Vislielākais burtu izmērs
Lielāks burtu izmērs
Burtu standarta izmērs

Norisināsies vieslekcija par kvantu nanoelektroniku
Vjačeslavs Kaščejevs
07.12.2017

Pirmdien, 11. decembrī, plkst 16:30 Latvijas Universitātē Raiņa bulvārī 19, 16. auditorijā uzstāsies Parīzes Pjēra un Marijas Kirī universitātes profesors, Augstākās Normālskolas (Ecole Normale Supérieure) Pjēra Egrēna Laboratorijas vadošais pētnieks Gvendāls Fevs (Gwendal Fève) ar vieslekciju “Electron quantum optics in nanoelectronic circuits”.

Pēdējo trīsdesmit gadu progress pusvadītāju shēmu izgatavošanas jomā ļauj izgatavot elektronikas shēmas dažu nanometru mērogā. Šādās nanoshēmās valda kvantu fizikas likumi un elektronu izplatīšanos (it sevišķi pie zemām temperatūrām) vairs nevar aprakstīt kā klasisko daļiņu kustību, bet gan jāskata kā matērijas viļņi, līdzīgi gaismas vilņiem optikā. Profesors Gvendāls Fevs ir viens no jaunas kvantu tehnoloģiju nozares – elektronu kvantu optikas – pamatlicējiem.

Vislekcijā profesors Fevs stāstīts par galvenajiem eksperimentiem elektronu kvantu optikā, jaunākajiem sasniegumiem no atsevišķajiem elektroniem sastāvošo strāvu pētījumos, kā arī vispārīgi par pētniecības un studiju vidi Francijā un pieredzi studējot un strādājot augstskolā ar vislielāko Nobela prēmiju laureātu skaitu absolventu vidū (13, no tiem 8 – fizikā).

Gvendāls Fevs 2015. gadā ir ieguvis Eiropas Pētniecības Padomes (ERC – European Research Council) grantu, bet no 2018. gada kopā Latvijas Universitāti un Eiropa vadošajiem metroloģijas institūtiem piedalīsies jauna tipa kvantu sensoru izstrādes projektā.

Vislekciju rīko LU FMF doktorantūras skola “Atomāro un nepārtrauktās vides fizikālo procesu pētīšanas, modelēšanas un matemātisko metožu pilnveidošanas skola”. Vislekcija tiks lasīta angļu valodā. Aicinām visus interesentus, it īpaši – doktorantus un jaunos zinātniekus.