Ar kustību traucējumiem

Kustību traucējumu izpausmes veidi un līdzcilvēku atbalsts

Traucējumi, kas ierobežo cilvēka kustības, mēdz būt dažādi un reizēm no malas tos nevar uzreiz pamanīt. Vēl grūtāk ir saprast, kā noteiktās situācijās cilvēkam ar kustību traucējumiem ir iespējams palīdzēt. Vēloties sniegt atbalstu, ir ieteicams ar cilvēku vispirms aprunāties un noskaidrot, vai un kāda palīdzība ir nepieciešama.

Cenšoties uzminēt, kāda palīdzība cilvēkam ar kustību traucējumiem ir nepieciešama, situācija var izvērsties neveikla, mulsinoša. Piemēram, uzņemoties iniciatīvu un cenšoties pārstumt pāri ielai ratiņkrēslā sēdošu cilvēku, kurš tikai gaidījis draugu iepriekš norunātā satikšanās vietā, var radīt pārpratumu, sagādājot neērtības gan "palīdzības" saņēmējam, gan tās sniedzējam. "Gribēju, kā labāk, bet sanāca..."

Kā atzinuši Invalīdu un viņu draugu apvienības "Apeirons" pārstāvji, vajadzības mums visiem ir vienas un tās pašas - pārvietoties, ēst, gulēt, mācīties, būt nodarbinātiem, veidot attiecības utt. Cilvēkiem ar kustību traucējumiem ik dienas jāsastopas ar sarežģījumiem, kas ierobežo iespējas apmierināt noteiktas vajadzības. Sabiedrībā ir ierasts tās dēvēt par īpašām vajadzībām, kaut arī, savā būtībā, tās ir ikkatra cilvēka vajadzības. Līdzcilvēkiem savstarpējā saskarsmē ir būtiski ņemt vērā šīs līdzības.