Vislielākais burtu izmērs
Lielāks burtu izmērs
Burtu standarta izmērs
Rēzeknes Domes priekšsēdētājs A.Bartaševičs sarunā ar pētījuma iniciatoru un zinātnisko vadītāju, LU profesoru gastroenterologu Mārci Leju.
Rēzeknes Domes priekšsēdētājs A.Bartaševičs sarunā ar pētījuma iniciatoru un zinātnisko vadītāju, LU profesoru gastroenterologu Mārci Leju.
Rēzeknes Domes priekšsēdētājs A.Bartaševičs sarunā ar pētījuma iniciatoru un zinātnisko vadītāju, LU profesoru gastroenterologu Mārci Leju. fēču testu analizators (attēlā pa kreisi), centrifūga (attēlā pa labi) M.Leja atbild uz Latgales Reģionālās  televīzijas žurnālistes jautājumiem Pētījumu centra darbinieces
AKTUĀLI! Tiek oficiāli atklāts Latvijas Universitātes pētījuma GISTAR Rēzeknes reģionālais centrs
Inese Veckagane
11.04.2017

Šī gada 7.aprīlī, piedaloties Rēzeknes domes priekšsēdētājam Aleksandram Bartaševičam un GISTAR pētījuma iniciatoram un zinātniskajam vadītājam, LU profesoram gastroenterologam Mārcim Lejam, notika kuņģa un zarnu trakta slimību profilakses pētījumu centra atklāšana.

GISTAR Rēzeknes reģionālais centrs ir veiksmīgi aizvadījis pirmo darba nedēļu, kuras noslēgumā notika pētījumu centra atklāšanas pasākums. Pasākumā piedalījās pētījuma zinātniskais vadītājs LU profesors Mārcis Leja, Rēzeknes domes priekšsēdētājs Aleksandrs Bartaševičs, pārstāvji no Latgales Reģionālās  televīzijas un laikraksta "Rēzeknes Vēstis". 

Pētījuma zinātniskais vadītājs M.Leja apsprieda ar A.Bartaševiču turpmākās sadarbības iespējas tā veikšanai. Šobrīd Rēzeknē tiek plānots veikt pētījumu līdz nākamā gada janvārim, taču iedzīvotāju lielākas aktivitātes un veiksmīgas sadarbības ar domi un gadījumā, tiks izvērtēta iespēja pētījuma realizāciju turpināt arī ilgāk.

Pētījuma koordinatore Aiga Rūdule iepazīstināja klātesošos ar pētījuma procesu. Vispirms reģistratore izstāsta dalībniekam par pētījumu, tiek veikta anketēšanu, lai uzzinātu par dalībnieku dzīvesveidu, saslimšanām un ēšanas paradumiem, tiek veikti dažādi mērījumi, paņemtas asinsanalīzes, veikts slēpto asiņu tests fēcēs, helikobaktērijas noteikšana ar elptestu un paņemts mutes dobuma mikrofloras paraugs. Uz pētījumu cilvēkam jāierodas tukšā dūšā, procedūra ilgst apmēram stundu. Pētniekiem sadarbojoties ar ģimenes ārstiem, attiecīgā mērķa grupa saņems uzaicinājumus piedalīties pētījumā. Taču cilvēki pētījumu centrā var vērsties arī paši. Pētījumā tiek aicināti piedalīties praktiski veseli cilvēki, kuriem nav nekādu sūdzību par kuņģa vai zarnu trakta darbību, vecumā no 40 līdz 64 gadiem. Šobrīd piedalīties pētījumā īpaši tiek aicināti vīrieši, jo līdz šim vīriešu aktivitāte ir bijusi mazāka.

Atgādināsim, ka GISTAR ir kuņģa un zarnu trakta saslimšanu profilakses pētījums, kura mērķis ir noskaidrot, vai ar diagnostikas metodēm nākotnē varēs konstatēt šāda tipa saslimšanas un samazināt mirstību to dēļ.

Pētījumā līdz šim ir tikuši iekļauti 4500 cilvēku, taču kopumā būtu nepieciešami 30 000 respondentu. Pētījums tika uzsākts 2013.gadā, un līdz šim tas veikts Cēsīs, Alūksnē, Ludzā, Saldū, Tukumā un Dobelē.