• Par diabētu
  • Studenta vajadzības studiju periodā 
  • Līdzcilvēku atbalsts


Par diabētu

Diabēts ir vielmaiņas traucējumu izraisīta hroniska slimība, kuras pamatpazīme ir paaugstināts cukura (glikozes) daudzums asinīs. Glikoze ir organisma šūnu enerģijas avots. Lai glikoze nokļūtu asinīs un nonāktu šūnās, nepieciešams insulīns. Tas ir hormons, kuru ražo aizkuņģa dziedzeris, un diabēta slimniekiem insulīna ražošana nav pietiekama, tādēļ tas jāsaņem papildus. Diabētam mēdz būt divas formas, kas var izpausties kā insulīna deficīts vai kā traucējumi insulīna ražošanas procesā. Abos gadījumos, atkarībā no saslimšanas veida un pakāpes, ir jāievēro noteikta diēta, regulāra fiziskā slodze un jālieto insulīns.
Sarežģījumi var rasties, ja ir pārkāpta diēta, nav sekots glikozes līmenim asinīs un neregulāri lietots insulīns.

Plašākai informācijai:
www.diabets.lv

Studentu vajadzības studiju periodā


Vajadzības lielā mērā noteiks ārsta dotie norādījumi. Var tikt izrakstīti medikamenti, kā arī var būt noteikti norādījumi attiecībā uz dzīvesveidu. Diabēta gadījumā ļoti būtisks ir veselīgs un sabalansēts uzturs, kā arī piemērotas fiziskās aktivitātes. Esiet informēti par savu slimību un tās kontroli, un Jūsu ikdiena kļūs pilnvērtīga un aktīva.

Līdzcilvēku atbalsts

Nozīmīga ir pozitīva un labvēlīga vide, saprotoši kursabiedri un pasniedzēji. Atkarībā no diabēta formas, tas var izpausties atšķirīgi. Bieži diabēts izraisa nepārvaramas slāpes, izteiktu nogurumu, bada sajūtu. Cilvēki, kuriem ir diabēts, var būt nervozāki un ātrāk uzbudināmi. Tāpat iespējams nespēks, redzes pasliktināšanās un tirpšanas sajūta ekstremitātēs. Līdzcilvēkiem arī jāņem vērā, ka diabēta slimniekiem var būt noteikta īpaša diēta.