25. septembrī ap pulksten sešiem vakarā Latvijas Universitātes galvenās ēkās pagrabstāvā kā ik dienas studenti, pasniedzēji un citi universitātes viesi ietur vakariņas kafejnīcā. Taču šoreiz atmosfēra mazliet cita – aizdomīgi daudz satrauktu skatienu un bažu pilnu sejas izteiksmju.

Šajā vakarā tā bija kļuvusi par zinātnes kafejnīcu. Vietu, kur kopā sanākuši eksperti un citi interesenti, lai kopīgā diskusijā runātu gan par cilvēku, gan citu dzīvo organismu izturības robežu.

„Zinātnieku nakts 2009” ietvaros visiem tika dota iespēja klātienē tikties ar trim ekspertiem – jauno zinātnieku Jāni Liepiņu (LU Mikrobioloģijas un biotehnoloģijas institūts), docenti un vadošo pētnieci Līgu Plakani (LU Bioloģijas fakultātes Cilvēka un dzīvnieku fizioloģijas katedra) un asociēto profesori Guntu Ancāni (Rīgas Stradiņa Universitātes Psihosomātiskās medicīnas un psihoterapijas katedras vadītāja, Latvijas Psihoterapeitu asociācijas valdes locekle).

15 minūšu garajā prezentācijā Jānis Liepiņš iepazīstināja klausītājus ar dažādu dzīvo organismu izturības robežām. Atklāja, cik labi vai slikti tie pielāgojas dzīves un vides apstākļiem, kādās grupās iedalās organismi pēc to izdzīvošanas iespējām. Savukārt Līga Plakane savā prezentācijā stāstīja par cilvēka fiziskās izturības robežu, minot piemērus, kā ķermenis pielāgojas dažādām ekstrēmām situācijām, piemēram, augstu kalnos, bez papildus skābekļa, nepārtrauktas slodzes apstākļos. Par cilvēka garīgā un emocionālā stāvokļa ietekmi uz psihisko veselību informēja Gunta Ancāne. Viņa atklāja, cik lielu postu nodara stresa, dusmu un skaudības faktori un cik nelabvēlīgi tie ietekmē cilvēka fizisko un garīgo veselību. Arī to, ka cilvēka psiholoģiskā piederība pesimistam vai optimistam lielā mērā ietekmē viņa veselību un fizisko izturību.

Ar aizrautīgu interesi pasākumu vēroja un diskusijās iesaistījās gan sākumskolas vecuma bērni, gan studenti no dažādām fakultātēm, gan viedi sirmgalvji. Katrs klātesošais varēja uzdot sev interesējošus jautājumus un saņemt atbildes no zinošiem ekspertiem. Pasākuma gaitā apmeklētāji par brīvu varēja veldzēt savas slāpes pēc zināšanām ar sulas vai akadēmiskā alus glāzi un saņemt savā īpašumā žurnāla „Terra” jaunāko numuru.

Paldies jāsaka pasākuma sponsoriem un labvēļiem, bez kuriem šis pasākums nebūtu izdevies: Statoil, LU, 11.paragrāfam.

"Zinātnieku nakts 2009" Latvijas Universitātē

Dalīties