Vislielākais burtu izmērs
Lielāks burtu izmērs
Burtu standarta izmērs

Kārtējais Misiņa kluba lasījums LU Akadēmiskajā bibliotēkā
Gunta Jaunmuktāne, LU Akadēmiskā bibliotēka
24.04.2018.

2018. gada 26. aprīlī, plkst. 17.00 Latvijas Universitātes Akadēmiskajā bibliotēkā, Rūpniecības ielā 10, notiks Misiņa kluba kārtējais lasījums. Pie mums viesosies dokumentālo filmu režisors Zigurds Vidiņš.

Programmā: dokumentālā filma “Berklavisms” par 20. gadsimta otrās puses latviešu valstsvīru Eduardu Berklavu un filmas režisora, scenārija autora un operatora Zigurda Vidiņa stāstījums par filmas tapšanu.

Dokumentālajā filmā ”Berklavisms”, kas uzņemta  2007.gadā, izsekots komunistiskās partijas augsta ranga darbinieka Eduarda Berklava personības attīstībai sākot no 1940.gada, kad viņš bija dedzīgs komunisma ideju atbalstītājs, līdz laikam, kad piecdesmito gadu vidū Berklavs uzsāka cīņu pret kompartijas realizēto politiku Latvijā.

Eduards Berklavs (1914-2004) ir viens no ievērojamākajiem 20. gadsimta latviešu politiķiem. Ieņemdams dažādus amatus padomju sistēmā no 1950.gadu vidus līdz 1950.gadu beigām, viņš iestājās par latviešu valodas tiesībām un pret apzinātu Latvijas rusificēšanu, par ko 1959.gadā tika izsūtīts ārpus Latvijas.

Atgriezies no izsūtījuma, Berklavs organizēja konspirētu inteliģences pretošanās kustību, tostarp arī uzrakstot un izplatot pasaulē “17 komunistu vēstuli”, kurā nesaudzīgi atmaskoja represijas pret latviešiem.

1988.gadā Eduards Berklavs bija viens no Latvijas Nacionālās Neatkarības kustības (LNNK) dibinātājiem un tās pirmais priekšsēdētājs. 1990.gadā, būdams Augstākās Padomes deputāts, viņš balsoja par Latvijas neatkarību.

Filmā intervēts ne tikai Eduards Berklavs, bet redzami arī viņa laikabiedru un domubiedru stāstījumi.

LU Akadēmiskajā bibliotēkā glabājas valsts un politiskā darbinieka Eduarda Berklava arhīvs, kurā rodama viņa ļoti plašā sarakste, autobiogrāfiskās piezīmes, dažādi raksti, runas, intervijas, grāmatas “Zināt un neaizmirst” manuskripta varianti, dažādi materiāli par LNNK, fotogrāfijas un daudzi citi materiāli. Pasākuma laikā aplūkojama neliela izstāde no Eduarda Berklava arhīva.