Pirmdien, 2010.gada 15. novembrī, plkst. 18.00 Latvijas Universitātes kafejnīcā (Raiņa bulv. 19) notiks „Zinātnes kafejnīcas” pasākums. Šoreiz tas būs veltīts matemātikai, un tā nosaukums ir ”Vai visu var izrēķināt?”.

Matemātika (grieķu: mathēmatikē – „mācība”, „zinības”) ir zinātne par reālās pasaules skaitliskajām attiecībām un telpiskajām formām. Nozīmīgākās matemātikas nozares ir algebra, skaitļu teorija, ģeometrija, algebriskā ģeometrija, matemātiskā analīze, loģika, kombinatorika, teorētiskā datorzinātne, varbūtību teorija un matemātiskā fizika.

Mūsdienās ir daudzi matemātikas profesori un universitāšu pasniedzēji, kas uzskata, ka matemātika nav zinātne. Tas ir tāpēc, ka matemātikas pētāmie objekti nav atrodami realitātē. Visām citām zinātnēm pētāmie objekti ir arī realitātē.

Latvijas Universitātes Datorikas fakultātes Datorzinātnes matemātisko pamatu katedras profesors Rūsiņš Mārtiņš Freivalds skaidros par to vai tiešām visu var izrēķināt un cik tas reizēm ir viegli vai grūti. Kornela universitātes asociētā profesore un māksliniece Daina Taimiņa stāstīs par ģeometrijas vēsturi. Savukārt Latvijas Universitātes Fizikas un matemātikas fakultātes pētniece un A.Liepas Neklātienes matemātikas skolas darbiniece Dace Bonka stāstīs kā modernā elementārā matemātika sarežģītas problēmas ļauj pieveikt ar vienkāršiem līdzekļiem. Pasākumu vadīs Dr. Juris Šteinbergs – zinātnieks un populāra TV raidījuma seja. Māksliniece Tija Vīksna savukārt  sagatavos stāstu-skici par to kā satiekas māksla un matemātika - "Par mandalām un mandelbrotiem, par apli un dabas fraktālo ģeometriju", kā skaitļi un formulas, daloties un reizinoties pārvēršas vizuālā baudījumā=skaistumā, mazliet par renesansi un par dabas vienlaicīgi vienkāršo un nevienkāršo ģeometriju.

„Zinātnes kafejnīcas” mērķis ir raisīt brīvu diskusiju neformālā vidē par sabiedrību interesējošiem zinātnes jautājumiem. Tā ir iespēja tikties ar attiecīgās jomas ekspertiem un uzdot viņiem jebkuru gan skolotājam, skolēnam, studentam, ierēdnim, bibliotekāram, gan uzņēmējam un pensionāram interesējošu jautājumu un noskaidrot līdz šim neizprasto par kādu konkrētu zinātnes jomu, šoreiz par matemātiku.

"Zinātnes kafejnīcas" diskusija notiks brīvā stilā pie kafijas tases vai sulas glāzes, kas kafejnīcas apmeklētājiem būs par brīvu.

Visi laipni aicināti apmeklēt "Zinātnes kafejnīcas" pasākumu!

Pasākumu būs iespēja vērot tiešraidē Latvijas Universitātes portālā:

 

Dalīties