Vislielākais burtu izmērs
Lielāks burtu izmērs
Burtu standarta izmērs

AKTUĀLI! Augsta līmeņa eksperti starptautiskā seminārā stāstīs par elementārdaļiņu fiziku
Vjačeslavs Kaščejevs
11.06.2018.

No 19. līdz 22. jūnijam Latvijas Universitātē (LU) notiks starptautisks seminārs “Kvantu hromodinamika kosmisko staru enerģiju diapazonā” (QCD Cosmic), kas ir veltīts augsto enerģiju elementārdaļiņu fizikai. Seminārā piedalīsies eksperti eksperimentālajā un teorētiskajā fizikā no Eiropas un Amerikas Savienotajām Valstīm.

Plašākai auditorijai būs veltīta atvērto lekciju diena 21. jūnijā, kad LU Dabas mājā notiks četras lekcijas klausītājiem ar dažādām interesēm un priekšzināšanām.

Lekcijas pirmajā dienas pusē būs orientētas uz fizikas, datorikas un inženierzinātņu studentiem un speciālistiem, kas ir iepazinuši kvantu fizikas un relativitātes teorijas pamatus un grib gūt ieskatu elementārdaļiņu fizikā.  Lekcijas vadīs Enriko Fermi, profesors teorētiskajā fizikā Alfreds Millers (Alfred Mueller) no Kolumbijas Universitātes Ņūjorkā, ASV un profesors Jurijs Dokšicers (Yuri Dokshitzer) no Francijas nacionālā pētniecības centrs (CNRS).

Savukārt uz 21. jūnija pēcpusdienas lekcijām īpaši tiek gaidīti matemātikas, datorzinātnes un medicīnas studenti. Parīzes VII universitātes profesors Mateo Kačiari (Matteo Cacciari) stāstīs par kombinatorikā balstīto algoritmisku atklājumu, kas revolucionarizējis liela daļiņu sadursmju skaita analīzi, savukārt Pensilvānijas Universitātes profesors Marks Strikmans (Mark Strikman) savu lekciju veltīs elementārdaļiņu fizikas pielietojumiem medicīnā.

Semināra “QCD Cosmic” vietējās rīcības komitejas vadītājs, kursa “Elementārdaļiņu standartmodelis” docētājs LU asociētais profesors Vjačeslavs Kaščejevs raksturo šī pasākuma nozīmi: “Pateicoties profesora Jura Dokšicera iniciatīvai un Fizikas nodaļas atbalstam, mūsu studentiem ir unikāla iespēja dzirdēt profesionālas ievadlekcijas par elementārdaļiņu fiziku no šīs zinātnes izciliem ekspertiem. Mēs ceram, kā šis seminārs bruģēs ceļu uz augstu enerģiju fizikas konferenču sēriju Rīgā, kā arī palīdzēs attīstīt elementārdaļiņu fizikas specializāciju mūsu fizikas bakalaura un maģistra studiju programmu piedāvājumā.” 

Publisko lekciju dienu noslēgs diskusija par Latvijas sadarbību ar Eiropas kodolpētniecības centru CERN, kurā piedalīsies semināra lektori, LU pārstāvis CERN Baltijas grupā, profesors Mārcis Auziņš un RTU Augstas enerģijas daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju centra direktora vietnieks Kalvis Kravalis.

Aktuāla informācija un publisko lekciju saraksts atrodami semināra “QCD Cosmic” mājaslapā.

Semināru atbalsta Eiropas kodolpētniecības centrs CERN un Latvijas Universitāte. Semināra darba valoda ir angļu. Publiskās lekcijas ir atvērtas visiem interesentiem.