Vislielākais burtu izmērs
Lielāks burtu izmērs
Burtu standarta izmērs

LU aicina uz preses konferenci par jaunumiem onomastikā un starptautisku zinātnisko konferenci
LU Komunikācijas un inovāciju departaments
09.05.2018.

9. maijā plkst. 12.00 Latvijas Universitātes (LU) Bibliotēkā, Kalpaka bulvārī 4 notiks preses konference, veltīta LU Latviešu valodas institūta rīkotajai starptautiskajai zinātniskajai konferencei “Onomastikas pētījumi” un jaunumiem aktuālajā īpašvārdu pētniecības jomā.

“Onomastika nenoliedzami ir viena no Latvijas humanitāro zinātņu izcilības jomām. Mūsu īpašvārdu pētnieki ir guvuši starptautisku atpazīstamību, publicējas augsta līmeņa zinātniskos izdevumos, viņu viedokļi regulāri izskan plašsaziņas līdzekļos. Šī konference ir apliecinājums mūsu zinātnieku nozīmīgajam veikumam,” konferences nozīmību uzsver Latvijas Universitātes prorektore humanitāro un izglītības zinātņu jomā Ina Druviete.

Īpašvārdu lietošana ir aktuāla pastāvīgi arī Latvijā, ne tikai sagaidot valsts simgadi, tai uzmanību pievērš arī plašāka sabiedrība, kaut vai saistībā ar neseno jaunu personvārdu iekļaušanu kalendārā.

 “10. – 12. maijā, visas pasaules īpašvārdiem – vietvārdiem, personvārdiem un citiem īpašajiem vārdiem – būs svētki, jo par tiem stāstīt uz Latviju brauks aptuveni 80 īpašvārdu pētnieku no visas pasaules – no 20 valstīm, kuri piedalīsies LU Latviešu valodas institūta rīkotajā starptautiskajā zinātniskajā konferencē „Onomastikas pētījumi” Latvijas Zinātņu akadēmijā,” stāsta LU Latviešu valodas institūta pētniece Sanda Rapa, pamatojot arī tēmas akualitāti sabiedrībā, “2018. gadu patiešām var saukt par onomastikas – īpašvārdu pētīšanas un vākšanas – gadu, jo vēl joprojām turpinās vietvārdu talka – cilvēki turpina interesēties un iesūtīt vietvārdus, un ir atklājušies patiešām entuziastiski vācēji un vietvārdu mīļotāji dažādos pagastos.”

Preses konferencē ar īpašvārdu pētniecības nozīmību un jaunumiem iepazīstinās LU Latviešu valodas institūta pārstāvji – direktore Ilga Jansone, kura informēs par senajiem personvārdiem, par īpašvārdu pētniecību institūtā un institūta īpašvārdu izdevumiem; par senajiem personvārdiem un vietvārdiem informēs arī vadošā pētniece Renāte Siliņa-Piņķe, pastāstot par "Latvijas vietvārdu vārdnīcu", arī par Vācijas īpašvārdu pētnieku darbiem; savukārt, vadošā pētniece Laimute Balode izklāstīs par mūsdienu, modernajiem īpašvārdiem, arī par populāro vietvārdu cilmes vārdnīcu, ko sarakstījusi kopā ar Ojāru Bušu, "No Abavas līdz Zilupei” un par Paula Baloža grāmatu "Ne tikai Bērziņš, Kalniņš, Ozoliņš..."; pētniece Sanda Rapa dalīsies pārdomās par onomastikas konferences norisi un aktuālāko, dalībniekiem, par vietvārdu talku un "Latvijas vietvārdu vārdnīcu", par īpašvārdu pētījumiem institūtā un par kara ietekmi uz vietvārdiem. Savukārt ārzemju viesis – Vašingtonas universitātes profesors Grants Smits (Grant Smith) pamatos īpašvārdu pētniecības nepieciešamību.

 

Preses konferencē uzmanība tiks pievērsta arī jaunākajiem LU Latviešu valodas institūta izdevumiem. Nule ir izdots četrus gadus rūpīgi gatavotais „Latvijas vietvārdu vārdnīcas” kārtējais sējums (Saba–Sēža), kurā ievietoti arī vietvārdu talkas dati un kurā apkopots aptuveni 15000 vietvārdu.

Ir iznācis arī intersants pētījums par latviešu personvārdiem salīdzinājumā ar kaimiņtautu priekšvārdiem un uzvārdiem – LU Latviešu valodas institūta pētnieka Paula Baloža grāmata „Ne tikai Bērziņš, Kalniņš, Ozoliņš. Latviešu personvārdu etimoloģiskās semantikas teorētiskais modelis un tā realizācija”, kurā aplūkoti ne tikai populārākie latviešu uzvārdi, bet vairāki tūkstoši latviešu personvārdu.

LU Latviešu valodas institūta pētnieki Laimute Balode un Ojārs Bušs ir sagatavojuši arī lielāko vietu nosaukumu cilmes vārdnīcu "No Abavas līdz Zilupei."

LU Latviešu valodas institūts turpina darbu arī pie savas aptuveni miljonu vietvārdu apjomīgās kartotēkas skenēšanas un gatavojas tās digitalizācijai. Datorapstrādi gaida arī personvārdu kartotēka un zinātnisku pārstrādi – Klāva Siliņa priekšvārdu vārdnīca.

 

Par konferenci

Konferences uzmanības centrā būs divas galvenās īpašvārdu grupas: personvārdi (priekšvārdi, uzvārdi un iesaukas) un vietvārdi. Turpmāk minētas tikai dažas tēmas: tiks stāstīts, kā tos darina dažādās valstīs – Amerikā, Kazahstānā, Lietuvā, Austrijā, Latvijā un citur, kā īpašvārdi uzvedas daiļliteratūrā, kā vietvārdus uztver bērni Ungārijā un vidējā paaudze tepat Latgalē, kādas ir populārākās priekšvārdu maiņas tendences Latvijā, kāda bija personvārdu nozīme Ķīnā līdz Hanu dinastijai, kādi amatu un profesiju nosaukumi parādās Vidzemes personvārdos, kā karš ietekmē vietvārdus, kādi īpašvārdi ir Eirovīzijas dziesmās un vai Igaunijas Mulgi ir Latvijas ‘muļķi’.

 Konferencē tiks stāstīts arī par vārdiem, kurus kā daļu no īpašvārdu kopuma uztver tikai retais, – par metro, jūras transporta, pilsētas transporta maršrutu, ēdienu, banku, zīmolu, grila ēdienu un narkotiku nosaukumiem melnajā tirgū.

Daudz priekšlasījumu veltīts arī teorētiskajai onomastikai – pētnieki atkal prātos, vai īpašvārdam piemīt leksiskā (vārdnīcu) nozīme, kas slēpjas vietvārdā – kādu informācijas apjomu satur īpašvārdi, kā īpašvārdos atspoguļojas valodu kontakti un kas ir atvasināts un neatvasināts īpašvārds.

Onomasti jeb īpašvārdu pētnieki darīs zināmus savus atklājumus par īpašvārdiem vēsturiskos avotos un dokumentos, piemēram, 1599. gada Livonijas revīzijā, 17. gadsimta Latvijas kartēs, senās Smoļenskas līgumos ar Rīgu, un meklēs arī senās kuršu un kursenieku pēdas Klaipēdā

Konferences norises laiks: 10 – 12. maijs,  vieta: Latvijas Zinātņu akadēmija, Akadēmijas laukums 1, Rīga.

Programma un tēzes pieejamas institūta mājaslapā.

 

Materiāls sagatavots pēc LU Latviešu valodas institūta pētnieces Sandas Rapas sniegtās informācijas.