Vislielākais burtu izmērs
Lielāks burtu izmērs
Burtu standarta izmērs
KULTŪRA Grāmatas “Mācītājs Richards Zariņš. Dzīve divās pasaulēs" atklāšana
Uģis Kozlovskis, LU Komunikācijas un inovāciju departamenta konsultants
28.02.2017

Ceturtdien, 2. martā, plkst. 14.00 Latvijas Universitātes bibliotēkā (Kalpaka bulvārī 4, Rīgā, 1. stāva zālē) Latvijas Universitātes fonds aicina apmeklēt Ņujorkas latviešu draudzes mācītāja un izcila cilvēka Richarda Artura Oto Zariņa veltīto grāmatas “Mācītājs Richards Zariņš. Dzīve divās pasaulēs” atklāšanu.

Grāmata vēsta par Ņujorkas latviešu evaņģēliski luteriskās draudzes mācītāja Richarda Zariņa (1913 – 2006) dzīvi un apkopo mācītāja svētrunas. Richards Zariņš bija viens no daudziem tūkstošiem latviešu, kas Otrā pasaules kara rezultātā dzīvoja divās pasaulēs – piespiedu kārtā atstātajā, bet ne aizmirstajā dzimtenē Latvijā un emigrācijā Amerikas Savienotajās Valstīs.

Par mācītāja personības lielumu vislabāk stāsta viņa paveiktie darbi, kā arī atstātais atmiņu mantojums: “Ikdienā pētu latviešu trimdas vēsturi pēc Otrā pasaules kara, galveno uzsvaru liekot uz latviešiem un Latvijas konsulārajiem pārstāvjiem Austrālijā. 2013. gadā saņēmu piedāvājumu veikt pētījumu par ievērojamo Ņujorkas evaņģēliski luteriskās latviešu draudzes mācītāju Richardu Zariņu. Pieņēmu šo izaicinājumu, jo radās iespēja izpētīt līdz tam neizmantotus avotus - ASV Stenforda universitātē uzglabāto mācītāja personīgo arhīvu un audio diskos pārrakstītus svētrunu fragmentus, kas pavēra jaunu dimensiju līdz šim jau visai labi izpētītajā mācītāja dzīves gājumā. Grāmatas tapšanas laikā iepazinos ar lieliskiem cilvēkiem, guvu nenovērtējamu pieredzi un galu galā tiku mācītāja Zariņa personības noburta!”,  atzīst grāmatas autore, Latvijas Universitātes Vēstures un filozofijas fakultātes Vēstures doktorantūras studente Ineta Didrihsone-Tomaševska.

No 1946. līdz 1998. gadam vadot lielāko latviešu draudzi Rietumu pasaulē, mācītājs Zariņš nokristīja vairāk nekā 600 bērnu, salaulāja vairāk nekā 400 pāru un izvadīja pēdējā gaitā gandrīz 1300 aizgājēju. Taču vissvarīgākā bija viņa īpašā spēja vairāk nekā pusgadsimta garumā saglabāt lielo Ņujorkas latviešu draudzi nesadalītu un vienotu, kā arī uzturēt tajā ticību iespējai kādreiz atgriezties brīvā Latvijā. Atlasītie svētrunu fragmenti apliecina, ka viņš ne vien lūkojis sniegt atbildes uz reliģiskiem jautājumiem, bet arī centies uzturēt latviešu trimdinieku galveno misiju un cerību – sekmēt Latvijas neatkarības atjaunošanu un kādreiz atgriezties dzimtenē vai vismaz to apciemot.

Lai pieteiktos apmeklēt grāmatas atklāšanas svētkus, lūgums sazināties ar LU fondu pa tālruni +371 20127040 vai elektroniski, rakstot uz fonds@fonds.lv

Nodibinājums Latvijas Universitātes Fonds ir respektabla filantropijas organizācija, kura rūpējas par izciliem, centīgiem studentiem, maģistrantiem, doktorantiem, pedagogiem, zinātniekiem, kā arī atbalsta izcilus izglītības, zinātnes, sporta un kultūras darbiniekus un projektus sadarbībā ar izglītību atbalstošiem mecenātiem un partneriem. Vairāk: www.fonds.lv