Vislielākais burtu izmērs
Lielāks burtu izmērs
Burtu standarta izmērs
Attēlā: LUSP priekšsēdētāja Signe Skutele un Kristiāns Ančipānovs. © Foto: Toms Grīnbergs, Latvijas Universitātes Komunikācijas un inovāciju departaments
Attēlā: LUSP priekšsēdētāja Signe Skutele un Kristiāns Ančipānovs. © Foto: Toms Grīnbergs, Latvijas Universitātes Komunikācijas un inovāciju departaments

AKTUĀLI! Studentu dienā Latvijas Universitātē viesosies studenti no Lietuvas un Baltkrievijas
LU Studentu padome, LU Komunikācijas un inovāciju departaments
14.11.2017

Piektdien, 17. novembrī, Latvijas Universitātē (LU) viesosies studenti un augstskolu vadības pārstāvji no Baltkrievijas Valsts universitātes (BVU) un Vītauta Dižā Universitātes (VDU), lai kopā ar LU pārstāvjiem atzīmētu Starptautisko studentu dienu. Šāds studentu forums, šos svētkus atzīmējot, notiks pirmo reizi ar mērķi nostiprināt sadarbību starp augstskolu studentiem un studentu pašpārvaldēm.

Ideja 17. novembrī rīkot starptautisku studentu forumu nāca no BVU pērn, kad pie viņiem viesojās LU Studentu padomes (LUSP) pārstāvji. “Mēs, studenti, no jauna vēlamies šo dienu pasludināt par visu studentu dienu – lai tajā piedalīties un iesaistīties varētu ikviens students,” uzsver LUSP priekšsēdētāja Signe Skutele. Viņa norāda, ka LU jau vairākus gadus studentu dienu vairs nesvin, tāpēc vērts atjaunot ne vien pašu svētku tradīcijas, bet arī augstskolu savstarpējo sadarbību.

“Ar VDU mums savulaik bija ļoti cieša sadarbība, bet kontakti pārtrūka. Tagad strādājam, lai tos atgūtu. Savukārt ar BVU ciešāka sadarbība sākās pagājušajā gadā,” turpina S. Skutele. Viņa norāda, ka forumā vajadzēja piedalīties arī Tartu Universitātei, taču tur pašlaik notiek studentu pašpārvaldes vēlēšanas. Plānots, ka forums notiks katru gadu citā sadarbības universitātē, turklāt to pulkam pievienosies arī citas reģiona universitātes.

 

Starptautiskās studentu dienas vēsture

Starptautiskā studentu diena Eiropā tiek atzīmēta ik gadu kopš 1941. gada 17. novembra. Neskatoties uz to, ka mūsdienās to svin ar jauneklīgu bezrūpību, 17. novembris par Starptautisko studentu dienu kļuva traģisku notikumu dēļ.

1939. gada 28. oktobrī nacistu okupētajā Prāgā studenti un pasniedzēji izgāja demonstrācijā, lai atzīmētu valsts izveidošanas (1918. gada 28. oktobris) gadadienu. Varas pārstāvji izdzenāja demonstrantus, un medicīnas students Jans Opletals tika nopietni ievainots. Viņa bēres 15. novembrī pārauga protesta akcijās, un daudzi demonstranti tika apcietināti.

Pēc dažām dienām studentu kopmītnēs agri no rīta tika apcietināti un pēc tam nosūtīti uz koncentrācijas nometni vairāk nekā 1200 studentu. 17. novembrī deviņus studentu kustības aktīvistus bez tiesas sodīja ar nāvessodu. Pēc Hitlera pavēles visas čehu augstākās mācību iestādes tika slēgtas līdz pat kara beigām.

17. novembri kā studentu solidaritātes svētku dienu noteica 1941. gadā Starptautiskās studentu padomes tikšanās reizē. “Studenti ir tie, kuri veido nākotni, tie, kuri ir izglītoti un kuri vēlas mainīt sabiedrību uz labu. Šie svētki, pirmkārt, ir par studentu vienotību, otrkārt, atgādina, ka nekad vēsturē vairs nedrīkst atkārtoties notikumi, ka studentu vīzijas tiek noraidītas ar represijām. Tāpēc arī mums ir svarīgi, lai šī diena tiek svinēta ar starptautiskas sadarbības potenciālu,” dienas nozīmīgumu skaidro LUSP priekšsēdētāja Signe Skutele.

 

Pasākuma programma

17. novembrī plkst. 9.30 Starptautiskās studentu dienas forumu ar svinīgām uzrunām LU Mazajā aulā atklās LU rektors profesors Indriķis Muižnieks un BVU rektors Andrejs Korols (Andrey Korol). Kā arī ar prezentācijām par studentu pašpārvaldes darbu uzstāsies visu trīs universitāšu studentu pašpārvalžu priekšsēdētāji - Jevgēņijs Kharuks no BVU, Greta Šmaižīte no VDU un LUSP priekšsēdētāja S. Skutele.

Dienas turpinājumā studenti dosies uz LU Akadēmiskā centra Dabas māju, kur strādās darba grupās un diskutēs par četriem tematiem – studiju iespējām, studiju pieejamību, studentu pašpārvaldes darbu un studiju mobilitāti. “Mums interesē pieredzes apmaiņa, piemēram, noskaidrot, kā studentu pašpārvalde tiek veidota un organizēta katrā valstī un kādus jautājumus tā risina tur. Diskutēsim arī par augstskolas studiju programmu klāstu un kā to vajadzētu papildināt,” uzsver S. Skutele.

Savukārt vakarpusē sekos orientēšanās Rīgā no Dabas mājas līdz LU Humanitāro zinātņu fakultātei, kur vakarā notiks koncerts un neformālais pasākums. Bet nākamajā dienā, 18. novembrī, studenti izzinās Latvijas vēsturi un piedalīsies dažādos valsts svētku svinību pasākumos.

 

Forumā laipni aicinām piedalīties ikvienu LU studentu!