Vislielākais burtu izmērs
Lielāks burtu izmērs
Burtu standarta izmērs

Lasi, domā un dari! – LU sniedz padomus skolēniem eksāmenu kārtošanā
Antra Sprēde, LU Komunikācijas un inovāciju departaments
11.05.2018.

Latvijas Universitātes (LU) modernākajā ēkā, Akadēmiskā centra Dabas mājā, piektdien, 11. maijā, vairāk nekā 300 vidusskolēnu kopā ar Universitātes mācībspēkiem gatavojās centralizētajiem eksāmeniem, kā arī iepazinās ar plašo studiju klāstu un ārpusstudiju iespējām.

LU mācībspēki sniedza padomus tādos mācību priekšmetos kā latviešu valoda, matemātika, bioloģija, ķīmija, fizika un vēsture. Aptaujājot skolēnus, LU noskaidroja, ka lielākā daļa vēlas studēt LU Bioloģijas fakultātē, 2. vietu ieņem LU Biznesa, vadības un ekonomikas fakultāte, bet 3. vietu – LU Medicīnas fakultāte.

Rīgas Zolitūdes ģimnāzijas 12. klases skolniece Adelīna Ņečetova vēlas studēt Medicīnas fakultātē zobārstniecību. “Man patīk LU, un es gribu šeit studēt, lai papildinātu savas prasmes, zināšanas un iegūtu augstāko izglītību,” sacīja skolniece.

Vēstures eksāmenam sagatavoties palīdzēja Liene Riekstiņa, bet bioloģijas – Līva Pētersone, kuras abas ir LU maģistra studentes un paralēli jau strādā skolā, arī Rīgas Valsts 1. ģimnāzijā. Latviešu valodā padomus sniedza Inta Urbanoviča, fizikā – Virgīnija Vītola, matemātikā – Maruta Avotiņa, bet ķīmijā – Jānis Švirksts.

Katrs pasniedzējs sniedza noderīgus padomus un knifiņus, kā vislabāk sagatavoties eksāmeniem, bet pats galvenais – pirms eksāmena ir jāatbrīvojas no satraukuma, vienisprātis bija pasniedzēji.

“Kā atbrīvoties no satraukuma? Dienu pirms eksāmena – nemācīties, bet mēģināt lēnu garu sakārtot domas. Nav vērts kaut ko ķert un grābt, 24 stundas pirms eksāmena neuzradīsies jaunas zināšanas. To dienu labāk izmantot pastaigājot pa mežu un savā galvā vēlreiz pārdomāt, kādi ir latviešu valodas likumi vai ķīmijas formulas. Paskatīties televizoru, titros pameklēt kļūdas, vai lielie burti pareizi lietoti. Mēģināt šādā veidā atbrīvoties. Vēl var darīt ko citu – dārzā kādu dobīti uzrakt. Tad sakārtojas domāšana, prāts un ej uz eksāmenu. Kā ir, tā ir. Tu vairs nevari neko mainīt, tikai sevi parādīt,” skolēnus iedrošināja latviešu valodas pasniedzēja I. Urbanoviča.

Bet stratēģisku padomu eksāmena kārtošanā matemātikā sniedza M. Avotiņa – uzdevumi vispirms kārtīgi jāizlasa, tad jādomā un jāizdara – jāizmanto stratēģija “lasi, domā, dari”.

Savukārt LU rektors profesors Indriķis Muižnieks pauda prieku, ka Universitātē sapulcējušies tik daudz uzņēmīgu skolēnu, kuri vēlas iegūt vērtīgus padomus eksāmeniem un aicināja skolēnus savu nākotni saistīt ar LU.

“Jūs esat uzņēmīgi, jo esat šeit, un zināšanas vairosies! Tas gan jums, gan mums, gan visiem kopā dos panākumus, un būsim priecīgi, ka dzīvojam šeit un varam savu karjeru un dzīvi veidot tā, kā gribam un, kā mums tas ir interesanti. Tikai tad, ja ikdienas darbs ir hobijs, jūs būsiet laimīgi,” skolēnus pārliecināja rektors.

Papildu lekcijām jauniešiem bija iespēja klātienē vēl reizi iegūt visu interesējošo informāciju par katru no LU fakultātēm un filiālēm, un to piedāvātajām studiju programmām, kā arī doties ekskursijā pa LU Dabas māju.

“Dabas mājā esmu pirmo reizi, man ļoti patīk, šeit ir vizuāli ļoti skaisti. Pasākums bija ļoti labi noorganizēts, lekcijās bija strukturēti un noderīgi kopsavilkumi, kas jāatkārto pirms eksāmeniem,” atzina 12. klases skolniece Roberta Gailīte, kura bija mērojusi ceļu no Jāņa Čakstes Liepājas pilsētas 10. vidusskolas.