Otrdien, 2011. gada 4. janvārī Latvijā būs novērojams daļējs Saules aptumsums. Saules aptumsums notiek tad, kad Mēness pilnībā vai daļēji aizsedz Saules disku. Daļējas aizsegšanas gadījumā Saule atgādina apli ar robu, bet 4. janvārī aptumsuma maksimuma brīdī tā izskatīsies pēc sirpja ar augšup vērstiem galiem.

2011. gada 4. janvārī aptumsums Rīgā sāksies plkst. 9:24, maksimālā fāze būs plkst. 10:46, bet aptumsums beigsies plkst. 12:11. Latvijas rietumu daļā aptumsums sāksies un beigsies līdz pat 2 minūtēm ātrāk, bet austrumu daļā – līdz pat 2 minūtēm vēlāk. Maksimālā aptumsuma fāze (Saules diametra aizsegtā daļa) viscaur Latvijā būs 0,84. Detalizēta informācija par Saules aptumsumu – tīmekļa vietnē saulespulkstenis
Rīgā organizēti aptumsuma novērojumi notiks Latvijas Universitātes centrālās ēkas Astronomiskajā tornī, Rīgā, Raiņa bulvārī 19. Saules aptumsuma novērojumi notiks arī netālu no Saules muzeja (Rīgā, Kungu ielā 1). Par godu aptumsumam janvāra pirmajā nedēļā Saules muzejs rīko īpašus tematiskus pasākumus pirmdien un trešdien – atvērti semināri par aptumsumiem, otrdien un ceturtdien – dzejas un dziesmu vakari, 4., 5., 6. un 7. janvārī pl 13:00 – radošās darbnīcas, bet 4. janvāra rītā tiks sniegtas konsultācijas par Saules aptumsuma novērošanu. Papildu informācija vietnē saulesmuzejs
Latvijas Astronomijas biedrība atgādina, ka uz Sauli nedrīkst ilgstoši skatīties ar neapbruņotu aci, un nekādā gadījumā caur binokli, tālskati vai teleskopu bez speciāla filtra. Novērojumiem jāizmanto īpaši blīvs filtra materiāls. Šim nolūkam neder parastās saulesbrilles, kompaktdiska vai disketes materiāls. Visdrošākā metode ir Saules attēla projicēšana uz ekrāna.

Latvijā daļējie Saules aptumsumi ir novērojami reizi 2 – 4 gados. Iepriekšējais daļējais Saules aptumsums Latvijā bija novērojams 2008. gada 1. augustā, bet nākamais būs novērojams tikai pēc četriem gadiem – 2015. gada 20. martā. Savukārt pilns Saules aptumsums katrā konkrētā ģeogrāfiskā vietā ir reta parādība. Iepriekšējo reizi Latvijā pilns Saules aptumsums bija novērojams 1954. gadā, bet nākamais būs novērojams tikai 2142. gadā. 

Dalīties