Vislielākais burtu izmērs
Lielāks burtu izmērs
Burtu standarta izmērs
Publicitātes attēls
Publicitātes attēls
Publicitātes attēls Publicitātes attēls Publicitātes attēls
AKTUĀLI! Latvijas Universitātes ģeologi dosies ekspedīcijā un Antarktīdu
Marta Zīverte, projekta koordinatore
01.02.2018

Šī gada 11. februārī Latvijas Universitātes ģeologi dosies ekspedīcijā uz Antarktīdu, lai veiktu ledāju pētījumus un turpinātu attīstīt polāro pētījumu jomu Latvijā. Šī būs pirmā latviešu zinātnieku ekspedīcija uz Antarktīdu.

Ekspedīcijā dosies Latvijas Universitātes Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes pasniedzēji un pētnieki Dr. ģeol. Kristaps Lamsters, Dr. ģeol. Jānis Karušs un Dr. ģeol. Māris Krievāns.

Pētnieku komanda kopā jau īstenojusi trīs ekspedīcijas, veicot ledāju pētījumus Islandē un Grenlandē. Šī gada ekspedīcijas laikā pētījumu bāze būs Ukrainai piederošā Vernadska polārstacija, kura atrodas uz Galindesa salas netālu no Antarktīdas pussalas.

Antarktīda – piektais lielākais kontinents, kas veidots no ledus

Antarktīdas tuvumā cilvēki pirmo reizi nokļuva tikai ap 1820. gadu. Līdz pat mūsdienām lielākā daļa no kontinenta nav izpētīta. Uz Antarktīdu joprojām dodas tikai zinātnieki un piedzīvojumu meklētāji. Parasti Antarktīdā uzturas ap 1000 cilvēku, kuri strādā zinātniskajās stacijās. 98% no Antarktīdas teritorijas klāj ledus sega, kuras maksimālais biezums ir līdz pat 4,7 kilometriem.

Kāds labums no Antarktīdas pētījumiem Latvijai?

Komandas uzdevums ekspedīcijas laikā ir veikt Antarktīdas pussalas un apkārtējo salu ledāju biezuma un iekšējās struktūras mērījumus, kā arī izveidot 3D modeļus turpmākiem pētījumiem. Zinātnieki pētīs uz ledājiem mītošos mikroorganismus un augšņu veidošanās procesus, kā arī iežu un nogulumu veidošanās apstākļus.

Varam lepoties, ka Latvija tiek iesaistīta starptautiski nozīmīga un neizzināta reģiona pētījumos. Mūsu zinātnieku pētījumi dos ieguldījumu Latvijas un citu valstu zinātnieku izpratnē par mūsdienu procesiem un ledāju dinamiku Antarktīdas pussalas apkārtnē. Zinātniskie pētījumi Antarktīdā veicinās arī sabiedrības izpratni par globālo klimata mainību un ledāju kušanas ietekmi.

6. februārī plkst. 14.00 LU Dabas mājā 223. kabinetā notiks ekspedīcijai veltīta preses konference.

Ekspedīciju atbalsta Latvijas Universitātes fonds (SIA «Mikrotīkls» ziedojuma finansējums), SIA «Ceļu būvniecības sabiedrība "Igate», SIA «Spectre Latvia», veikals «Ceļotājs», radošo risinājumu aģentūra SIA «Tribe», SIA «Master Foto».

Petijums līdzfinansēts no ERAF projekta Nr. 1.1.1.2/VIAA/1/16/118.