Vislielākais burtu izmērs
Lielāks burtu izmērs
Burtu standarta izmērs

Šonedēļ LU norisinās ievērojamu neirozinātnieku starptautiska konference
Ulrika Beitnere
23.04.2015

Šī gada 23. un 24. aprīlī Latvijas Universitātes (LU) galvenajā ēkā Raiņa bulvārī 19 notiek starptautiska konference neirozinātnes un farmakoloģijas apakšnozarē "Neirodeģeneratīvās slimības un jaunas farmakoterapeitiskas stratēģijas".

Konferencē ar vieslekcijām divu dienu laikā (23. aprīlī Lielajā aulā, 24. aprīlī Mazajā aulā) uzstāsies vairāki neirozinātnieki, kuri strādā neirodeģeneratīvo slimību izpētē un farmakoterapijas izstrādāšanas jomā. Lekcijas ir gaidāmas no zinātniekiem no ASV - Dr. Inga Kadiša (Inga Kadish) un Dr. Tomass van Groens (Thomas van Groen) no Alabamas Universitātes Birmingemā, prof. Dr. Harijs Vinters (Harry Vinters) no Kalifornijas Universitātes Losandželosā; no Igaunijas - prof. Dr. Aleksandrs Žarkovskis un prof. Ago Rinkens (Ago Rinken) no Tartu Universitātes, no Lietuvas - Dr. Augusts Pivaruns (Augustas Pivoriunas) (State Research Institute Centre for Innovative Medicine), no Latvijas - Dr. Maija Dambrova (Latvijas Organiskās sintēzes institūts), prof. Dr. Vija Kluša, Dr. Una Riekstiņa (Latvijas Universitāte) un daudziem citiem.

Konferences pirmās lekcijas varēs vērot Latvijas Universitātes portālā 23. aprīlī no plkst.10 līdz plkst.12. Pieteikšanās dalībai jau ir noslēgusies. Konferences vieslekcijas un diskusijas notiks angļu valoda, tās būs veltītas ne vien informācijas apmaiņai par jaunākajiem atklājumiem lekciju un plakātu ziņojumu formā, bet arī jauna sadarbības projekta plānošanai.

Konference notiks, pateicoties galvenokārt Baltijas Amerikas Brīvības fonda finansiālajam atbalstam, kā arī GenMedica, Grindeks un Adrona atbalstam. To rīko LU Medicīnas fakultātes Farmakoloģijas katedra un Latvijas Farmakoloģijas biedrība. 

Farmakoloģijas katedras zinātnieki jau agrāk izveidoja sadarbību ar neirozinātniekiem un vieslektoriem no ASV Dr. Inga Kadišu, Dr. Tomasu van Groenu un Dr. Hariju Vinteru, kas vainagojusies publikācijās starptautiskos žurnālos (piemēram, Journal of Neuroscience Research). Produktīva sadarbība prasa iespēju tikties arī klātienē un pārrunāt sasniegumus zinātnē un kopīgos nākotnes plānus. Šajā reizē plānota tikšanās plašākā lokā, pieaicinot arī kolēģus no Baltijas valstīm, Norvēģijas, Dānijas, Spānijas kuri darbojas līdzīgās disciplīnās – neirozinātnē un farmakoloģijā ar fokusu neirodeģeneratīvās slimības un jaunākās farmakoterapijas stratēģijas. Konferences gaidāmais iznākums ir zināšanu apmaiņa un jauna zinātniska projekta uzsākšana tuvākajā nākotnē.

Vairāk par konferences galvenajiem vieslektoriem:

Neirozinātniece Dr. Inga Kadiša šobrīd ir asociētā profesore Alabamas Universitātē Birmingemā, viņas pētījumu centrā ir novecošanās, Alcheimera slimība un augsta asinsspiediena loma. Publicējusi vairāk nekā 40 rakstus starptautiski citējamos zinātnes žurnālos. Nav mazsvarīgs fakts, ka I. Kadiša savulaik ir beigusi maģistratūru LU Bioloģijas fakultātē.

Neirozinātnieks Dr. Tomass van Groens no Alabamas Universitātes Birminghemā pēta proteīna amiloīda beta lomu smadzenēs, tā uzkrāšanos un attīrīšanos smadzenēs. Ir liela pieredze dzīvnieku uzvedības testu izveidē, lai pētītu Alcheimera slimību un novecošanos uz pelēm. Viņa raksti publicēti vairāk nekā 100 starptautiski citējamos zinātnes žurnālos.

Neiropatologs Dr. Harijs Vinters ir profesors un patologs Patoloģijas un Laboratorijas Medicīnas katedrā Kalifornijas Universitātē Losandželosā. Viņam ir vairāk nekā 30 gadu pieredze Alcheimera slimības un cerebralās amiloīda angiopātijas pētīšanā cilvēkos. Ir līdzautors vairāk nekā 300 publikācijām starptautiski citējamos žurnālos. H. Vinters ir latviešu izcelsmes zinātnieks, kurš arī agrāk ir uzstājies ar vieslekcijām Latvijā.

Vieslektori no Baltijas valstīm Aleksandrs Žarkovskis, Ago Rinkens un Augusts Pivoruns ir pieredzējuši zinātnieki un eksperti bioķīmijas un šūnu bioloģijas nozarēs.

fileadmin/user_upload/lu_portal/zinas/Programme_of_ICNP_2015.pdf.

fileadmin/user_upload/lu_portal/zinas/Abstract_Book-online.pdf