Vislielākais burtu izmērs
Lielāks burtu izmērs
Burtu standarta izmērs

Agnese Dubova Karīna Pitnere.
Kā mūsdienās attīstās vācu valoda un kāda ietekme tai ir uz latviešu valodu?
Ieva Pranka, Baltijas-Vācijas augstskolu biroja vadītāja
13.10.2017

19. oktobrī plkst. 14.30 Latvijas Universitātes Humanitāro zinātņu fakultātē, 431. telpā (Visvalža ielā 4a, Rīgā) notiks Vācu valodas dienām Latvijā veltīts simpozijs, kurā apspriedīsim vācu un latviešu valodas attīstības tendences.

Simpozijā uzstāsies prof. Dr. Karīna Pitnere (Karin Pittner) no Bohumas Rūras Universitātes ar vieslekciju „Vācu leksikas jaunākās tendences” un Dr. Agnese Dubova no Ventspils Augstskolas ar prezentāciju „Vācu valodas ietekme uz latviešu zinātnes valodu valodniecības rakstos Latvijā (1918. - 1940. g.)”.

Prof. Pitnere uzsver: „Valodas vārdu krājums nemitīgi mainās, jaunas lietas un apstākļi pieprasa arī jaunus apzīmējumus.” Lekcijā viņa pievērsīs uzmanību modelim, pēc kāda tiek veidoti jaunie vācu valodas vārdi. Visbiežāk tiek veidoti salikteņi, kas sevī ietver zināmu vērtējumu un var kļūt par populāriem saukļiem politiskās diskusijās. Īpaša uzmanība tiks pievērsta no citām valodām aizgūtiem elementiem, kas bieži tiek izmantoti vārddarināšanā un daļēji attīstās pat par patstāvīgiem vārdiem.

Savukārt, Dr. Dubova runās par aizguvumiem no vācu valodas, galvenokārt par svešvārdiem un aizgūtiem vārdiem, uzsverot: „Latvijā 20. gs. sākumā vācu valoda nenoliedzami bija viena no galvenajām valodniecības pētījumu un publikācijas kontaktvalodām.”

Vieslekcija notiks vācu un latviešu valodā. Dalība bez maksas.

Plašāka informācija mājaslapā www.hochschulkontor.lv vai sociālajos portālos „facebook” un „twitter”.

Pasākumu organizē Baltijas-Vācijas Augstskolu birojs sadarbībā ar Bohumas-Rehenes Rotari klubu.