Vislielākais burtu izmērs
Lielāks burtu izmērs
Burtu standarta izmērs

AKTUĀLI! Sporta spēles – ilggadēja darbinieku tradīcija
Sindija Iesalniece, LU Komunikācijas un inovāciju departaments
08.06.2018.

Viens no gaidītākajiem Latvijas Universitātes (LU) darbinieku pasākumiem ir LU darbinieku sporta spēles, kas pēdējos gados norisinās jūnijā konferenču un atpūtas kompleksā “Ratnieki”, bet par patīkamu tradīciju kļuvušas jau kopš 1953. gada dažādos formātos.

Tradīcija jau kopš 1953. gada

Universitātes mācībspēki un administrācijas darbinieki vienmēr aktīvi dzīvojuši līdzi studentu komandu panākumiem, kā arī paši trenējušies un piedalījušies ar komandām dažādās studentu organizētajās sacensībās,” par LU darbinieku sporta vēsturi stāsta bijušās Fiziskās audzināšanas un sporta katedras agrākā lektore un sporta organizatore Universitātē Ruta Ansone. Lai pasniedzējiem nebūtu jāsacenšas ar studentiem un lai viņi varētu veidot savas darba komandas, 1953. gadā Universitātes fizkolektīva padome ierosināja organizēt mācībspēku un darbinieku spartakiādes. 1953. gadā no 16. janvāra līdz 4. februārim studentu ziemas sesijas laikā tika organizētas pirmās sporta sacensības Latvijas Valsts Universitātes (LVU) mācībspēkiem un viņu ģimenes locekļiem. 

Pirmajā spartakiādē darbinieki sacentās volejbolā, šahā, slēpošanā un galda tenisā. Otrais posms norisinājās vasarā, kad darbinieki sacentās vieglatlētikā, šaušanā, peldēšanā, airēšanā un krosā. Pirmajā darbinieku spartakiādē piedalījās 11 komandas. Ruta Ansone turpina: “Šīs sacensības pierādīja, ka starp LVU mācībspēkiem un darbiniekiem bija daudz jaunu un apdāvinātu sportistu, kuri labprāt piedalījās organizētajos pasākumos.” LU darbiniekiem Fiziskā audzināšanas un sporta katedra organizēja speciālas treniņu grupas, kurās darbinieki varēja gatavoties sporta spēlēm. Nodarbības tika apmeklētas ar lielu interesi. Arī toreizējais rektors profesors V. Šteinbergs ilgus gadus regulāri trenējās volejbolā rektorāta un saimniecības daļas izveidotajā treniņgrupā. Aktīvi sportisti bijuši arī prorektori – R. Senkāns, S. Graužinis, A. Babris, J. Krūmiņš, R. Kondratovičs. 

Līdz astoņdesmitajiem gadiem pārliecinoši spartakiādes uzvarētāji bija Fizikas un matemātikas fakultāte, vēlākajos gados – Cietvielu fizikas institūts un Skaitļošanas centrs

Spartakiādes vienmēr beidzās ar kopīgu sarīkojumu, kurā uzvarētāji tika apbalvoti ar kausiem, diplomiem un balvām. Noslēguma vakariem komandas gatavoja oriģinālus priekšnesumus, ar kuriem vēlējās pārsteigt savus kolēģus. Piemēram, Fizikas un matemātikas fakultāte vienā gadā bija sagatavojusi “Mazo gulbīšu deju” vīru izpildījumā. 

Spartakiādes sacensības bija kļuvušas par lielisku tradīciju, un tās turpinājās līdz 1988./1989. gadam deviņos sporta veidos. 1990. gada janvārī darbinieku atsaucība apsīka, un pasākums vairs netika organizēts. 

Tomēr LVU darbinieku interese par sportu nebija zudusi, un 1996. gadā Jelgavā norisinājās LU darbinieku sporta spēles “Jampadracis-96”, kurā piedalījās sešas komandas. 

LU darbinieki mērojās spēkiem ar citām augstskolām

Vairāki pasniedzēji un darbinieki aktīvi piedalījās Latvijas Republikas Tūrisma padomes rīkotajās kalnu triādēs, kur tika veidotas atsevišķas Universitātes pārstāvju grupas (1970. gadā). Interesanta tradīcija tolaik bija draudzības sacensības ar Viļņas universitāti volejbolā, basketbolā un šahā. Tās parasti organizēja vienas vai otras augstskolas Sporta klubs. Vēlāk šajās sacensībās piedalījās arī Minskas universitāte. Arī šīs sacensības notika līdz 1990. gadam. 

Sešdesmitajos gados Latvijas augstskolu sporta klubs rīkoja spartakiādes pasniedzējiem un darbiniekiem starp republikas augstskolām. LVU sīvākie konkurenti bija Latvijas Valsts Fiziskās kultūras institūts un Rīgas Politehniskais institūts. 1965. gadā LVU spartakiādē ieguva pirmo vietu. 

Ruta Ansone stāsta: “Universitātes darbinieki un pasniedzēji vienmēr bijuši aktīvi dalībnieki Universitātes lielākajos sporta un atpūtas pasākumos – Veselības veicināšanas dienās, kas tika organizētas katru gadu kopš 1965. gada.” Pasniedzēji piedalījās jautrības stafetēs, virves vilkšanā, volejbolā. 1986. gadā pirmo reizi tika sarīkota LU vadošo darbinieku sporta diena. Kopš 1992. gada tika organizētas LU un Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) sporta dienas. Mācībspēku komandā obligāti bija jāstartē vienam docentam, vienam profesoram, vismaz vienā sporta veidā bija jāpiedalās augstskolas rektoram vai prorektoram. Pirmos trīs gadus kopvērtējumā uzvarēja LU komanda, ceturtajās, pēdējās, sacensībās – RTU. Tradīcija tika pārtraukta, jo augstskolu sporta klubi nevarēja vienoties par sacensību sarīkošanas laiku, programmu un vietu. 

Darbinieku sporta spēles – jaunais formāts

Šogad LU darbinieku sporta spēles jaunajā formātā norisināsies piekto gadu. Sporta spēles darbiniekiem ir iepriekšējo tradīciju turpinājums. Uzsvars tiek likts uz patīkamu laika pavadīšanu un darbinieku saliedēšanu ārpus darba. Tas ir viens no retajiem pasākumiem, kurā liela daļa darbinieku satiekas brīvā gaisotnē Ratnieku atpūtas bāzē. LU Sporta centra direktors Uģis Bisenieks saka: “Ar kolēģiem parasti sazināmies pa tālruni vai e-pastu,  taču sporta spēles ir lieliska iespēja visiem satikties klātienē.”

Ar katru gadu sporta spēļu darbinieku skaits palielinās. Neatkarīgi no fiziskās sagatavotības un vecuma sportiskais azarts piemīt visiem. Pagājušajā gadā komandu sastāvs bija lielāks nekā citus gadus. Pirms diviem gadiem komandā vidēji bija 10 cilvēki, pagājušajā gadā – piecpadsmit. 2017. gadā sporta spēlēs piedalījās aptuveni 350 dalībnieku no 20 komandām. Pārsvarā visi dalībnieki piedalās gandrīz visās disciplīnās. 

“Mēs esam palikuši pie klasiskām vērtībām – basketbols, futbols, volejbols un stafete, kas ir ļoti plašs un visaptverošs jēdziens. Cenšamies 30% no disciplīnām mainīt.Pēdējos gados arvien vairāk gribēja skriešanas disciplīnu un orientēšanos. Šogad tā būs profesionālā līmenī attiecībā uz aprīkojumu,” par sporta spēļu disciplīnām stāsta Uģis Bisenieks. Sporta veidi tiek izvēlēti plašam interešu lokam, daļa domāti tiem, kas grib kārtīgi izsportoties, ir arī paredzētas mierīgākas aktivitātes, kas neprasa tik lielu fizisko piepūli vai spēku, vairāk roku un prāta veiklību. Jautrākā disciplīna ir jautrības stafete, un katru gadu tiek izdomāts kaut kas jauns. Daudziem palikusi atmiņā slidināšanās pa plēvi. Spraigākās disciplīnas, kurās ir vislielākā konkurence, ir basketbols, futbols un volejbols. 

 

Kā LU darbinieki vērtē sporta spēles?

Uģis Bisenieks, LU Sporta centra direktors

“Darbs aizņem lielu daļu mūsu ikdienas, kolēģi mums ir gandrīz kā otrā ģimene, mēs ļoti daudz ar viņiem komunicējam. Sporta spēles ir ne tikai tā vieta un vide, kur satikt un ieraudzīt kolēģus citā šķautnē, te arī var izbaudīt laiku ar kolektīvu un kolēģiem. Tā ir pierastā vide neformālā gaisotnē un vēl sportiskais azarts, kas, manuprāt, piemīt jebkuram.”

Rinalds Baranovs, LU Bibliotēkas bibliotekārs

“Sporta spēles ir notikums ar gaišām emocijām –pozitīva noskaņa, brīnišķīga Latvijas daba visapkārt, atraktīva diena kopā ar kolēģiem  ārpus ierastās rutīnas. Spilgtākais, kas palicis atmiņā, – uzvarējām izteiktus līderus, kuri iepriekšējos gados bija labākie. Toreiz cerējām uz pieticīgu rezultātu, bet ieguvām vieni no pirmajām vietām. Tas ir kā pierādījums, ka saliedētībai, komunikācijai un gribasspēkam ir liela nozīme.”

Ilvis Ābeļkalns, Pedagoģijas, psiholoģijas un mākslas fakultātes docents
Regulāras fiziskās aktivitātes ir dzīves nepieciešamība ikvienam cilvēkam. Diemžēl ikdienā to bieži aizmirstam, tāpēc LU darbinieku sporta spēles ir lieliska iespēja atgādināt sev, saviem kolēģiem par sportisko aktivitāšu nozīmi. Sporta spēles – tās ir emocijas, azarts, draudzība un – visbeidzot – zinātne, tā ir lieliska iespēja kopīgi atpūsties un kalt nākotnes plānus . 

No sporta spēlēm ir daudz spilgtu momentu, viens no pirmajiem, kas nāk prātā, ir tas, ka rektors Indriķis Muižnieks vadīja iesildīšanās vingrinājumus visiem sporta spēļu dalībniekiem, tā bija vienreizīga kopības izjūta.”

Jurģis Grūbe, Cietvielu un materiālu fizikas katedras lektors

“Sporta spēles ir iespēja būt kopā neformālā gaisotnē. Pēdējās spēlēm spilgtākais noteikti bija tas brīdis, kad sapratām, ka esam uzvarējuši. Visa komanda skaļi sāka gavilēt. 2017. gada sporta spēlēs ieguvām pirmo vietu, citos gados gājis dažādi, esam ieguvuši gan astotajā, gan trešajā vieta.”

Jānis Uiska, Juridiskā departamenta direktors

“Sporta spēles ir lieliska iespēja iepazīt citu LU struktūrvienību kolēģus klātienē, neformālā gaisotnē, un sporta spēles var izmantot kā labu struktūrvienības team building” pasākumu. Interesantākais atgadījums, ko atceros, bija 2017. gada sporta spēlēs, kad pirmās vietas ieguvēji pazaudēja uzvarētāju kausu un bija spiesti sniegt māksliniecisku (muzikālu) priekšnesumu, lai kausu izpirktu. Gandrīz kā latviešu kāzās ar līgavas vai pazaudēto mantu izpirkšanu.”

Alma Eihentāle, rektora biroja vadītāja

“Visspilgtāk atmiņā palikusi tieši ierašanās sporta spēlēs, kad kolēģus, ar kuriem diendienā kopīgi strādājam, pirmā mirklī neformālā vidē sporta tērpos ir grūti pazīt. Varbūt tas arī ir viens no iemesliem, kādēļ biežāk jāpiedalās LU sporta spēlēs,  tā ir iespēja vieglāk iepazīt kolēģus ārpus Universitātes un novērtēt personībām bagātīgo Universitātes saimi.”

Raksts būs lasāms arī jaunajā Alma Mater izdevumā, kas siznāks jūnija vidū.