Vislielākais burtu izmērs
Lielāks burtu izmērs
Burtu standarta izmērs
Grāmatu atvēršanas svētki Latvijas Universitātes Bibliotēkā. Foto: Sarmīte Vaļka
Grāmatu atvēršanas svētki Latvijas Universitātes Bibliotēkā. Foto: Sarmīte Vaļka

Mārtiņdienas noskaņās Latvijas Universitātes Bibliotēkā atzīmēti LU rektoriem veltītie grāmatu atvēršanas svētki
Lāsma Didrihsone, LU Bibliotēka
11.11.2014

Atzīmējot Latvijas Universitātes (LU) dibināšanas 95. gadskārtu, 10. novembrī Bibliotēkā Kalpaka bulvārī 4 notika trīs LU rektoriem veltītie grāmatu atvēršanas svētki. Pasākuma gaitā tika godināti LU vēsturē nozīmīgi Mārtiņi, rektori - Mārtiņš Zīle, Mārtiņš Bīmanis un Mārtiņš Prīmanis.

Grāmatu atvēršanas svētkos tika prezentēts LU Bibliotēkas pētnieciskā darba rezultāts - grāmatu sērijas "Latvijas Universitātes rektori" noslēdzošie izdevumi. Grāmatas "Prof. Dr. med. Mārtiņš Zīle dzīve un darbs", "Prof. Dr. ing h.c. Mārtiņš Bīmanis dzīve un darbs" un "Prof. Dr. chem. Mārtiņš Prīmanis dzīve un darbs" sniegs ieskatu izcilu pētnieku, profesoru, rektoru dzīvē un radošajā darbībā.

Svētku pasākumu atklāja LU rektors, profesors Mārcis Auziņš, LU Bibliotēkas direktore, pedagoģijas doktore Iveta Gudakovska un LU zinātņu prorektors, profesors Indriķis Muižnieks. Paužot lepnumu par paveikto darbu, grāmatu tapšanas procesā dalījās arī to sastādītājas, bibliotekāres Daina Gavare un Jana Klebā.

Grāmatu sērijas nozīmīgumu tradīciju un zinātnes vērtību glabāšanā uzsvēra profesors, medicīnas doktors Māris Baltiņš, kurš klātesošos uzrunāja, daloties stāstā par rektoru zinātnisko, akadēmisko un administratīvo darbību. Svētku dalībniekus uzrunāja arī profesors, Ģeoloģijas zinātņu doktors Valdis Segliņš un Ķīmijas zinātņu doktors Uldis Alksnis, atklājot interesantas rektoru - M. Bīmaņa un M. Prīmaņa zinātniskās un pētnieciskās darbības šķautnes.

Latvijas Universitātes rektori ir nozīmīgas personības Latvijas vēsturē, tāpēc grāmatu sērijas "LU rektori" izdevumos ietverts ne tikai rektoru dzīves gājums, zinātniskā un akadēmiskā darbība, bet arī unikāli pirmpublicējumi, rektoru personīgie dokumenti, manuskripti, fotogrāfijas. Grāmatu sērijas izgatavošanā ieguldīts apjomīgs pētnieciskais darbs, tādejādi glabājot LU vēsturisko mantojumu arī nākamajām paaudzēm. Pēdējās trīs sērijas grāmatas veltītas LU rektoriem darbības posmā no 1927. līdz 1944. gadam. LU Bibliotēka šajā sērijā jau sagatavojusi un publicējusi izdevumus, kas veltīti LU rektoriem Ernestam Felsbergam, Jānim Rubertam, Augustam Tentelim, Jūlijam Auškāpam.

Demonstrētie video fragmenti no Latvijas valsts kinofotofonodokumentu arhīva, ļāva izdzīvot tā laika notikumus gan LU padomes sēdē, dekānu sēdē, gan Jāzepa Vītola jubilejas svinībās.

Pasākuma dalībniekiem bija iespēja apskatīt visus septiņus grāmatu sērijas "LU rektori" izdevumus vienkopus grāmatu izstādē, kā arī iepazīt rektoru nozīmīgākās publikācijas. Svētku norises vietu bagātināja arī pārvietojamo stendu izstāde, kas veltīta divu LU bibliotēku dārgumiem.

Lai iepazītos ar LU rektoru, profesoru dzīvi, zinātnisko un sabiedrisko darbību, Bibliotēka ir izveidojusi arī digitālo kolekciju ,,LU rektori". Skatīt šeit

Grāmatu sērijas "LU rektori" izdevumus drukātā formātā iespējams iegādāties LU Akadēmiskajā apgādā Baznīcas ielā 5, Latvijas Universitātē, Raiņa bulv. 19., grāmatu tirdzniecības tīklā "Latvijas grāmata" un citur.