• Par epilepsiju
  • Studenta vajadzības studiju periodā 
  • Līdzcilvēku atbalsts, ieteikumi
 

Par epilepsiju

Epilepsija ir centrālās nervu sistēmas slimība, kam raksturīgas bezsamaņas un krampju lēkmes, kuras izraisa galvas smadzeņu aktivitātes pēkšņas un īslaicīgas izmaiņas. Lēkmes ilgst aptuveni 5 minūtes, tās pavada kritiens, krampji un samaņas zudums. Šādas lēkmes laikā zaudētās samaņas dēļ cilvēks nereaģē uz uzrunu. Laikā starp lēkmēm, lietojot medikamentus, cilvēks ir pilnīgi vesels, ja vien nav kādas citas veselības problēmas. Ir svarīgi, lai apkārtējie izprastu to, kā rīkoties epilepsijas lēkmes laikā. Bez „lielajām lēkmēm” vēl mēdz būt mazās lēkmes, kad cilvēks uz brīdi it kā aizdomājas, nereaģē uz uzrunu. Tās bieži vien apkārtējie pat nepamana.


Studenta vajadzības studiju periodā

Ieteicams sabalansēt uzturēšanos telpās ar uzturēšanos svaigā gaisā, jo mērena fiziskā slodze un pastaigas svaigā gaisā ir ieteicamas. Ilgstoša atrašanās pie datora vai televizora, uzturēšanās pārlieku siltās telpās var izsaukt lēkmi.

Līdzcilvēku atbalsts, ieteikumi

Nozīmīga ir pozitīva un labvēlīga vide, pretimnākoši kursabiedri un pasniedzēji. Epilepsijas slimniekiem bieži mēdz būt nomākts garastāvoklis, ir iespējama slikta dūša, reiboņi un atmiņas vai miega traucējumi. Epilepsijas slimniekam svarīgi rūpēties par sevi, ne tikai atvēlot laiku pastaigām svaigā gaisā un fiziskām nodarbībām. Būtiski, lai līdzcilvēkiem būtu izpratne par to, kā reaģēt, sniegt palīdzību lēkmju gadījumos, tāpēc vajadzētu pabrīdināt draugus par reizēm notiekošajām krampju lēkmēm.
Lēkmes laikā līdzcilvēkiem ir jānodrošina, lai slimnieks pats sevi nevarētu savainot, kā arī svarīgi neko nelikt slimniekam mutē. Gadījumā, ja netiek atgūta samaņa, jāizsauc neatliekamā palīdzība.