Vislielākais burtu izmērs
Lielāks burtu izmērs
Burtu standarta izmērs
© Foto: Toms Grīnbergs, Latvijas Universitātes Komunikācijas un inovāciju departaments
© Foto: Toms Grīnbergs, Latvijas Universitātes Komunikācijas un inovāciju departaments

AKTUĀLI! LU pamatstudiju programmās studentu skaits pieaudzis par 14%
Aija Pakalna, LU Komunikācijas un inovāciju departaments
15.09.2017

Par spīti tam, ka arvien sarūk Latvijas vidusskolu absolvējušo skolēnu skaits, studijas Latvijas Universitātes (LU) pamatstudiju programmās šogad uzsākuši par 14% vairāk studentu nekā pērn. Viņu vidū arī 69 ārvalstu un 336 apmaiņas studenti.

Imatrikulēto jeb augstskolā studējošo sarakstā ierakstīto studentu skaits pamatstudiju programmās šogad sasniedz 2565 studentu, kamēr pērn tie bija 2210 studenti. “Ņemot vērā, ka šis bija absolūtās demogrāfijas bedres gads, tad rezultāti ir labi. Šogad vidējo izglītību ieguva tajā gadā dzimušie, kur jaundzimušo skaits bija vismazākais, tāpēc bija arī maz potenciālo studētgribēju. Prognozēts, ka nākamgad vidusskolu absolventu skaits pieaugs par 4-6%,” norāda LU Studentu servisu departamenta direktors Jānis Saulītis.

Šajā akadēmiskajā gadā ievērojami pieauga studētgribētāju interese par humanitārajām zinātnēm, kas, pēc J. Saulīša aplēsēm, ir pateicoties LU pārņemtajām RPIVA studiju programmām. “Studentu pienesumu noteikti dod arī filiāļu tīkls reģionos – reģionos dzīvojošiem studētgribētājiem filiāles ir tuvu mājām, kā arī tur tiek piedāvātas zemākas studiju maksas, kas arīdzan spēlē ievērojamu lomu, kāpēc cilvēki izvēlas iet mācīties,” akcentē LU Studentu servisu departamenta direktors.

Savukārt ar ļoti labiem rezultātiem noslēgusies studētgribētāju uzņemšana LU augstākā līmeņa studiju programmās – tur studentu skaits pieaudzis par 1,3%. “Tas patiesībā ir labs pārsteigums, ņemot vērā, ka jau vairākus gadus krīt pamata līmeņa studiju programmu absolvējušo skaits. Potenciālo maģistrantu skaitam teorētiski vajadzētu sarukt, bet šobrīd tas aug, un tā ir pozitīva vēsts,” uzsver J. Saulītis.

Kopējais studentu skaita pieaugums jaunajā akadēmiskajā gadā, salīdzinot ar to pašu periodu pērn, ir 9% - 4141 students šogad, bet 3770 studenti pērn. Taču jāpiebilst, ka šobrīd mazliet vairāk nekā 450 studentu nav ar Universitāti vēl nokārtojuši finansiālās saistības. Pēc J. Saulīša teiktā, pieredze rāda, ka lielākā daļa studentu to līdz septembra beigām izdara, tāpēc gaidāms, ka imatrikulēto studentu skaits vēl pieaugs.

Vispieprasītāko pamatstudiju tops, salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, ir līdzīgs. Arī šogad visiecienītākā pamatstudiju programma pēc pieteikumu skaita ir LU Datorikas fakultātes Datorzinātnes, kurai pieteicās 839 studētgribētāji. Tai seko:  

  • Tiesību zinātne (661 pietiekums)
  • Komunikācijas zinātne (544 pietiekumi)
  • Vadības zinības (467 pietiekumi)
  • Ārstniecība (448 pieteikumi)
  • Ekonomika (371 pieteikums)
  • Psiholoģija (356 pieteikumi)
  • Angļu filoloģija (339 pieteikumi)

Arvien prioritāro studiju virzienu augšgalā ir sociālās zinātnes, bet intereses kritumu līdzīgi kā citus gadus piedzīvo dabaszinātņu studiju programmas. Prognozēts gan, ka nākamajā akadēmiskajā gadā studentu skaits tajās pieaugs, jo notiek aktīvs darbs pie programmu attīstības – izstrādātas šobrīd tiek četras jaunas dabaszinātņu studiju programmas.