Vislielākais burtu izmērs
Lielāks burtu izmērs
Burtu standarta izmērs
Satelītu novērošanas iekārtu konstruktors Māris Ābele uz LU galvenās ēkas jumta pie ZMP fotokameras 1958. gadā. Foto no LU Astronomijas institūta attēlu kolekcijas.
Satelītu novērošanas iekārtu konstruktors Māris Ābele uz LU galvenās ēkas jumta pie ZMP fotokameras 1958. gadā. Foto no LU Astronomijas institūta attēlu kolekcijas.

MĒNEŠA PRIEKŠMETS Pirmā satelītu fotokamera
Ilgonis Vilks, LU F.Candera – kosmosa izpētes muzeja vadītājs
06.03.2018

Latvijas Universitātes Zinātņu un tehnikas vēstures muzeja marta mēneša priekšmets ir F. Candera - kosmosa izpētes muzejā apskatāmā fotokamera, ar kuru pirms 60 gadiem nofotografēti pirmie Zemes mākslīgie pavadoņi.

1957. – 1958. gadā norisinājās Starptautiskais ģeofizikas gads, kura ietvaros zinātnieki pētīja atmosfēras augšējos slāņus un tuvējo kosmosu. Tika palaisti pirmie Zemes mākslīgie pavadoņi, kuru novērojumos iesaistījās arī Latvijas Universitātes astronomi. Kopš tā laika satelītu novērojumi ir aktīvi turpinājušies, Latvijas Universitātes Astronomijas institūtā izstrādāti daudzi unikāli satelītu novērošanas instrumenti, kas lietoti novērošanas stacijās visā pasaulē. To galvenais konstruktors ir LU vadošais pētnieks, Dr.phys.Māris Ābele.

Pirmai satelītu fotokamerai veltītajā mēnesī notiks vairāki pasākumi veltīti satelītu novērošanai, izmantošanai un tuvējo kosmosu. 12. martā Latvijas Universitātē notiks Zinātnes kafejnīca, būs pieejama virtuālā izstāde, kā arī citi pasākumi.

Pirmā satelītu fotokamera un ekspozīcija aplūkojama F. Candera - kosmosa izpētes muzejā Rīgā, Raiņa bulvārī 19 (412. telpa). Muzeja apmeklējums piesakāms iepriekš krājuma glabātājai Guntai Vilkai pa mob. tālr. 26539970 vai e-pastu: gunta.vilka@lu.lv.