Vislielākais burtu izmērs
Lielāks burtu izmērs
Burtu standarta izmērs

AKTUĀLI! "Staro Rīga 2017" laikā LU Botāniskajā dārzā mirdzēs “Mēnesnīcas siltumnīca”
Karlīna Engere, LU Botāniskais dārzs
17.11.2017

Valsts svētku laikā no 17. līdz 20. novembrim Rīga iemirdzēsies visā savā spožumā – notiks ikgadējais gaismas festivāls “Staro Rīga”. Šogad divi gaismas objekti “Mēnesnīcas siltumnīca” un “Atnācēji (viņi te bija)” būs apskatāmi arī Latvijas Universitātes Botāniskajā dārzā, Kandavas ielā 2.

Gaismas festivāla Staro Rīga 2017 laikā ar izgaismojuma palīdzību pārvērtības piedzīvos Latvijas Universitātes Botāniskā dārza Palmu māja, vienlaicīgi dodot iespēju ieraudzīt eksotisku vidi vēl neredzētā veidolā un paplašinot gaismas festivāla karti ar objektiem arī ārpus Rīgas centra - tuvajā Pārdaugavā. Četrus vakarus no plkst. 17.00 līdz 23.00 festivāla norises laikā - no 17. līdz 20. novembrim - Latvijas Universitātes Botāniskajā dārzā tiks īstenots gaismas un video instalāciju kopums “Mēnesnīcas siltumnīca” un “Atnācēji (viņi te bija)”.

Mēnesnīcas siltumnīca radīta, iedvesmojoties no Kloda Debisī 1905. gada skaņdarba “Mēnesgaisma” (“Clair de Lune”). Mēnesgaismas ceļš ieved Palmu mājas iekšienē, kur zemapziņas nozīmi atklāj mākslinieces Ievas Balodes video darbs “Dreaming”. Tas radīts, iedvesmojoties no Karla Gustava Junga teorijām par zemapziņas virzītu sapņošanu. Gaismas mākslas darbs atklās zemapziņu kā neaptveramu spēku, kas dod enerģiju izzināt, uzdrīkstēties sapņot, uzstādīt mērķus, riskēt un atklāt jaunus apvāršņus, ļaujot slēptākajām vēlmēm iznākt materiālajā pasaulē, realizēties lielos sasniegumos un uzceltās gaismas pilīs. “Mēnesnīcas siltumnīca” iezīmē kontrastu starp apziņu un zemapziņu, iekšējo un ārējo, simboliski saslēdzoties arī ar gaismas instalācijas vidi – LU Botānisko dārzu kā zaļu dzīvības oāzi pilsētā.

Objekts “Atnācēji (Viņi bija te)” dara aizgājušos redzamus. Saskaņā ar mākslinieka Aleksandra Reikštaina (Alexander Reichstein) pārliecību, cilvēki nekad nepazūd bez pēdām - mēs joprojām dzirdam viņu vārdus, soļus un pat elpu. Ļaudis, kas jau sen viņsaulē, klīst pa dārzu, satiek viens otru un bauda dabu. Objekti veidoti no izliektas stieples, kas apstrādāta ar luminiscējošu krāsu. Ultravioletajā gaismā tie atdzīvojas kā spoki, un kļūst par botāniskā dārza iemītniekiem.

Mākslinieks Aleksandrs Reikštains it dzimis Maskavā, bet dzīvo un strādā Helsinkos kopš 1990. gada. Mākslinieka darbu sarakstā ir bērnu grāmatas, skulptūras, instalācijas, kā arī lielas un interaktīvas izstādes muzejiem. Reikštaina darbi ir plaši izplatīti arī ārvalstīs.

Gaismas festivāla "Staro Rīga" laikā - 17., 18., 19., 20. novembrī no plkst. 17.00 līdz 23.00 ieeja LU Botāniskajā dārzā ir bez maksas. Festivāla laikā ieejai LU Botāniskā dārza teritorijā varēs izmantot gan galveno ieeju no Kandavas ielas, gan ieeju no Dzirciema ielas (LU Botāniskā dārza dienesta ieeju).