Vislielākais burtu izmērs
Lielāks burtu izmērs
Burtu standarta izmērs

Konferences atklāšanas laikā. FOTO: Inese Bula.
AKTUĀLI! Latvijas 11. Matemātikas konferencē iepazīstina ar jaunākajiem sasniegumiem nozarē
Inese Bula
21.04.2016.

Vērtspapīru portfeļa izveidošana, veicot stohastisko optimizāciju, matemātiska zirgu iejādes gaitas modelēšana un vēl vairāk nekā 50 vērtīgu citu matemātiķu ziņojumu par pētījumu rezultātiem un atziņas tika uzklausītas Latvijas 11. Matemātikas konferencē, kas aizvadītās nedēļas nogalē notika Daugavpils Universitātē. Lielākā daļa konferences referentu bija no Latvijas Universitātes (LU).

“Konference ir īpaša ar to, ka vienmēr pirmajā dienā tiek apmeklēts kāds Latvijas uzņēmums. Šoreiz viesojāmies Latgales metālapstrādes un mašīnbūves uzņēmumā SIA "Zieglera mašīnbūve, " stāsta konferences dalībnieki no LU Matemātikas nodaļas.

Konference sākās ar Matemātikas biedrības priekšsēdētāja LU profesora Andreja Reinfelda un Daugavpils Universitātes Dabaszinātņu un matemātikas fakultātes dekāna profesora Valfrīda Paškeviča uzrunām. Tālāk darbs norisa vienlaikus divās, pat trijās sekcijās, jo vajadzēja uzklausīt ap 60 referātu dažādās matemātikas apakšnozarēs, no kuriem lielākajai pusei autori bija LU Matemātikas nodaļas docētāji, doktoranti un maģistranti.

Konferences pirmajā dienā, viesodamies "Zieglera mašīnbūve”, kas pieder Vācijā reģistrētajai kompānijai "Martin Ziegler GmbH&Co. KG", konferences dalībnieki iepazinās ar uzņēmuma produkciju un tās ražošanas procesu. Uzņēmums izgatavo gan detaļas, gan gala produktus lauksaimniecības jomas mašīnām, gan arī kabeļu savienojumus automašīnu drošības spilveniem un parkošanās sensorus (piemēram, automašīnām "Opel", "Volkswagen", "SAAB", "Renault", "Toyota", "Volvo" un "Ford", u.c.).

Konferences otrā diena sākās ar diviem plenērajiem referātiem. “Aproksimācija ar polinomiāliem un hiperboliskiem splainiem konservatīvās viduvēšanas metodē daudzslāņu vidē” – par šādu tematu uzstājās LU emeritus profesors un Saeimas deputāts Andris Buiķis. Otrs referents bija profesors Daniele Ettore Otera no Itālijas, kura uzstāšanās - “Par grupu un varietāšu asimptotisko topoloģiju” - un kurš patlaban strādā Viļņas Universitātē”. Sekciju sēdēs līdzās sēdēja gan nopietni profesori, gan tikko pētījumus uzsākuši jaunieši, kas deva pārliecību par paaudžu labāko tradīciju un darba pārmantojamību.

“Latvija ir maza valsts, un matemātiķu skaits Latvijā nav mērāms daudzos tūkstošos, tāpēc katra kopā sanākšana liek aizdomāties, kā mazs cinītis var gāzt lielu vezumu,” par Matemātikas konferences īpašo nozīmi matemātiķu saimei stāsta LU profesore, Matemātikas nodaļas vadītāja Inese Bula un viņas kolēģi. “Mūsdienās gandrīz visas zinātņu nozares izmanto kaut kādas matemātiskās metodes. Un arī otrādāk – matemātiķi veic pētījumus saistībā ar citām zinātņu nozarēm. Tas bija redzams arī aizvadītajā konferencē. Piemēram, Ventspils augstskolas profesors Sergejs Hiļkevičs stāstīja par vērtspapīru portfeļa izveidošanu, veicot stohastisko optimizāciju, bet LU asociētais profesors Uldis Strautiņš piedāvāja matemātiski modelēt zirgu gaitu iejādē.

Latvijas Matemātikas biedrība katru otro gadu rīko matemātikas konferenci kādā no Latvijas augstskolām, kurā strādā kaut daži matemātiķi. Šogad, 15. un 16. aprīlī, Matemātikas konference norisinājās Daugavpils Universitātē. Latvijas Matemātikas biedrības pamatsastāvu veido LU esošie un bijušie pasniedzēji, doktoranti un studenti, tāpēc starp konferences rīkotājiem - Latvijas Universitātes vārds.

Ir izdots Latvijas 11. Matemātikas konferences tēžu krājums. Ar to var iepazīties visi interesenti un pārliecināties, ka matemātika ir vēl dzīva Latvijā un rāda labu sniegumu.