Vislielākais burtu izmērs
Lielāks burtu izmērs
Burtu standarta izmērs

Foto: Roberts Svižeņecs
Viļņā atklāj Akadēmiskās bibliotēkas izstādi par J. K. Broces Livonijas zīmējumiem
Valdis Mazulis, LU Akadēmiskā bibliotēka
17.04.2018.

2018. gada 12. aprīlī Vrubļevsku Lietuvas Zinātņu akadēmijas bibliotēkā notika izstādes "Johana Kristofa Broces (1742-1823) Livonijas zīmējumu un aprakstu kolekcija Latvijas Universitātes Akadēmiskajā bibliotēkā" atklāšana.

Izstāde organizēta Latvijas simtgades pasākumu programmas ietvaros, LU Akadēmiskās bibliotēkas un Latvijas Republikas vēstniecības Lietuvā sadarbības rezultātā. Dalībniekus ar uzrunām sveica Lietuvas Zinātņu akadēmijas prezidents Juris Banis (Jūras Banys), Latvijas Republikas vēstnieks Lietuvas Republikā Einars Semanis, Lietuvas Republikas Seima deputāts Antans Vinkus (Antanas Vinkus) un Vrubļevsku Lietuvas Zinātņu akadēmijas bibliotēkas direktora vietniece Rima Ciceniene (Rima Cicėnienė). LU Akadēmiskās bibliotēkas direktore Venta Kocere un projektu vadītājs Valdis Mazulis prezentēja LU Akadēmisko bibliotēku un kolekcijas digitālo arhīvu.

Izstādes atklāšanā piedalījās Lietuvas zinātnieki, inteliģence, studenti, mācībspēki, kā arī citi interesenti.

LU Akadēmisko bibliotēku un Vrubļevsku Lietuvas Zinātņu akadēmijas bibliotēku (dibināta 1912. gadā) vieno ilggadēja sadarbība. Pateicoties tam, iepriekšējos gados dāvinājumos saņemtas Lietuvas grāmatas, kas nozīmīgi papildinājušas LU Akadēmiskās bibliotēkas krājumu. Arī šoreiz LU Akadēmiskā bibliotēka saņēma grāmatas un pasniedza Latvijas zinātnisko grāmatu dāvinājumu (49 izdevumus) kā ieguldījumu abu bibliotēku sadarbībā, kopjot baltu tautu kultūras mantojumu. Dāvinājuma mērķis ir popularizēt zināšanas par Latvijas valsti, vēsturi, kultūru un latviešu valodu. LU Akadēmiskā bibliotēka grāmatas un periodiskos izdevumus sarūpējusi sadarbībā ar LU Latviešu valodas institūtu, LU Latvijas vēstures institūta apgādu, Latvijas Zinātņu akadēmiju, LZA Baltijas stratēģisko pētījumu centru, dažādām Latvijas izdevniecībām un apgādiem.

Kādreizējā Rīgas liceja pedagoga, baltvācu vēsturnieka un novadpētnieka J.K. Broces Baltijai veltīto zīmējumu un aprakstu kolekcijas unikalitāte izpaužas daudzpusīgā un visaptverošā vēsturisko liecību atklāsmē. J.K. Broces mantojums aptver 10 sējumus, vairāk nekā 3000 lappušu, kuros ar lielu precizitāti attēloti bijušās Livonijas apdzīvoto vietu skati, pilsētu un lauku iedzīvotāji, dažādas tehniskas ierīces, ģerboņi, zīmogi un monētas.

Ar saviem zīmējumiem un aprakstiem J.K.Broce sniedz priekšstatu par daudzu pilsētu iedzīvotāju nodarbošanos, tradīcijām un ģērbšanās stilu. Zīmējumi atspoguļo ienācēju lielo lomu Rīgas saimnieciskajā dzīvē. Rīgā sastaptie lietuviešu zemnieki attēlos redzami gan vasaras, gan ziemas apģērbā, kas raksturīgs Austrumlietuvai.

J.K.Broces pārzīmējumā pētniekiem pieejams 1253. gada dokuments, kas vēsta par Rīgas pilsētas un Lietuvas lielkņazistes attiecībām - karalis Mindaugs savā kronēšanas dienā piešķir Rīgas tirgotājiem bezmuitas tirdzniecības tiesības Lietuvas valstī. Sāpju Dievmātes baznīca ir pirmā jaunuzceltā mūra katoļu baznīca Rīgā pēc reformācijas ienākšanas Livonijā un par tās tapšanu jāpateicas Austrijas ķeizaram Jozefam II. Baznīcas celšanai līdzekļi tika vākti arī Lietuvā. Tirgotāja Jāņa Heinriha Muižeļa namā Pārdaugavā dzimis Kārlis Dāvids Muiželis (Karolis Muiželis, 1799—1843) - Viļņas Universitātes un Medicīnas ķirurģijas akadēmijas veterinārmedicīnas profesors.

Kolekcija turpina paplašināt Eiropas iedzīvotāju priekšstatus par Latviju. Ar izstādi jau bijusi iespēja iepazīties 15 valstīs - Latvijā, Igaunijā, Polijā, Somijā, Austrijā, Vācijā, Čehijā, Rumānijā, Krievijā, Ukrainā, Lietuvā, Ungārijā, Baltkrievijā, Gruzijā un Izraēlā.

2017. gadā Johana Kristofa Broces kolekcija tika iekļauta UNESCO programmas „Pasaules atmiņa" Latvijas nacionālajā reģistrā.

Izstāde Viļņā būs skatāma līdz 11. maijam.