Vislielākais burtu izmērs
Lielāks burtu izmērs
Burtu standarta izmērs

LU rektors Indriķis Muižnieks: Bīstamība ar absolventu reģistra datiem būs to izvērtējumā
LU Komunikācijas un inovāciju departaments
08.09.2017

Ar studējošo un absolventu reģistra palīdzību varēs analizēt, vai absolventi ir gatavi darba tirgum, taču tā kā augstskola ne vienmēr nodrošina konkrētu profesiju, pastāv iespēja sajukt rezultātu izvērtējumā, tā Rīga TV24 raidījumā "Preses klubs" norādīja Latvijas Universitātes (LU) rektors Indriķis Muižnieks.

"Ja runājam par skolotājiem, ārstiem, tad ir skaidrs, par ko viņiem vajadzētu strādāt, taču citās profesijās šis dalījums nav tik viennozīmīgs – augstskola vairumā gadījumu piedāvā iespējas un zināšanas, nevis konkrētu profesiju,” sacīja rektors. Viņaprāt, drīzāk šajā situācijā varētu runāt par amatu līmeņa klasifikatoru, kas ļautu noteikt, kurā amata līmenī cilvēks ir.

Studējošo un absolventu reģistrā paredzēts apkopot un centralizēti uzkrāt informāciju par augstākās izglītības iestādēs studējošajiem un personām, kas ieguvušas doktora zinātnisko grādu, tostarp personu datus, datus par studiju sākšanu un pabeigšanu, datus par studējošajiem no ārvalstīm un citus.

Cita starpā Preses klubā pārrunāja arī Centrālās Statistikas pārvaldes veikto pētījumu, kurā bezdarbs ir Latvijas lielāko pilsētu iedzīvotāju biežāk minētā problēma. I. Muižnieks sacīja, ka arī Latvijas augstskolas šo jautājumu risina, sagatavojot speciālistus gan ar teorētiskām, gan arī praktiskām zināšanām.

“Tuvojas kārtējais akreditācijas periods, tāpēc vēlamies programmas atvērt lielākai pielāgošanās spējai, lielākai iniciatīvai un prasmei strādāt nevis no grāmatas, bet jaunajā informācijas un virtuālajā telpā, kā arī – iespējai sadarboties ar citu specialitāšu studentiem. Un, ja paskatās, ko prasa darba tirgū, tās nav tik daudz konkrētas prasmes, bet primāri spēja strādāt komandā, spēja komunicēt, pārzināt valodas un jomu plašākā nozīmē, un tieši tas ir tas, ko augstskola var dot,” sacīja LU rektors.

Viņš arīdzan atgādināja, ka universitāšu absolventu vidū bezdarbs ir vien 2%, kamēr, piemēram, profesionāli tehnisko vidusskolu beidzēju vidū – 10%.

Tāpat tika pārrunāts arī Pasaules augstskolu reitings, kurā LU šogad ieguvusi 898. vietu. Noslīdēšanu reitingā zemāk, salīdzinot ar pērno gadu, LU rektors skaidro ar "datu interpretācijas problēmām" - pērn LU pievienoti vairāki institūti, līdz ar to audzis akadēmiskais personāls, taču pētnieku pēdējo gadu citējamās publikācijas nav pieskaitītas.

“Šobrīd runājam ar reitinga veidotājiem, vai viņi nevar pieskaitīt institūcijas piecus gadus atpakaļ, kas agrāk nebija, bet tagad ir LU. Grūti spriest, vai viņi uz šādu darbību izies, taču tas nozīmē, ka nākamo piecu gadu periodā mums tikai pakāpeniski pieaugs vajadzīgais publikāciju skaits pret attiecīgā personāla skaitu,” pārliecināts ir I. Muižnieks.

Rīga TV24 raidījuma "Preses klubs" diskusiju varat skatīties šeit.