Vislielākais burtu izmērs
Lielāks burtu izmērs
Burtu standarta izmērs

Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas rektors profesors Guntars Prānis, Latvijas Universitātes rektors profesors Indriķis Muižnieks, Rīgas Latviešu biedrības priekšsēdētājs Guntis Gailītis.
Bišu saime simbolizēs Latvijas Universitātes, Mūzikas akadēmijas un Rīgas Latviešu biedrības sadarbību
Marija Heislere-Celma, projekta vadītāja
12.06.2018.

Rīgas Latviešu biedrība (RLB), atzīmējot Latvijas 100, RLB 150 gadu jubileju un gatavojoties nākamgad svinēt Latvijas Universitātes (LU) 100 gadu jubileju, kā arī simbolizējot trīs kaimiņu un sadarbības partneru - LU, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas (JVLMA) un RLB sadarbību - no 15. jūnija līdz jūlija beigām uz Vērmanes dārza liepu ziedēšanas laiku rīko projektu “RLB nama “jumta” bites”.

Godinot šo vēsturisko notikumu, piektdien, 15. jūnijā, plkst. 11.00 notiks preses konference, kuras darba kārtība pieejama šeit.

Projektam ir vairāki mērķi - pirmkārt, aicināt sabiedrību domāt zaļi un “ārpus rāmjiem” pašā Rīgas vidū, laužot ierastos stereotipus par zaļu dzīvesveidu. Otrkārt, popularizēt pasaulē pazīstamo pilsētu dravniecību (urban beekeeping), kas Baltijā nav attīstīta, treškārt, veikt bišu novērošanu uz RLB nama jumta, tiešsaistē bišu dzīvi straumējot Latvijas Dabas fonda kanālā. Taču tikpat svarīgi, vērojot bišu dzīvi, ir iemācīties  čaklumu, darbīgumu, organizētību un saliedētību, ko daudzu gadu garumā pierādījuši arī trīs sadarbības partneri un draugi - LU, JVLMA un RLB.

"Bites starp citiem kukaiņiem izceļas ar īpašu gudrību un čaklumu. LU manā izpratnē, ļoti līdzinās čaklajām bitēm, strādājot rūpīgi un ar prieku gādājot par savu saimi. Arī jaunie studenti - censoņi - ir līdzīgi bitēm - studē, lai gādātu par mūsu valsts izaugsmi un labklājību nākotnē, lai par kaut ko kļūtu, nevis tikai laiski pavadītu gadus," uzsver prorektors eksakto, dzīvības un medicīnas zinātņu jomā Valdis Segliņš. Būt tikpat darbīgiem kā bites V. Segliņš novēl visām organizācijām un arī Latvijas sabiedrībai kopumā.

Projekta ietvaros sadarbības partneru (LU, RLB, JVLMA) bišu saimes mērosies spēkiem par interesantāko bišu saimes nosaukumu, devīzi, raženāko medus ienesumu un garšīgāko medu. Lai to noskaidrotu, RLB namā Vispārēju Dziesmu un deju svētku laikā 8. jūlijā tiks organizēta ievāktā medus izsviešana un garšošana (popularizējot latvju našķi – medus maize ar pienu), sadarbībā ar Latvijas Maiznieku biedrību un Piensaimnieku kooperatīvo sabiedrību “Straupe”.

Savukārt Rīgas svētku ietvaros Vērmanes dārzā 19. augustā uz Lielās skatuves tiks prezentēti projekta rezultāti - Vērmanes liepu medus analīžu rezultāti un nominēti sacensību uzvarētāji –, godinot ražīgākās saimes un garšīgākā medus turētājus. Projekta laikā savāktais Vērmanes liepu medus tiks marķēts kā "RLB 150. gadu jubilejas  - Vērmanes liepu ziedu medus" un izplatīts kā RLB 150 gadu jubilejas suvenīrs, ienākumus nododot RLB nama restaurācijai.

Projekta iniciators ir RLB, bet partneri - LU, JVLMA, Latvijas biškopības biedrība, Latvijas Dabas fonds, SIA “Vinnis”, Latvijas Maiznieku biedrība, piensaimnieku kooperatīvā sabiedrība “Straupe”.

Pilsētu dravniecība (“jumtu biškopība”, urbānā dravniecība) kopš 2012. gada ir strauji plaukstoša kultūrtendence daudzās galvaspilsētās, ne vien Eiropas, bet arī globālā mērogā. Eiropā par bišu galvaspilsētām tiek uzskatītas Berlīne, Minhene, Hamburga, Londona, Parīze, Cīrihe, Vīne, Kopenhāgena u. c.