Vislielākais burtu izmērs
Lielāks burtu izmērs
Burtu standarta izmērs
Latvijas Universitātes rektors profesors Indriķis Muižnieks un uzņēmējs, biznesa akseleratora “RebelBio” dibinātājs Bils Ljao Akadēmiskā centra Dabas mājā. © Foto: Toms Grīnbergs, Latvijas Universitātes Komunikācijas un inovāciju departaments.
Latvijas Universitātes rektors profesors Indriķis Muižnieks un uzņēmējs, biznesa akseleratora “RebelBio” dibinātājs Bils Ljao Akadēmiskā centra Dabas mājā. © Foto: Toms Grīnbergs, Latvijas Universitātes Komunikācijas un inovāciju departaments.
Latvijas Universitātes rektors profesors Indriķis Muižnieks un uzņēmējs, biznesa akseleratora “RebelBio” dibinātājs Bils Ljao Akadēmiskā centra Dabas mājā. © Foto: Toms Grīnbergs, Latvijas Universitātes Komunikācijas un inovāciju departaments. Jaunie uzņēmēji un pētnieki prezentē idejas biznesa akseleratora “RebelBio” dibinātājam Bilam Ljao. Latvijas Universitātes Akadēmiskā centra Dabas māja. © Foto: Toms Grīnbergs, Latvijas Universitātes Komunikācijas un inovāciju departaments. No kreisās: LU pētnieks, uzņēmuma "Alternative plants" līdzdibinātājs Mārtiņš Borodušķis, LU Botāniskā dārza direktora p.i. Toms Andersons, biznesa akseleratora “RebelBio” dibinātājs Bils Ljao, LU pētniece, uzņēmuma "Alternative Plants"  līdzdibinātāja Anna Ramata-Stunda, LU un "Alternative Plants" pētnieces Elza Kaktiņa un Baiba Silamiķele. © Foto: Toms Grīnbergs, Latvijas Universitātes Komunikācijas un inovāciju departaments. Uzņēmējs, biznesa akseleratora “RebelBio” dibinātājs Bils Ljao kopā ar uzņēmuma "Alternative Plants" dibinātājiem, LU pētniekiem Annu Ramatu-Stundu un Mārtiņu Borodušķi LU Botāniskajā dārzā stāda banānkoku. © Foto: Toms Grīnbergs, Latvijas Universitātes Komunikācijas un inovāciju departaments.
AKTUĀLI! Latvijas Universitātē viesojas biznesa akseleratora “RebelBio” dibinātājs Bils Ljao
Aija Pakalna, LU Komunikācijas un inovāciju departaments
04.12.2017

29. novembrī Latvijas Universitātes (LU) Akadēmiskā centra Dabas mājā tikās zinātnieki un uzņēmēji, lai prezentētu savus produktus austrāliešu uzņēmējam un biznesa akseleratora “RebelBio” dibinātājam Bilam Ljao (Bill Liao). Kritiku uzņēmējs nežēloja, taču uzsvēra, ka tikai tā jaunajiem uzņēmējiem biznesā iespējams augt un attīstīties.

Šīs tikšanās mērķis bija jaunos un potenciālos uzņēmējus iepazīstināt ar SOSV riska kapitāla fondu, kas pārvalda gan “RebelBio”, gan vēl piecus citus biznesa akseleratorus, ļaut viņiem reklamēt savu produktu, lai pēc tam saņemtu atsauksmes un ierosinājumus uzlabojumiem no speciālista, kurš ar dažādām inovatīvām idejām strādā jau vairākus gadus. Savas idejas prezentēja sešas komandas – “EHO textiles”, “Polylabs”, EPM, “Gym Buddy”, kā arī Rīgas Tehniskās universitātes zinātnieki prezentēja produktu - biodegradējamu siltumizolācijas materiālu -, bet LU zinātnieki no Kardioloģijas un reģeneratīvās medicīnas institūta prezentēja reālā laika glikozes sensoru.

Uzrunājot klātesošos, B. Ljao pirmām kārtām uzsvēra, ka neiespējamais var kļūt iespējams, un tas visiem jāapzinās. “Ar fonda atbalstu mēs palīdzam jaunuzņēmumiem attīstīties ātrāk – veicinām rentabilitāti, pārdošanas rādītājus. Tie ir trīs mēneši smaga darba, atbalsts un atsauksmes no speciālistiem, finansējums, paplašināts klientu loks, pieeja tirgum un citiem speciālistiem,” ieguvumus, piedaloties akseleratorā, uzskaitīja B. Ljao.

Viesoties Latvijā un Latvijas Universitātē uzņēmēju uzaicināja LU pētnieki Mārtiņš Borodušķis un Anna Ramata-Stunda. Viņi pavasarī pieteicās “RebelBio” akseleratoram un saņēma 100 tūkstošu ASV dolāru investīciju no SOSV riska kapitāla fonda, lai attīstītu savu uzņēmumu “Alternative Plants”. Uzņēmums izstrādā unikālu tehnoloģiju, lai no retu un aizsargājamu augu cilmes šūnām varētu biotehnoloģiski audzēt kosmētikas industrijai nepieciešamās augu sastāvdaļas un iegūt to aktīvās vielas. 

“Galvenā loma pozitīvas atbildes saņemšanā bija tieši Bila skatījumam uz produkta vērtību un globālo apmēru, kā arī komandu. No aprīļa līdz jūlija beigām lielu daļa laika pavadījām Īrijā, Korkā, kur daļēji izstrādājām mūsu pirmos komercializējamos produktus. To attīstīšana šobrīd turpinās, sadarbojoties ar LU līgumpētījumu veidā,” sacīja uzņēmuma “Alternative Plants” līdzdibinātājs Mārtiņš Borodušķis

“Alternative Plants” ir LU pētnieku jaunuzņēmums, kam Universitāte pirmajos soļos biznesā bijis liels atbalsts. “Lūkojoties uz šiem zinātniekiem, redzu, cik viņi entuziastiski īsteno projektus ar tūlītēju pielietojumu. Šādi projekti Universitātei noteikti jāatbalsta, un sākam mēs to darīt ar vienkāršām lietām, piemēram, studentu biznesa inkubatoriem, kas iemāca pirmos soļus biznesā, kā bizness tiek organizēts un kas nepieciešams, lai biznesu uzsāktu. Cenšamies pētniekus nodrošināt ar infrastruktūras atbalstu un arī palīdzēt profesionāli,” Universitātes nozīmi zinātnieku un pētnieku pirmajos soļos biznesā savā uzrunā izcēla LU rektors profesors Indriķis Muižnieks.

Rektors arīdzan pauda pārliecību, ka LU vēlētos kļūt par partneri šādam akseleratoram, piemēram, ja SOSV riska kapitāla fonds nolemtu izveidot atzaru Eiropas austrumu daļā. Šobrīd SOSV VC ir lielākais agrīnās fāzes investors ar biotehnoloģijām saistītos uzņēmumos. 

Kopā ar “Alternative Plants” komandu Bils Ljao viesojās arī LU Botāniskajā dārzā, kur Tauriņu mājā simboliski iestādīja banānkoku. Ne velti - visas savas pūles un līdzekļus B. Ljao šobrīd iegulda pasaules mežu atjaunošanā, tā cenšoties novērst globālo sasilšanu. Viņa mērķis uzņēmumā “WeForest” ir iestādīt 100 miljonus koku, no kuriem šobrīd iestādīti jau 70,5 miljoni. Taču, lai novērstu globālo sasilšanu, būtu vajadzīgi teju 200 miljardi.

“Ap ekvatoru šobrīd ir degradētas zemes – kur agrāk bija lietusmeži, tagad ir tuksneši un vairāki miljoni cilvēku bez darba. Mēs strādājam ar vietējo ciemu iedzīvotājiem, palīdzam viņiem iestādīt mežu, iemācām viedo saimniekošanu, lai meži būtu ražīgi, un ļaujam viņiem paturēt, ēst un pārdot visus meža saražotos augļus, ogas, riekstus,” savu mērķi izklāstīja Bils Ljao. Pēc viņa aprēķiniem, no nabadzības viņš pasaulē jau izglābis pusmiljonu sieviešu. 

Vizītes laikā Latvijā Bils Ljao uzstājās arī globālā tehnoloģiju, dzīvesstila un jaunuzņēmumu festivālā Digital Freedom Festival ar lekciju par jēgpilnām investīcijām un problēmām, ko pasaulē novērst.