Vislielākais burtu izmērs
Lielāks burtu izmērs
Burtu standarta izmērs

AKTUĀLI! Sapnis par lidojumu. Frīdriham Canderam 130
Ilgonis Vilks, LU F.Candera – kosmosa izpētes muzeja vadītājs
14.09.2017

LU Zinātņu un tehnikas vēstures muzeja pasākumu sērija, kas veltīta Latvijas Universitātes simtgadei, iesākas ar raķešbūves pioniera Frīdriha Candera 130 gadu jubilejai veltītu izstādi „Sapnis par lidojumu”, kas apskatāma līdz 2018. gada 31. janvārim LU galvenās ēkas 4.stāvā, 415. telpā.

Izstādes atklāšanā 2017. gada 19. septembrī plkst. 16.00 uzrunas teiks LU Zinātņu un tehnikas vēstures muzeja direktore Iveta Gudakovska, LU prorektors Valdis Segliņš, LU F.Candera – kosmosa izpētes muzeja vadītājs Ilgonis Vilks, Rīgas Tehniskās universitātes zinātnes vēsturniece Alīda Zigmunde un mākslinieks Juris Zvirbulis. Uz izstādes atklāšanu laipni aicināti visi interesenti, piesakoties līdz 17. septembrim šeit

Ievērojamajam rīdziniekam F. Canderam (1887 – 1933) bija liela loma 20. gadsimta raķešu zinātnes un raķešbūves attīstībā. Tieši Rīgā radušās viņa pirmās kosmisko lidojumu idejas un sākušies patstāvīgie zinātniskie pētījumi. Topošais inženieris mācījās Rīgas Politehniskā institūta Mehānikas inženieru fakultātē (1907 – 1914) Raiņa bulvārī 19, kur arī notiek izstāde.

Izstādes kodolu veido Latvijas Mākslinieku savienības biedra Jura Zvirbuļa akvareļi, kas veltīti lidojumiem kosmosā un tika speciāli gleznoti muzeja ekspozīcijai, kas tika iekārtota F. Candera dzimtajā mājā Zasulaukā. Eksponēti arī muzeja jaunieguvumi: F. Candera krūšutēls un bareljefs, kas nav iepriekš izstādīti. Apskatāmas planšetes ar ziņām par F. Candera dzīvi un darbību, stendi ar F. Candera publikācijām, raķešu modeļiem, u.c.

Izstādes atklāšana norisinās līdztekus apjomīgam pasākumam – Eiropas planētu zinātnes kongresam, kas 2017. gada 17. – 22. septembrī notiek Rīgā. Ar izstādi “Sapnis par lidojumu” LU Zinātņu un tehnikas vēstures muzejs iekļaujas Latvijas Universitātes 98. gadadienas svinību programmā. Izstāde būs atvērta arī Zinātnieku nakts apmeklētājiem 2017. gada 29.septembrī laikā no pl. 18.00 līdz 23.00.

Izstādes apmeklējumu bez maksas lūdzam savlaicīgi pieteikt pa tālruni 26539970 Guntai Vilkai.

Papildus informācija:

 LU F.Candera – kosmosa izpētes muzejs