Vislielākais burtu izmērs
Lielāks burtu izmērs
Burtu standarta izmērs
No kreisās Inna Šteinbuka, Mārcis Auziņš, Vjačeslavs Kaščejevs, Mārtiņš Kazāks. Foto autors – Toms Grīnbergs, LU Preses centrs.
No kreisās Inna Šteinbuka, Mārcis Auziņš, Vjačeslavs Kaščejevs, Mārtiņš Kazāks. Foto autors – Toms Grīnbergs, LU Preses centrs.
No kreisās Inna Šteinbuka, Mārcis Auziņš, Vjačeslavs Kaščejevs, Mārtiņš Kazāks. Foto autors – Toms Grīnbergs, LU Preses centrs. No kreisās Dita Traidās, Kirils Solovjovs, Dagnija Loča, Mārtiņš Kazāks. Foto autors – Toms Grīnbergs, LU Preses centrs.
Noslēgusies ekspertu diskusija par starptautiski konkurētspējīga zinātnes potenciāla veidošanu Latvijā
LU Preses centrs
12.09.2014

Šī gada 12. septembrī Latvijas Universitāte (LU), turpinot 95. darbības gada jubilejas iniciatīvas, Swedbank galvenajā ēkā rīkoja ekspertu diskusiju „Starptautiski konkurētspējīga zinātnes potenciāla veidošana Latvijā. Iespējas un izaicinājumi”.

Ievadvārdus diskusijas dalībniekiem teica LU rektors prof. Mārcis Auziņš, kurš pauda gandarījumu, ka diskusijā vienkopus piedalās gan zinātnes, gan ekonomikas nozares  pārstāvji, kā arī zinātnes politikas veidotāji, lai no visiem aspektiem varētu paskatīties uz diskusijas jautājumiem. Viņaprāt, konkurētspējīgai zinātnei nav jābūt par pašmērķi, būtiski sagaidīt atdevi sabiedrībai un ekonomikai.

Diskusijas sākumā ievaduzstādījumus ieskicēja Inna Šteinbuka, Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā vadītāja, Mārtiņš Kazāks, Swedbank galvenais ekonomists, Kitija Bite, Latvijas Jauno zinātnieku apvienības pārstāve un Mārcis Auziņš, LU rektors.

Inna Šteinbuka savā uzrunā klātesošajiem uzsvēra labas izglītības nozīmīgumu: „Jo labāka izglītība no bērnības, jo lielākas izredzes labi apmācītiem jauniešiem turpināt ceļu uz ekselenci un parādīt sevi zinātnē”. Pievēršoties šībrīža ģeopolitiskajai situācijai, I. Šteinbuka norādīja, ka ir jādomā par konkurētspējīgas produkcijas radīšanu ar plašāku noieta tirgu. Tāpēc nepieciešami inovatīvi risinājumi un tie nav iespējami bez zinātnes un pētniecības. Runājot par zinātnes finansēšanu, viņa atzina, ka nevar paļauties tikai uz Eiropas līdzekļiem vai valsts budžetu, jāpiesaista ir arī privātais sektors.

Swedbank galvenais ekonomists Mārtiņš Kazāks savā prezentācijā „Ko ekonomisti gaida no zinātnes” norādīja, ka būtiski ir saprast, kāpēc zinātne un zinātnieki ir svarīgi un vai ekonomika var iztikt bez zinātnes. M. Kazāks uzsvēra saistību starp dzīves līmeni no vienas puses un zinātni un izglītību no otras puses: „Ja mēs gribam būt turīgi, tad nevaram iztikt bez zinātnes un zinātniekiem. Bez zinātnes un zinātniekiem Latvijas ekonomikas izaugsme būs ļoti vārga”.

Kitija Bite diskusijas ievadā analizēja valsts stratēģiskos dokumentus un to, kāda vieta tajos ir atvēlēta zinātnei un augstākajai izglītībai. 

Savukārt LU rektors prof. M. Auziņš savā prezentācijā vērsa uzmanību uz to, ka lai gan Latvijā ir konkurētspējīga zinātne, neskaidrs paliek jautājums, vai mēs patiešām zinām, kuri ir konkurētspējīgie Latvijas zinātnieki. Nopietna analīze nav veikta, tāpēc rektors kā vērtīgu analīzes instrumentu demonstrēja datubāzi Web of Science, kas būtu jāizmanto arī politikas veidotājiem. Prof. M. Auziņš aicināja: „Pāriesim uz zinātnes pārvaldību, kas ir vērsta uz rezultāta iegūšanu!”

Diskusiju vadīja Latvijas Universitātes profesors Vjačeslavs Kaščejevs..

Pēc ievaduzstādījumiem sekoja ekspertu debates, kurās piedalījās Dana Reizniece Ozola, Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas priekšsēdētāja, Andris Ambainis, Latvijas Universitātes profesors, Leo Seļāvo, Latvijas Universitātes profesors, Jānis Kūka, Latvijas Organiskās sintēzes institūta vadošais pētnieks, Matīss Neimanis, Latvijas Universitātes Inovāciju centra vadītājs, Mārtiņš Zemītis, Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā ekonomikas padomnieks, Agrita Kiopa, Izglītības un zinātnes ministrijas valsts sekretāra vietniece, Dita Traidās, Valsts Izglītība attīstības aģentūras direktore, Dagnija Loča, RTU Rīgas Biomateriālu inovāciju un attīstības centra vadošā pētniece, Andris Nātriņš, Komercdarbības un finanšu pētniecības direktors, Kirils Solovjovs, Latvijas Studentu apvienības prezidents, Rūta Mājeniece, Latvijas Universitātes Studentu padomes priekšsēdētāja, Jānis Zemļickis, Valmieras Valsts ģimnāzijas direktors, Daina Lāce, Latvijas Jauno zinātnieku apvienības pārstāve.

Pilnu diskusijas videoierakstu varēs noskatīties šeit.