Ceturtdien, 4.novembrī, plkst. 18.00 LU kafejnīcā (Raiņa bulv. 19) notiks kārtējais "Zinātnes kafejnīcas" pasākums. Šoreiz tas būs par ūdeni - ”Cik vecs ir ūdens?”.

Nākamajā reizē, kad dzersiet ūdeni, pajautājiet sev, cik vecs ir ūdens šajā glāzē. Un vai jūs jebkad esat domājuši, no kurienes radies ūdens un kur tas paliek? Ūdens nekad neapstājas, tas ir cikls...

Ūdens mums apkārt ir visdažādākajos veidos. Jūras, okeāni, upes, ezeri, ledāji un ūdens citādos agregātstāvokļos aizņem pasaulē lielāku platību nekā sauszeme. Lielā  daļā visskaistāko pasaules ainavu gleznainākā daļa ir tieši ūdeņi.  Ūdens pārpilnībā ir tik parasts, ikdienišķs. Tajā pašā laikā šī  tik zināmā substance izrādās liels noslēpums, kura pētīšanai un skaidrošanai ķīmiķi un fiziķi jau vairākus gadsimtus veltījuši nopietnus pētījumus, turklāt  zinātnieku interese par ūdeni pieaug līdz ar tehnoloģiju attīstību, jo paveras arvien jaunas iespējas piekļūt ūdenim un iekļūt ūdenī. Ūdeni pakļauj visdažādākajiem pārbaudījumiem un vēro, kāda būs ūdens atbilde uz to vai citu kairinājumu. Daudzi  runā  par ūdens brīnumainajām spējām – vai tā ir patiesība vai vienkārši mīts?

Par ūdens vecumu un to, no kurienes tas radies, stāstīs Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes profesors, Lietišķās ģeoloģijas katedras vadītājs Valdis Segliņš.

Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes profesors, Vides zinātnes nodaļas vadītājs Māris Kļaviņš skaidros ūdens ķīmisko sastāvu.

Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes  vadošā pētniece Aija Dēliņa būs sagatavojusi stāstījumu par ūdeņiem Latvijā - kā tie veidojas, kur atrodas, to dažādību un arī vecumu.

Rīgas Tehniskās universitātes  Ūdens pētījumu laboratorijas vadītājs profesors Tālis Juhna stāstīs par dzeramā ūdens kvalitātes nodrošināšanu tīklā no stacijas līdz patērētājam un Rīgas dzeramā ūdens pētījumiem.

Pasākumu, kā vienmēr, vadīs Dr. Juris Šteinbergs – zinātnieks un populāra TV raidījuma seja.

Pasākumu būs iespējams vērot tiešraidē LU portālā

"Zinātnes kafejnīca"

"Zinātnes kafejnīcas" mērķis ir raisīt brīvu diskusiju neformālā vidē par sabiedrību interesējošiem zinātnes jautājumiem. Tā ir iespēja tikties ar attiecīgās jomas ekspertiem un uzdot viņiem jebkuru gan skolotājam, skolēnam, studentam, ierēdnim un bibliotekāram, gan uzņēmējam un pensionāram interesējošu jautājumu un noskaidrot līdz šim neizprasto par kādu konkrētu zinātnes jomu.

"Zinātnes kafejnīcas" diskusija notiks brīvā stilā pie kafijas tases vai sulas glāzes, kas kafejnīcas apmeklētājiem būs par brīvu.

Visi laipni aicināti apmeklēt "Zinātnes kafejnīcas" pasākumu!

 


Dalīties