Radio NABA diskusija “Zinātnes vārdā”.

Nedēļas nogalē Cēsu pils parkā norisinājās sarunu festivāls “Lampa”, kurā dažādās diskusijās par zinātni, vēsturi, politiku un kultūru iesaistījās arī Latvijas Universitātes (LU) pētnieki un studenti, savukārt Latvijas Radio 6 - LU radio NABA abas festivāla dienas ar īpašu diskusiju un mūzikas programmu raidīja no Latvijas Radio skatuves.

 “Mums ir viss, sākot no zinātnes līdz pat mākslai visas dienas garumā, tajā skaitā fonogrāfi, kas ļauj ieskatīties nākotnē caur vēsturi, mēģinot to prognozēt. Noslēdzu rīta programmu, kur runājām gan par interesantiem brīvdabas gadžetiem, gan parunājām par e-vēlēšanām, kādi ir “par” vai “pret” argumenti, lai tās varētu ieviest nākotnē, kā arī pavingrinājām prātu ar tehnoloģiju un “Lampas” festivāla asociācijām,” par savu 30. jūnija rīta cēlienu stāsta radio NABA balss Artis Ozoliņš.

Viņaprāt, festivāla “Lampa” trumpis ir cilvēku mijiedarbība. “Šeit ir gan iespēja paust savu viedokli, gan sadzirdēt un iegūt jaunas zināšanas. Tāpēc cilvēkiem patīk festivāls “Lampa”,” atzīst A. Ozoliņš.

Iespēju apmainīties ar radošām jaunuzņēmumu idejām, un kā zinātnei ienākt uzņēmējdarbībā, izmantoja NABA “Zinātnes vārdā” diskusijas “Uzņēmējdarbība ar saknēm zinātnē” dalībnieki - jaunuzņēmēji Solvita Kostjukova (SIA “Alina”), Mihails Ščepanskis (CEnOS), Anna Ramata Stunda (“Alternative Plants”), kā arī LU rektors Indriķis Muižnieks. Sarunu vadīja LU Bioloģijas fakultātes un Cietvielu fizikas institūta pētniece Ilze Dimanta.

Zinātnieks un universitāte nav jaunu produktu komercializētājs, bet gan palīgs produkta izstrādē un testēšanā – šādu ideju atbalstīja diskusijas dalībnieki. Viņuprāt, uzņēmējs ir tas, kurš rada ideju, bet zinātnieks palīdz ideju izstrādāt tālāk.

“Mēģinot no zinātniekiem dabūt uzņēmējdarbībai raksturīgās idejas, kuras tā vai citādi tiek vērtētas akadēmiskā vidē, galā ir zināmais stāsts – atnāk zinātnieks pie lielajiem uzņēmumiem ar it kā uzņēmējdarbībā labi izstrādātu produktu, bet uzņēmējam tas nav vajadzīgs. No otras puses, kas uzņēmējam būtu interesants – tīri teorētiskās izstrādnes,” uzsver LU rektors.

Visbiežāk uzņēmumi vēršas pie zinātniekiem ar jau konkrētu ideju, bet arī zinātniekiem ir sevi jāreklamē, uzsver I. Dimanta. Kā piemēru viņa minēja savu darbavietu – Cietvielu fizikas institūtu, kurš dodas pie mazajiem uzņēmumiem un reklamē savus pakalpojumus.

“Tāpēc no Universitātes puses sadarbība ir jāpadara pēc iespējas vienkāršāka un pašam arī jāstāsta, ko darām,” skaidro I. Dimanta.

Diskusijas dalībnieki ir vienisprātis, ka pēdējos gados Universitātei sadarbība ar uzņēmējiem ir ievērojami palielinājusies, bet ceļu uz panākumiem būvē laba izglītība, pārliecināts I. Muižnieks.

“Prieks, ka Universitāte, piedaloties sarunu festivālā “Lampa”, ne tikai popularizē sevi, bet arī parāda, kādas ir mūsu idejas un iespējas, tas ir svarīgi. Acīmredzot var teikt, ka no runāšanas vien nekas nenotiek, bet, lai sāktu darīt, runāšana ir nepieciešama,” uzskata LU rektors.

Divu dienu garumā Latvijas Universitāti sarunu festivālā “Lampa” pārstāvēja gan Universitātes pētnieki, gan studenti – Neērto tēmu referātu maratonu rīkoja Teoloģijas fakultāte, sadarbībā ar LU norisinājās Vēstures sestdienas skola, kā arī LU eksperti diskutēja dažādās sarunu teltīs.

Sarunu festivāls "Lampa" ir vide un impulss nemitīgai sevis pilnveidošanai mūžīgi mainīgajā pasaulē. Tā ir iedvesmojoša un aizraujoša platforma visiem, kam ir, ko teikt. Visiem, kas vēlas uzzināt un sarunāties par Latvijai, Eiropai un pasaulei būtiskiem jautājumiem.

Dalīties