29.aprīlī plkst. 18.00 Latvijas Universitātes kafejnīcā, Raiņa bulv. 19, notiks Zinātnes kafejnīcas pasākums „Lāzeri”. Tas būs veltīts lāzeru izgudrošanas 50 gadu jubilejai. Pasākumu tiešraidē varēs vērot LU portālā.

Lāzera gaisma ir pati spožākā zināmā gaisma. Lāzeru lieto gandrīz visās zinātnēs un tehnoloģiju jomās. Tas dod krāsainas gaismas kūli, kas ir zīmuļa resnumā, tas var būt tik intensīvs, ka izkausē caurumu tēraudā. Lāzers var arī būt tik taisns un tievs, ka ar to var precīzi nomērķēt uz mazu spogulīti, kas atrodas uz Mēness 384 401 km attālumā.

1960.gadā zinātnieks Teodors Meimens uzbūvēja pirmo lāzeru. T.Meimers ieguva lāzera gaismas kūli, ar parastu impulsa gaismu apstarojot īpašu sintētiskā rubīna stieni.

Par lāzeriem vispārīgi stāstīs Fizikas un matemātikas fakultātes elektronikas inženieris un LU Lāzeru centra zinātnieks Juris Ulmanis. LU Cietvielu fizikas institūta pētnieks Aivars Vembris skaidros lāzeru izmantojumu. LU Cietvielu fizikas institūta pētnieks Anatolijs Šarakovskis stāstīs par savu lāzeru CFI, kas esot viens no labākajiem Latvijā, bet LU Atomfizikas un spektroskopijas institūta Biooptikas un šķiedru optikas laboratorijas pētnieks Aleksejs Ļihačovs – par lāzeriem medicīnā.

Pasākumā tiks demonstrēts, kā top lāzera grafiti. Šajā aktivitātē varēs iesaistīties arī Zinātnes kafejnīcas apmeklētāji.

Pasākumu, kā vienmēr, vadīs Dr. Juris Šteinbergs – zinātnieks un populāra TV raidījuma seja.

Zinātnes kafejnīcas mērķis ir raisīt brīvu diskusiju neformālā vidē par sabiedrību interesējošiem zinātnes jautājumiem. Tā ir iespēja tikties ar attiecīgās jomas ekspertiem un uzdot viņiem jebkuru skolotājam, skolēnam, studentam, ierēdnim, bibliotekāram, uzņēmējam un pensionāram interesējošu jautājumu un noskaidrot līdz šim neizprasto par kādu konkrētu zinātnes jomu.

Zinātnes kafejnīcas diskusija notiks brīvā stilā pie kafijas tases vai sulas glāzes, kas kafejnīcas apmeklētājiem būs par brīvu.

Visi laipni aicināti apmeklēt Zinātnes kafejnīcas pasākumu!

Zinātnes kafejnīca

Dalīties