Vislielākais burtu izmērs
Lielāks burtu izmērs
Burtu standarta izmērs

„Zinātnes kafejnīcā” diskutē par parazītiem
LU Preses centrs
28.02.2013

Ceturtdien, 28. februārī, plkst. 18.00 Latvijas Universitātes (LU) kafejnīcā notiks pasākums „Zinātnes kafejnīca”, šoreiz sarunu temats būs saistīts ar veselību, pasākuma tēma – parazīti.

Pēdējā laikā tiek daudz runāts par cilvēka organisma un apkārtējās vides piesārņojumu. Ūdens un pārtikas piesārņojuma, ķīmisko vielu un antibiotiku lietošas, kā arī tūristu skaita pieauguma dēļ strauji palielinās inficēšanās ar dažāda veida parazītiem. Parazīts ir organisms, kas dzīvo uz cita rēķina – uztur organismā paralēlu dzīvi, pārtiek no cita enerģijas, šūnām un pārtikas.

Parazīti daudz biežāk izplatīti starp iedzīvotājiem nekā par to informēti medicīnas darbinieki. Cilvēka organismā var dzīvot vairāk nekā 100 dažāda veida parazītu, turklāt pastāv atšķirības starp dzīvnieku un augu parazītiem. Ko ar tiem darīt -  sadzīvot vai cīnīties?  Par to sīkāk stāstīs eksperti.

Dr. Gunita Deksne no Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskā institūta „BIOR” pastāstīs par pārtikas un dzīvnieku parazītiem. Bioloģijas fakultātes Zooloģijas un ekoloģijas katedras asociētais profesors Voldemārs Spuņģis stāstīs par cilvēku parazītiem, Bioloģijas fakultātes Cilvēka un dzīvnieku fizioloģijas katedras profesors Juris Imants Aivars vēstīs par to, kādas imūnreakcijas izraisa parazīti mūsu organismā, bet profesore Biruta Bankina no Latvijas Lauksaimniecības Universitātes Lauksaimniecības fakultātes skaidros, vai augiem arī ir parazīti.

Pasākumu vadīs SIA GenEra vadītājs mikrobiologs Juris Šteinbergs. To varēs skatīties arī tiešraidē LU portālā. Tur pieejams arī Zinātnes kafejnīcu ierakstu arhīvs. (http://www.lu.lv/petnieciba/komunikacija/kafejnicas/)

Pirms „Zinātnes kafejnīcas” pasākuma, 26. februārī, ieskatu aplūkotajā tēmā sniegs arī Radio NABA (93,1 FM) raidījums „Zinātnes vārdā”, kurā viesosies Bioloģijas fakultātes Cilvēka un dzīvnieku fizioloģijas katedras profesors Juris Imants Aivars. Viņš pastāstīs gan par Zinātnes kafejnīcas diskusiju tēmu - parazītiem, gan savu pētniecisko darbību. Raidījuma sākums plkst. 18.00, to vadīs Ilze Dimanta un Jānis Daugavietis.

Bet pēc „Zinātnes kafejnīcas” 2. martā uz muzikālu vīrusu kokteili aicinās LU radio NABA mūzikas klubs NABAKLAB, kur šajā vakarā uzstāsies ārzemju muzikālās apvienības „The Movetones” (Krievija, indie), „Klaskafa” (Lietuva, ska) un pašmāju DJ duets „Gribam būt dīdžejas”. Pasākuma sākums plkst. 21.00, ieeja bez maksas. 

„Zinātnes kafejnīca”, raidījums „Zinātnes vārdā” un koncerts NABAKLAB ietilpst LU un projekta „RīgaPunkts” atbalstītajā pasākumu ciklā, kura mērķis ir popularizēt zinātni caur daudzveidīgām kultūras aktivitātēm, tostarp lektorijiem, koncertiem, izstādēm un radio raidījumiem. Šī projekta aktivitātes iekļaujas pasākuma „Rīga 2014” oficiālajā programmā un turpināsies līdz pat 2014. gadam, kad Rīga visā pasaulē prezentēs sevi kā Eiropas kultūras galvaspilsēta.

Informācijai

„Zinātnes kafejnīcas” mērķis ir raisīt brīvu diskusiju neformālā vidē par sabiedrību interesējošiem zinātnes jautājumiem. Tā ir iespēja tikties ar attiecīgās jomas ekspertiem un uzdot viņiem jebkuru interesējošu jautājumu, kā arī noskaidrot līdz šim neizprasto par kādu konkrētu zinātnes jomu. Visas kafejnīcas sākas uzreiz pēc 18:00.  Pirmajiem 50 dalībniekiem sulas glāze bez maksas.

Raidījums „Zinātnes vārdā” Radio NABA ēterā skan katru otro otrdienu un  iepazīstina  klausītājus ar Latvijas zinātnieku pētījumiem, eksperimentiem un  jaunatklājumiem. Raidījumā tiek iztaujāti zinātnieki par viņu akadēmisko un praktisko ikdienu – lekciju sagatavošanu un pasniegšanu, studentu darbu vadīšanu, sadarbību ar valsts institūcijām vai privātajiem partneriem.  „Zinātnes vārdā” ļauj uzzināt, ar ko nodarbojas dažādu nozaru Latvijas zinātnieki, mēģinot runāt par zinātnieku darbu, sasniegumiem un grūtībām visiem saprotamā un aizraujošā veidā.

NABAKLAB pasākumu programmu nodrošina Radio NABA raidījumu autori un kluba viesmākslinieki, piedāvājot muzikālos, dzejas, literatūras, teātru un kino vakarus, izstādes un modes skates, radošās lekcijas un seminārus. Nedēļas nogalēs klubā norisinās vērienīgi pašmāju mūziķu un grupu koncerti, Dj seti un dažādi tematiskie pasākumi, kā arī regulāras ārzemju viesu uzstāšanās.