Vislielākais burtu izmērs
Lielāks burtu izmērs
Burtu standarta izmērs
Gada studente Māra Ulme. Foto: Toms Grīnbergs.
Gada studente Māra Ulme. Foto: Toms Grīnbergs.
Gada studente Māra Ulme. Foto: Toms Grīnbergs. Māra pie Universitātes. Foto: Toms Grīnbergs. LU Studentu padomes valde
Gada studente Māra Ulme: piederību savai Universitātei izjutu jau pirmajā dienā
Antra Sprēde, LU Komunikācijas un inovāciju departaments
03.03.2018

"Es gribu studēt un iemācīties vairāk. Lai zinātu, kas ir labs un kas slikts, jābūt arī gudram, jo nezinot bieži vien mēs varam kādam nodarīt pāri, un es gribu pēc iespējas vairāk uzzināt, lai es varētu pēc tam no sevis dot," saka Latvijas Universitātes (LU) Humanitāro zinātņu fakultātes angļu filoloģijas 3. kursa studente Māra Ulme. 2017. gada izskaņā Māra tika atzīta par Gada studenti, un šis tituls nācis ar jaunu atbildību - viņa ir ievēlēta LU Studentu padomes valdē un strādā, lai studentu dzīvi Universitātē padarītu labāku. Māru visi sauc par gaisotnes cilvēku, un viņas mērķis ir iepriecināt cilvēkus.

Kuri mācību priekšmeti tev vislabāk padevās skolā?

Esmu beigusi Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolu. Man bija jāmācās četri gadi, tad - kursi  un jāraksta diplomdarbs. Mums bija nedaudz citādāka gaisotne nekā parastajā vidusskolā, piemēram, aizej uz matemātiku un pēc tam ej apgleznot šķīvjus. Mēs bijām ļoti tuvs kurss, 11 meitenes. Man vienmēr padevusies angļu valoda un literatūra – analizēt dažādus dzejoļus vai grāmatas, rakstīt esejas. Tas arī man skolā visvairāk patika.

Vai tāpēc izvēlējies studēt angļu filoloģiju?

Ne tikai tāpēc, ka man padevās angļu valoda. Tas ir saistīts ar to, ko daru dzīvē. Es gribu rakstīt grāmatas un domāju, ka angļu valodā sasniegšu vairāk cilvēku, jo vairākums tomēr runā angliski, nevis latviski. Jebkurā gadījumā visu var pārtulkot, bet, lai būtu izaugsme, ātrāk un vairāk cilvēku var sasniegt angļu valodā.

Tavs mērķis ir kļūt par rakstnieci?

Jā, kopš deviņu gadu vecuma. Tas nekad nav zudis. Man arī tētis ir dzejnieks, viņš raksta dzeju. Viņam divi krājumi iznākuši, un tas ir tik forši!

Vai vienmēr zināji, ka studēsi LU?

Kad meklēju studiju programmas, LU bija vienīgā, kas piedāvāja studēt angļu filoloģiju un valodas, tāpēc arī automātiski aizgāju uz angļu filoloģiju un ļoti priecājos par to. Patriotisms pret Universitāti man bija jau pirmajā dienā. Kad aizgāju uz studentu svētkiem “Aristotelis” un Lielajā aulā bija jādod lielais zvērests, ka es mīlēšu savu Universitāti, savu Alma Mater un Latviju – tas bija ļoti iedvesmojoši un veidoja superīgu piederības izjūtu jau pašā sākumā.

Vai, stājoties Universitātē, angļu filoloģija bija vienīgā programma, ko izvēlējies?

Mana otra izvēle bija psiholoģija LU, ja netiktu filologos.

Uz ko studentam jāgatavojas, sākot studijas?

Pirmais studiju gads ir diezgan liela migla... (smejas). Domāju, ka cilvēkam, kurš mācījies vidusskolā, rodas šoks, ka nav zvana. Lekcijas ir ilgas, bet man tieši tikpat garas lekcijas bija mākslas skolā, tāpēc man nebija nekāda kultūršoka.

Daži varbūt domā: “Ai, mums pusotra stunda jāsēž...”, bet tā pusotra stunda patiesībā paiet daudz, daudz ātrāk bez starpbrīžiem pa vidu. Gaisotne ir citādāka, nekā skolā jebkad ir bijusi. Varbūt tāpēc, ka pret mums izturas vairāk kā pret pieaugušajiem. No katra paša atkarīgs, vai nāc uz lekcijām vai nenāc; ja nevēlies ierasties, neviens pakaļ neskries, un mammai neviens nezvanīs un neprasīs, kur esi.

Ir dienas, kad lekcijas sākas ap pulksten 10.30 vai 12.30, tad var nedaudz ilgāk pagulēt. Ir dienas, kas ir ļoti noslogotas. Man ir bijis tā, ka lekcijas sākas pulksten 8.30 un beidzas tikai 18.00, bet to atsver piektdienas, kas mums parasti ir brīvas, tāpēc nedēļā sanāk trīs brīvdienas. Iepriekšējā studiju semestrī pat bija četras brīvdienas, tāpēc studijas var savienot ar darbu, un tā nav problēma.

Mācīties universitātē ir ļoti interesanti, jo viss, ko vēlies mācīties, ir par tēmu. Varbūt ir kāds kurss, par ko rodas jautājums, kāpēc tas vajadzīgs. Bet tas ir par vienu konkrēto izvēli. Piemēram, ja studēju angļu filoloģiju, man būs arī kursi “Stilistika”, “Gramatika”, “Teksta analīze” un visādi priekšmeti, kas ir par tieši to, ko vēlos mācīties. Jo ilgāku laiku pavadi Universitātē studējot, jo vairāk lietas viena ar otru sasaistās, un pamazām saproti – tāpēc man bija tas kurss, tāpēc mums mācīja to, un to jau atceros no tās lekcijas. Ja pirmā pusgada laikā studentam liekas, ka galīgi kaut kas nesanāk un pat otrajā gadā vēl rodas jautājums par to, kas šeit notiek, iesaku nedaudz pagaidīt. Puzles gabaliņi bildi izveido pēc kāda laika.

Ja studentam ir apjukums un rodas šaubas par savu izvēli, tu iesaki pagaidīt?

Jā, es arī domāju, ka ļoti svarīgi ir mēģināt skatīties uz studijām kā uz kaut ko interesantu. Mainīt perspektīvu ne tikai tāpēc, ka tā ir vieglāk mēģināt sevi pozitīvi noskaņot gan lekcijām, gan lektoriem un cienīt cilvēkus, kas māca, bet arī tāpēc, ka tas reizē vairāk dod. Piemēram, uz leksikoloģiju vai stilistiku var skatīties kā uz sausiem faktiem par vārdiem, bet vienlaikus uz to var skatīties kā uz iespēju uzlabot savu vārdu krājumu un saprast valodas uzbūvi.

Vairāk lasi Alma Mater e-versijā.