura pretendē uz pilnīgi visu fizikālo mijiedarbību aprakstu, kā arī izskaidro elementārdaļiņu eksistences būtību.

Par paralēlajām pasaulēm un Visumiem stāstīs LU Lāzeru centra pētnieks Linards Kalvāns. Par kvantu pasaules dīvainībām, izmantojot Einšteina- Podoļska- Rozena paradoksu stāstīs LU FMF profesors un LU rektors Mārcis Auziņš. LU Cietvielu fizikas institūta zinātnieks Dr. Vjačeslavs Kaščejevs skaidros par „Neticamo kvantu realitāti nanoelektronikā”. Tas būs stāsts par šodienas un nākotnes elektronikas „darba rūķīšiem“ elektroniem. Kādas ir to kvantu īpašības, kā mēs to zinām un priekš kam pētām? Runāsim par gigantiskām oglekļa molekulām, vienelektronu tranzistoriem un kvantu datoriem.

Pasākumu, kā vienmēr, vadīs Dr. Juris Šteinbergs – zinātnieks un populāra TV raidījuma seja. „Zinātnes kafejnīcas“ mērķis ir raisīt brīvu diskusiju neformālā vidē par sabiedrību interesējošiem zinātnes jautājumiem. Tā ir iespēja tikties ar attiecīgās jomas ekspertiem un uzdot viņiem jebkuru gan skolotājam, skolēnam, studentam, ierēdnim, bibliotekāram, gan uzņēmējam un pensionāram interesējošu jautājumu un noskaidrot līdz šim neizprasto par kādu konkrētu zinātnes jomu, šoreiz par neiespējamo lietu fiziku un citām lietām „Zinātnes kafejnīcā”. 

„Zinātnes kafejnīcas“ diskusija notiks brīvā stilā pie kafijas tases vai sulas glāzes, kas kafejnīcas apmeklētājiem būs par brīvu.

Neklātienē "Zinātnes kafejnīcas" pasākumu interesenti varēs vērot arī tiešraidē.