Vislielākais burtu izmērs
Lielāks burtu izmērs
Burtu standarta izmērs
Darbs lietišķajā fizikā
Pēdējās izmaiņas veiktas:
15.08.2017

Krista Klismeta

 Testēšanas inženiere, AS SAF Tehnika

Studējusi fiziku LU FMF no 2010. līdz 2015. gadam, iegūstot dabaszinātņu bakalaura un maģistra grādus.

"Kad iestājos fizikas programmā, mans mērķis nebija kļūt par zinātnieci vai profesori, jau tad vairāk plānoju strādāt tieši “lietišķajā fizikā”. Protams, studiju laikā viedoklis varēja arī svārstīties. Pēc absolvēšanas pieteicos darbā AS SAF Tehnika uz testēšanas speciālista pozīciju, kurai bija izsludināts konkurss. Uzņēmums ražo mikroviļņu datu pārraides iekārtas un mērierīces. Par SAF Tehnika kā potenciālu darba vietu fiziķim biju uzzinājusi jau pirmajā bakalaura semestrī, kad Didzis Liepkalns bija uzaicināts uz Fizikas un matemātikas fakultāti kursa “Fizikas un inženierfizikas seminārs” ietvaros. Mani uzreiz pieņēma darbā. Mani darba pienākumi galvenokārt ir SAF Tehnika ražoto iekārtu programmatūras testēšana, kā arī prototipu parametru uzņemšana (radio spektri, jauda, jutība, utml.) un slēgumu pārbaude. Protams, lielākā daļa procesu un darbu man bija jauni un iepriekš neredzēti, bet uzskatu, ka cilvēkam ar fizikas izglītību, kurš grib iemācīties un saprast, tā nav problēma. Ja kādreiz kāds uzdevums pirmajā brīdī liekas sarežģīts, tad atceros, ka studiju laikā tika veikti arī daudz komplicētāki eksperimenti. Šobrīd nenožēloju nedz to, ka izvēlējos mācīties tieši fiziku LU, nedz to, ka nepaliku zinātnē. Uzskatu, ka fizikas studijām ir bijusi pozitīva ietekme uz manu un manas karjeras attīstību, un iegūtās prasmes un zināšanas man noder pašreizējā darba vietā."


Sergejs Spitans

"Iestājoties Latvijas Universitātē Fizikas programmā pastāv plašas iespējas paralēli studijām strādāt kādā no institūtiem/laboratorijām. Izdzirdot par fizikālo procesu skaitlisko modelēšanu es nolēmu pieteikties „Vides un Tehnloģisko Proces Matemātiskās Modelēšanas laboratorijā” Prof. Andra Jakoviča vadībā. Izmantojot tikai datoru un aprēķinu programmatūru skaitliskās simulācijas dod iespēju pētīt un optimizēt sarežģītus multifizikālos tehnoloģiskos procesus, piemēram, metālu kausēšanu ar elektromagnētisko (EM) lauku indukcijas krāsnīs. Aizstāvot bakalaura un maģistra darbus skaitliskās modelēšanas jomā, es aizbraucu uz Hannoveri (Vācijā) strādāt un rakstīt doktora darbu Leibnica Universitātes Elektrotehnoloģisko procesu institūtā, kuram ar Prof. Andra Jakoviča laboratoriju ir ilggadēja sadarbība. Paralēli doktora darba izstrādei Hannoveres institūtā ar modelēšanas palīdzību, bija jārisina dažādas ļoti praktiskās problēmas, ar kurām sastapās industrija (piem. VW, BMW, Continental un citas firmas). Vienā no tādiem projektiem, es iepazinos ar savu pašreizējo šefu, kurš pēc doktora darba aizstāvēšanas (jāmin, ka doktora darbu es aizstāvēju arī Latvijas Universitātē) piedāvāja man iespēju strādāt ALD Vacuum Technologies GmbH, kas ir pasaules līderis vakuummetalurģijas nozarē. Ieņemot pozīciju Process Engineer esmu atbildīgs par metalurģiskās krāsns notiekošo multifizikālo procesu skaitlisko modelēšanu un tās izmantošanu tehnologisko problēmu risināšanā.

Pateicoties Fizikas izglītībai iegūtai Latvijas Universitātē (bakalaura, maģistra un doktora grāds fizikā) man ir aizraujošs intelektuāls darbs, kurā iegūtās zināšanas un prasmes es sekmīgi pielietoju Vācijas metalurģijas nozares problēmu risināšanā, un konkurētspējīgs atalgojums."


 Ingmārs Felcis-Kaipšteins

Laboratorijas vadītājs, SIA Baltic Research Center

Studējis fiziku LU FMF no 2009. līdz 2014. gadam, iegūstot dabaszinātņu bakalaura grādu.

“Fizika saistīja, jo interesēja, tā teikt, lietu daba, kas notiek acīm redzamā un arī smalkākā līmenī. Skolas laikā, salīdzinot ar citiem mācību priekšmetiem, fizika sagādāja lielākās grūtības, bet sev par spīti iestājos LU FMF ar mērķi fizikā sasniegt panākumus. Studiju laikā iegūtās zināšanas interesēja tik ļoti un atmiņa bija pilna ar tām tiktāl, ka aizmirsās teju dažas ikdienišķas lietas. Reizēm problēma bija motivācijā studēt, jo dažos brīžos nezināju ar ko varētu saistīt savu nākotni. Teorētiskajā fizikā nebiju spēcīgs, tāpēc to izpildīju bakalaura prasību ietvaros. Mēģināju iesaistīties Studentu Pašpārvaldes darbībā gan kā sociālas darba grupas vadītājs, gan kā Dienesta viesnīcas vecākais. Bija lietas, kas padevās, bija lietas, kuras nemācēju, un daļu no tā centos apgūt. Dzīvojot Dienesta viesnīcā ieguvu jaunus kontaktus, guvu lielisku pieredzi un satiku mīļoto sieviņu.”

“Darba piedāvājumu Baltic Research Center laboratorijā saņēmu no pasniedzēja, jo pie viņa bija vērsušies uzņēmuma vadītāji ar mērķi atrast studentu, kurš būtu gatavs palīdzēt uzsākt un vadīt laboratoriju. Nebiju pirmais, kuram piedāvāja šo amatu, bet pēc darba intervijas biju ieguvis šo darbu. Laboratorijā ir goniofotometriskā sistēma, kas ļauj veikt fotometriskus un kolorimetriskus mērījumus. Iegūtos datus var saglabāt speciālos failu formātos, ko var izmantot speciālās gaismas plānošanas programmās. Tāpat laboratorijā ir dubultais monohromators, kas ļauj noteikt, vai starojums var radīt potenciālu bīstamību. Katram no šiem mērījumiem ir savi pasaulē noteikti standarti un metodikas. Laboratorija ir atbilstoši akreditēta, kas ļauj mums izsniegt rezultātus, ko akceptē visā pasaulē. Sākotnēji darba uzdevumi bija izprast laboratorijas telpu un vides prasības, standartu ierobežojumus, iekārtas darbību un tām atbilstošās programmas, testēt gaismekļus. Pašlaik tam klāt ir arī administratīvi pienākumi - organizēt un plānot testēšanas grafiku, izrakstīt un pieņemt gaismekļus testēšanai, organizēt laboratorijas darbu, sadarboties ar klientiem, izvēloties viņam piemērotākos mērījumus. Lai veiktu šos testus, noderējušas zināšanas visa veida laboratorijas darbos, sākot no mehānikas un beidzot ar laboratorijas darbiem spektroskopijā, kā arī zināšanas no optikas kursa un atsevišķiem kursiem (matemātiskā analīze un lineārā algebra, daudziem lietišķās fizikas (applied physics) kursiem). Fizikas zināšanas kopumā ļauj lietišķi uzlūkot fizikāla rakstura problēmu, lai to varētu risināt pie sīkākajām detaļām, vienlaikus skatoties uz to kopumā.”