Vislielākais burtu izmērs
Lielāks burtu izmērs
Burtu standarta izmērs

Notiks Viļņa Zariņa grāmatas “Nacionālsociālisma ideoloģija un tās izpausmes Latvijā” atvēršanas svētki
LU FSI
02.02.2016

Latvijas Universitātes (LU) Filozofijas un socioloģijas institūts ielūdz uz Viļņa Zariņa grāmatas "Nacionālsociālisma ideoloģija un tās izpausmes Latvijā" atvēršanas svētkiem, kas notiks šī gada 4. februārī plkst. 16.00 Kalpaka bulvārī 4, LU Bibliotēkas Bibliotēkā 1. stāva zālē.

Viļņa Zariņa (1930–2014) monogrāfija “Nacionālsociālisma ideoloģija un tās izpausmes Latvijā” nāk klajā pēc filozofa nāves. LU Filozofijas un socioloģijas institūts, kas bija viņa pēdējā ilgstošā darbavieta, izpilda savu solījumu autoram – pabeigt monogrāfijas sakārtošanu publikācijai un laist to klajā cerībā, ka Latvijas lasošajai publikai, vēsturniekiem profesionāļiem, vēstures traģisko notikumu lieciniekiem un studējošajai jaunatnei tas būs vajadzīgs un analītisks materiāls, lai saprastu nacionālsociālisma idejiskās saknes, tā propagandistisko spēku un ideoloģisko apmātību.

Darba pamatkontūras ir tapušas 1970. gados, kad filozofs Vilnis Zariņš vāca un analizēja pieejamos materiālus par nacionālsociālisma būtību nolūkā izstrādāt zinātniski apkopojošu darbu. Starptautiskās publikācijas ārpus PSRS nebija viegli pieejamas, rakstīt zinātniskos darbus tolaik nācās krievu valodā. Uz šo materiālu bāzes tika aizstāvēta vēstures zinātņu kandidāta disertācija, aizsākās docenta darbs Latvijas Valsts Universitātes Vēstures un filozofijas fakultātē. Filozofa interešu sfēra bija plaša – ideju vēsture Latvijā, franču apgaismība, Eiropas filozofijas vēsture, Latvijas vēsture, nacionālsociālisma ideoloģija, klasikas darbu tulkošana. Strādājot pie tēmas par nacionālsociālisma ideoloģiju, Zariņš saskatīja briesmas, ko var radīt ar antihumānām idejām apmāti politiski vadoņi. Viņaprāt, to vajag izgaismot, lai nekad nekas līdzīgs nevarētu atkārtoties. Tāds arī ir šīs monogrāfijas izglītojošais mērķis.

Atklāšanas pasākumā būs iespēja dzirdēt ievadvārdus par Dr.phil. Viļņa Zariņa nopelniem filozofiskās un sociālpolitiskās domas attīstībā, grāmatas komentāru autoru Dr.hist. Leo Dribina un Dr.hist. Kaspara Zeļļa stāstījumu, LU Bibliotēkas prezentāciju par Viļņa Zariņa dzīvi un darbību, kā arī kolēģu, studentu, politiķu atmiņas par Lielo meistaru Zariņu.

Aicināti visi interesenti!