Vislielākais burtu izmērs
Lielāks burtu izmērs
Burtu standarta izmērs

GISTAR pētījuma protokols publicēts starptautiskā zinātniskā žurnālā
Inese Veckagane, LU KPMI GISTAR pētījuma administratore
30.08.2017

Latvijas Universitātes (LU) Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūta (KPMI) galvenā pētījuma GISTAR (Daudzcentru randomizēts pētījums kuņģa vēža izraisītās mirstības samazināšanai, veicot H.pylori eradikāciju un nosakot pepsinogēnu līmeni) protokols publicēts prestižā starptautiskā žurnāla BMJ Open augusta numurā.

Tiešsaistē raksts pieejams šeit. Pētījums tiek realizēts ciešā sadarbībā ar Starptautisko Vēža pētniecības aģentūru (IARC). 

Latvijā pētījums norisinās jau vairākus gadus. Pētnieki saņēmuši Latvijas Zinātņu akadēmijas balvu kā nozīmīgs Latvijas zinātnes sasniegums. Pētījuma vadītājs ir LU Medicīnas fakultātes profesors, ārsts gastroenterologs Mārcis Leja.

Pētījuma ietvaros iedzīvotājiem vecumā no 40 līdz 64 gadiem ir iespēja bez maksas veikt gremošanas sistēmas audzēju - resnās un taisnās zarnu un daļai arī kuņģa ļaundabīgo audzēju risku izvērtējumu un agrīnu diagnostiku. Diagnosticējot ļaundabīgo procesu savlaicīgi, lielāko daļu no audzējiem ir iespējams veiksmīgi ārstēt.

Veicot izmeklējumus, agrīni ir atklāti vairāki gan kuņģa, gan resnās zarnas ļaundabīgi audzēji. Vairāk nekā 70% gadījumu atklāta kuņģa helikobaktērija, kā arī dažādas ļaundabīgo audzēju risku paaugstinošas saslimšanas. Pētījumā iedzīvotājiem tiek nodrošināta vai ieteikta ārstēšana.

Pētījumā jau ir iesaistīti vairāk nekā 5200 Vidzemes, Latgales un Kurzemes iedzīvotāju no Cēsu, Alūksnes, Ludzas, Saldus un Tukuma novadiem. Šobrīd pētījums norisinās Rēzeknē un Madonā. Tiek plānota arī tālāka projektā iesaistīto pacientu novērošana 10-15 gadu periodā.