Vislielākais burtu izmērs
Lielāks burtu izmērs
Burtu standarta izmērs
Pēdējās izmaiņas veiktas:
08.04.2011
  • Par astmu
  • Students vajadzības studiju periodā
  • Līdzcilvēku atbalsts, ieteikumi

 

Par astmu

Astma ir hronisks elpceļu iekaisums, ko var izraisīt vīrusi, stress, fiziska slodze, alergēni (ziedputekšņi, mājas putekļu ērcītes, mājdzīvnieki, dažādas vielas), kā arī citi kairinātāji. Daži cēloņi un izraisītāji ir līdzīgi visiem astmas slimniekiem, tomēr daži ir individuāli.
Astmas simptomus un astmas lēkmes var izraisīt tabakas dūmi, piesārņots gaiss vai citi ieelpoti kairinātāji. Astmas lēkmes laikā ir apgrūtināta elpošana. Tas, cik smaga ir astmas lēkme, atkarīgs no tā, cik jūtīgi cilvēks reaģē uz atsevišķiem kairinātajiem un no tā, cik regulāri tiek lietoti ārsta nozīmētie medikamenti. Astmas cēloņi nav pilnībā skaidri, jo to izraisa vairāku faktoru kopums.

Studentu vajadzības

Studenta vajadzības studiju procesā:

Ļoti nozīmīga ir pozitīva un labvēlīga vide, pretimnākoši  kursabiedri  un pasniedzēji. Astmas simptomus vai astmas lēkmi var ierosināt emocionāls stress - uztraukums, bailes vai dusmas. Ieteicams ir piedalīties kādās sporta nodarbībās, jo mērena fiziska slodze nostiprina elpošanas muskuļus. Īpaši rekomendējams sporta veids astmatiķiem ir peldēšana.


Vajadzības auditorijā:

Lai izvairītos no astmas uzplaiksnījumiem, telpām jābūt labi vēdinātām. Astmas izraisītu elpošanas trūkumu dēļ var rasties runāšanas grūtības. Pavasarī jāizvairās no ziedputekšņu iekļūšanas telpās. Svarīga ir telpu regulāra mitra apkope (mājas putekļu ērcītes palielina astmas attīstības iespēju un saasina simptomus cilvēkiem, kuriem jau ir astma). Tātad, svarīgi ir izvairīties no iespējamiem ieelpojamiem kairinātājiem telpās.

Līdzcilvēku atbalsts, ieteikumi

Ja sliktas pašsajūtas dēļ nepieciešams iziet no elpas, to citiem var droši paskaidrot. Tāpat var atvērt vai palūgt, lai kāds atver logu, ja ir sajūta, ka nepieciešams svaigs gaiss. Ja telpā ir kādi astmas lēkmi provocējoši kairinātāji, vajadzētu pajautāt darbiniekiem, vai varētu tos novērst vai vismaz mazināt. Ieteicams izvairīties no piesmēķētām telpām. Atrodoties vidē, kurā smēķē, ja dūmi kairina elpošanu, var palūgt līdzcilvēkus atturēties no smēķēšanas, esot blakus.

Ja ārsts ir nozīmējis zāles, nedrīkst aizmirst tās lietot. Izturies pret savu veselību ar atbildību!


Plašākai informācijai:

www.astma.lv/

www.astmaalergija.lv