Vislielākais burtu izmērs
Lielāks burtu izmērs
Burtu standarta izmērs
Foto: Toms Grīnbergs, LU Preses centrs
Foto: Toms Grīnbergs, LU Preses centrs
Foto: Toms Grīnbergs, LU Preses centrs
Zinātnes kafejnīcā stāstīs Rīgas vēstures lielos stāstus (tiešraide)
LU Preses centrs
30.04.2014

Ceturtdien, 8. maijā, plkst. 18.00 notiks Latvijas Universitātes Zinātnes kafejnīca par tēmu „Rīga – Baltijas jūras reģiona metropole”, kurā tiks aplūkoti nozīmīgākie periodi Rīgas vēsturē no viduslaikiem līdz pat 20. gadsimtam.

Pasākumu varēs vērot tiešraidē.

Rīgai, kura dibināta 1201. gadā, bijusi raiba vēsture. Astoņu gadsimtu laikā šī pilsēta piedzīvojusi attīstību, sākot kā nozīmīgs viduslaiku tirdzniecības centrs Hanzas reģiona ietvaros, vēlāk kļūdama par nozīmīgu rūpniecības un zinātnes centru 19. gadsimtā. Starp citu, tieši Rīgā dibināta pirmā tehniskā augstskola Krievijas impērijā. Savukārt 20. gadsimta sākumā Rīgai piešķirts jauns statuss – jaunas un neatkarīgas valsts galvaspilsēta, lai turpmākos gados, par spīti lielajiem un bieži vien nežēlīgajiem vēstures notikumiem, rūpētos par šim reģionam piederīgas kultūras attīstību.

Par svarīgākajiem notikumiem šī gada Eiropas kultūras galvaspilsētas vēsturē Zinātnes kafejnīcas pasākumā runās LU Vēstures un filozofijas fakultātes mācībspēki. Kompetentākais viduslaiku vēsturnieks Latvijā, profesors Dr. hist. Ilgvars Misāns stāstīs par viduslaikiem "Viduslaiku Rīga kā Hanzas metropole". LU Vēstures un filozofijas fakultātes docents Dr. hist. Mārtiņš Mintaurs stāstīs par Rīgas arhitektūru un tās simbolisko nozīmi "Rīga - provinces metropole? Arhitektūra un pilsētas statuss", savukārt fakultātes profesora Dr.hist. Ilgvara Butuļa tēma būs par kultūru un ikdienu starpkaru perioda Rīgā.

Pasākumu kā ierasts vadīs Dr. Inese Čakstiņa.

6. maijā plkst. 18.00 ieskatu izvēlētajā tēmā sniegs Latvijas Universitātes radio Naba raidījums „Zinātnes vārdā”, bet 9. maijā LU radio Naba klubā Nabaklab notiks koncerts, kas parādīs Rīgu kā labas mūzikas metropoli. Uzstāsies grupas „Čipsis un Dullais”, „Starmetis” un „Manta”. Ieeja sākot no plkst. 21.00.

Zinātnes kafejnīca, koncerts un radio NABA raidījums „Zinātnes vārdā” ietilpst LU un projekta „RīgaPunkts” atbalstītajā pasākumu ciklā, kura mērķis ir popularizēt zinātni caur daudzveidīgām kultūras aktivitātēm, tostarp lektorijiem, koncertiem, izstādēm un radio raidījumiem. 2014. gadā, kad Rīga ir Eiropas kultūras galvaspilsēta, Zinātnes kafejnīca norisināsies programmas Rīga 2014 tematiskās līnijas „Izdzīvošanas komplekts” ietvaros.

Zinātnes kafejnīcas mērķis ir raisīt brīvu diskusiju neformālā vidē par sabiedrību interesējošiem zinātnes jautājumiem. Tā ir iespēja tikties ar attiecīgās jomas ekspertiem, uzdot viņiem jebkuru interesējošu jautājumu un noskaidrot līdz šim neizprasto par kādu konkrētu zinātnes jomu.

Arhīvs