Vislielākais burtu izmērs
Lielāks burtu izmērs
Burtu standarta izmērs
No kreisās: Dainis Pudelis, Artis Straupenieks, Ivars Stankevičs, Zane Akermane. Foto: Māris Lejnieks.
No kreisās: Dainis Pudelis, Artis Straupenieks, Ivars Stankevičs, Zane Akermane. Foto: Māris Lejnieks.

Juridiskās fakultātes studenti - 9. labākie Eiropā starptautiskajās tiesībās
Ivars Stankevičs un Artis Straupenieks, LU Juridiskās fakultātes pārstāvji
08.05.2012

Aprīļa beigās Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes komanda piedalījās prestižajās starptautisko tiesību sacensībās „Telders International Law Moot Court Competition”, kopvērtējumā kārtējo reizi apliecinot savu piederību Eiropas TOP desmitniekam.

Šogad no 26. līdz 28. aprīlim tiesību studenti no visas Eiropas sacentās 35. gadskārtējās Teldera starptautisko tiesību tiesu izspēļu sacensības, kas savu mājvietu radušas ANO Starptautiskajā tiesā Miera Pilī Hāgā, Nīderlandē. Šā gada sacensībās studentiem no visas Eiropas bija jārisina jautājums, vai valstij ir tiesības tiesāt citas valsts pilsoni par kūdīšanu uz genocīdu, ja tai ar attiecīgajiem notikumiem nav pilnīgi nekādas saiknes un ja tā tiesājamo personu ir slepeni nolaupījusi no citas valsts. Papildus studentiem arī bija jāvērtē, vai starptautiskajās tiesībās ārvalstu Kultūras, mediju un sporta ministram piemīt imunitāte, kas to padarītu pilnīgi neaizskaramu visā tā termiņa laikā.

Atbildes uz šiem un citiem jautājumiem Latvijas Universitātes Juridiskajā fakultātē centās rast četri maģistrantūras pirmā kursa studenti – Zane Akermane, Dainis Pudelis, Ivars Stankevičs un Artis Straupenieks. Sešus mēnešus komanda intensīvi gatavojās gaidāmajām sacensībām Hāgā. Vispirms studenti izstrādāja rakstisku argumentāciju ANO Starptautiskajai tiesai gan pieteicējas valsts, gan atbildētājas valsts vārdā. Pēc tam dalībnieki regulāri tikās, lai gatavotos izspēļu mutiskajai daļai. Pusgadu ilgā gatavošanās noslēdzās aprīļa beigās.

Miera Pilī, Hāgā, Latvijas Universitātes komanda tikās ar komandām no Dānijas (University of Southern Denmark), Islandes (University of Akureyri), Šveices (University of St. Gallen) un Maltas (University of Malta). Rezultātā 27 Eiropas komandu konkurencē Latvijas Universitātes komanda ieguva 9. vietu kopvērtējumā. Savukārt pieteicēju konkurencē Latvijas studenti ieguva 2. vietu, no līderu pozīcijas un piedalīšanās finālā pietrūkstot nieka 0,5 punktiem (maksimāli iespējamo 300 punktu skalā). Komandas pieteicēju daļas dalībnieks Artis Straupenieks arī ieguva 3. labākā oratora titulu.

Komandas dalībnieki pateicas LU Juridiskās fakultātes vadībai par atbalstu treniņu un brauciena organizēšanā. Īpašu pateicību dalībnieki izsaka komandas trenerim Mārim Lejniekam par iedvesmu un pacietību, runas mākslas pasniedzējai Rutai Vītiņai, kā arī visiem, kas šā gada komandu atbalstīja treniņos ar piemēru, padomu un konstruktīvo kritiku, kas motivēja pilnveidoties aizvien vairāk un vairāk.