Vislielākais burtu izmērs
Lielāks burtu izmērs
Burtu standarta izmērs
Jauna mikorizu saturoša produkta izstrādes metodika
Pēdējās izmaiņas veiktas:
11.08.2016

Mikoriza ir auga saknes un sēnes simbioze. Tā ir sevišķi aktuāla kultūraugiem, minerālvielu, sevišķi fosfātu asimilācijā un piegādē augiem. Augi ar mikorizas saknēm ir izturīgāki pret sausuma periodiem, un novērojumi liecina, ka to klātbūtne pagarina augu augšanas laiku. Šī savstarpējā sadarbība veicina augu augšanu, jo sēnes augiem uzlabo kā ūdens, tā neorganisko vielu  uzsūkšanu un asimilāciju. Savukārt sēnes var izmantot augu fotosintezētās organiskās vielas. Mikoriza ir plaši izplatīta gandrīz visiem augiem.

Latvijas Universitātes pētnieki ir pilnveidojuši metodiku augu bioloģiskai audzēšanai ar simbiotiskām mikorizu veidojošām sēnēm. Tajā precizēta mikorizu audzēšanas sākuma fāze un aprakstīta mikorizu veidojošā pavairošanas materiāla iegūšana. Metodika izmantojama augsnes substrātu bagātināšanai, dēstu un augu audzēšanai laukkopībā, dārzkopībā. Mikorizu veidojošo sēņu komplekss izdalīts pilotpētījumā un ir potenciāli izmantojams augu sausumizturības uzlabošanai. Izgudrojums paredzēts augsnes preparātu ražotājiem, lauksaimniekiem, dārzniecībām, u.c.

Piedāvājumu iesniegt līdz šā gada 31. augustam. Jautājumus par sarunu procedūras norisi uzdot Jānim Bikšem (Tālrunis: 29844924; e-pasts: Janis.Bikse[at]lu.lv). Specifiskos jautājumus par metodiku adresēt projektu vadītājai Ligitai Liepiņai (Tālrunis: 67034481; e-pasts: Ligita.Liepina[at]lu.lv).