Projekta nosaukums latviski: No purīna badošanās līdz stresu noturīgam fenotipam – atklājot mehānismus

Projekta nosaukums angliski: From purine depletion to resilient phenotype – dissecting the mechanisms

Projekta numurs: lzp-2021/1-0522

Projekta īstenotājs: Latvijas Universitāte (LU)

Projekta vadītājs: Jānis Liepiņš, dr. biol.

Projekta īstenošanas vadošā struktūrvienība LU ir Mikrobioloģijas un biotehnoloģijas institūts

Projekta īstenošanas periods: 03.01.2022. – 30.12.2024.

Projekta kopējais finansējums: 299 989,80 EUR

Informācija par projektu Mikroorganismu populācijā vienmēr sastopamas šūnas ar zemu ATF saturu. Interesanti, ka tieši tādas šūnas ir tās, kas izdzīvo pēc “katastrofām” - apstrādes ar antibiotikām, paaugstinātas temperatūras, u.c. Pētot kāpēc zems ATF saturs izraisa paaugstinātu stresu izturību, palīdz izprast kā šūna “pieņem lēmumu” - dalīties vai pāriet miera stāvoklī. Nākotnē šīs zināšanas palīdzētu cīnīties pret atkārtotām mikroorganismu invāzijām medicīnā vai uzlabot pārtikas drošību.

ATF daudzums šūnās samazinās, ja nenotiek ATF uzbūvei nepieciešamo savienojumu (purīnu) sintēze. Projektā izmantosim maizes raugu kā ērtu šūnu molekulāro procesu modeli. Mūsu rīcībā ir tādi maizes rauga celmi, kas nespēj paši sintezēt šūnai nepieciešamo purīnu. Tā kā šūnās ATF izmanto vairākos procesos, piem. proteīnu sintēzē, DNS organizācijā šūnu kodolā, u.c., mūsu hipotēze ir, ka ATF trūkums šūnā kavē ikvienu no šiem procesiem. Proteīnu sintēzes vai cita procesa būtiska kavēšanās var būt signāls kas saista ATF trūkumu šūnā ar nepieciešamību pārtraukt šūnu dalīšanos un pāriet miera stāvoklī.

Projekta laikā sadarbosimies ar Tartu Universitātes Šūnu un molekulārās bioloģijas institūtu, Organiskās sintēzes institūtu, Biomedicīnas pētījumu un studiju centru, IZM Valsts izglītības un Satura centru, Nacionālo Enciklopēdiju.

Zinātniskā grupa: projekta vadītājs: Jānis Liepiņš; izpildītāji (studējošie): Zane Ozoliņa, Kārlis Pleiko, Agnese Kokina, Kristaps Čivkulis, Anitra Zīle.

Last changed