Vislielākais burtu izmērs
Lielāks burtu izmērs
Burtu standarta izmērs

Populārzinātniski par magnētismu, tā mērīšanu un unikālo magnētiskā lauka attēlošanas iekārtu klausies Latvijas Radio raidījumā

01.02.2018

Latvijas Radio 1 raidījumā "Zināmais nezināmajā" 30. janvārī viesojās Lāzeru Centra pētnieks Andris Bērziņš, populārzinātniski stāstot par magnētismu un tā veidiem, pielietojumiem visdažādākajās mūsu dzīves sfērās un Latvijas Universitātes Lāzeru Centra un Magnētisku Mīkstu Materiālu Laboratorijas (LU LC un MMML) kopīgiem pētījumiem.

Papildus tam tika stāstīts arī par LU LC un MMML zinātnieku izveidoto "magnētiskā lauka attēlošanas iekārtu", kas ļauj pētīt visdažādākās magnētiskās struktūras mikroskopiskā līmenī. Izveidojot iekārtu, zinātnieki ieguvuši iespēju veikt mērījumus sistēmās, kas interesantas gan fizikas, medicīnas un bioloģijas pētījumiem, gan saistītas ar plašu praktisko pielietojumu.

"Magnētiskā lauka attēlošanas iekārta" izveidota ar Latvijas Universitātes fonda un SIA "Mikrotīkls" ziedojuma atbalstu.

LU Lāzeru Centram ir lielākais lāzeru parks Latvijā un unikāla eksperimentāla infrastruktūra nacionālā un reģionālā (Baltijas) mērogā. Lāzeru Centrs tika izveidots 2005. gadā, veicot ievērojamus Latvijas Universitātes ieguldījumus, kuru mērķis ir veicināt augsta līmeņa pētniecisko izglītību, kas iekļaujas modernās pētniecības laboratorijas vidē. Magnētisku Mīkstu Materiālu Laboratorija, profesora Andreja Cēbera vadībā, apvieno eksperimentālās un teorētiskās fizikas un ķīmiskās sintēzes speciālistus, ļaujot veikt pilnvērtīgus magnētisku un mīkstās vides materiālu pētījumus un nodrošinot plašu pētniecības problēmu loku studējošajiem. LU LC un MMML ir LU Fizikas un matemātikas fakultātes pētniecības struktūrvienības.

Raidījumu var noklausīties: http://lr1.lsm.lv/lv/raksts/zinamais-nezinamaja/lu-petnieki-radijusi-augstas-klases-magnetiska-lauka-attelosanas.a98685/