Vislielākais burtu izmērs
Lielāks burtu izmērs
Burtu standarta izmērs
Velta Puriņa un Indriķis Muižnieks TV24 raidījumā "Dienas personība"
Velta Puriņa un Indriķis Muižnieks TV24 raidījumā "Dienas personība"

LU rektors Indriķis Muižnieks Rīga TV24: Jāmeklē iespējas, kā Latvijā atgriezt emigrējošos zinātniekus
Antra Sprēde, LU Komunikācijas un inovāciju departaments
05.10.2017

Aktīvo zinātnieku skaits Latvijā pēdējo 20 gadu laikā ir ievērojami samazinājies, 3000 Latvijas izcelsmes zinātnieku ir pasaulē, un mums jāmeklē iespējas, kā dabūt viņus atpakaļ, Rīga TV24 raidījumā “Dienas personība” ceturtdien, 5. oktobrī, uzsvēra Latvijas Universitātes rektors Indriķis Muižnieks.

Kā pozitīvo piemēru rektors minēja kvantu fiziķi un matemātiķi profesoru Andri Ambaini, kurš Latvijā atgriezās ar nelielu Universitātes atbalstu, bet pēcāk saņēma Marijas Kirī stipendiju.

Jaunos zinātniekus varētu atbalstīt ar Eiropas struktūrfondu pēcdoktorantūras pētījuma projektiem, sprieda I. Muižnieks. “Ja mēs gribētu dabūt atpakaļ tādus [zinātniekus], kas ir nostabilizējušies un izveidojuši stabilus kontaktus ar kolēģiem citās valstīs, tad jādomā, un te varētu būt nopietns valdības atbalsts, lai šo procesu veicinātu. Igauņi tā dara, lietuvieši tā dara, ko ta’ mēs te tā pa kaktiem?” norādīja rektors.

Latviešu izcelsmes zinātnieku reemigrācijai LU varētu mērķtiecīgi ar atbalstītāju atbalstu nodalīt līdzekļus, kā arī valstij nepieciešams izveidot reemigrācijas programmu, uzsvēra I. Muižnieks.

Ziņots, ka sadarbībā ar Ārlietu ministriju Latvijas Universitātes Diasporas un migrācijas pētījumu centrs ir uzsācis vērienīgu pētījumu, lai apzinātu un aptaujātu ārvalstīs dzīvojošos Latvijas un latviešu izcelsmes zinātniekus. Pētījumā plānots noskaidrot diasporas zinātnieku viedokli par iespējamu sadarbību ar zinātniekiem Latvijā un interesi aktīvāk iesaistīties un sniegt savu ieguldījumu Latvijas zinātnē. Tāpat tiks pētīta pašreizējā situācija zinātnieku tīklošanās jomā Latvijā un apzinātas arī sadarbības formas un veidi, kuras pēc pašu zinātnieku domām būtu efektīvākās, lai veicinātu zināšanu pārnesi un zinātnieku reemigrāciju.

“Projekta labā iezīme ir apzināt un iegūt kontaktus, izveidot informācijas apmaiņas platformu, kur zinātnieki var uzturēt kontaktus un būt lietas kursā, kas notiek Latvijā,” Rīga TV24 skaidroja rektors.