|
Prezidents: „Latvijas Universitātei ir īpaša loma valsts dzīvē”
LU Preses centrs
06.02.2013 |
Latvijas Valsts prezidents Andris Bērziņš Latvijas Universitātes (LU) 71. Zinātniskās konferences atklāšanas plenārsēdē 5. februārī uzsvēra augstākās izglītības nozīmību valsts ekonomiskās izaugsmes veidošanā un Latvijas Universitātes īpašo lomu šajā procesā, nolasot referātu „Latvija un Eiropas Savienība: ģeopolitiskās un ekonomiskās perspektīvas”.
„Augstskolu zinātniekiem un pasniedzējiem jāveicina jauno speciālistu sagatavošanās darba dzīvei, tajā skaitā arī politiskajā laukā, jāsniedz mūsu esošajiem un nākošajiem politiskajiem līderiem savas zināšanas un ekspertīze, un zināmā mērā jāuzņemas arī līdzatbildība par viņu līdzšinējiem un iespējamiem nākotnes lēmumiem,” atzina prezidents. „Ne mazāk svarīga ir arī sabiedriskā rezonanse un diskusija, kura bieži notiek augstskolu sienās. Īpašu lomu šeit tradicionāli ir spēlējusi Latvijas Universitāte, mūsu valsts pirmā augstskola, kurai ir īpaša loma valsts dzīvē. Universitātē notiekošās diskusijas vienmēr ir sekojušas līdzi aktuālajiem procesiem valstī. Arī šodienas Latvijas nozīmīgākajām problēmām ir jārod atbalss Latvijas Universitātes auditorijās.”
A.Bērziņš uzsvēra, ka, lai valsts sasniegtu ekonomisku uzplaukumu, nepieciešamas reālas un pamatotas, nevis retoriskas un ar politiskiem saukļiem motivētas reformas – reģionālajā attīstībā, profesionālajā un augstākajā izglītībā.
Tāpat augstskolām ir jāspēj pielāgoties mūsdienu darba tirgus vajadzībām un visaugstākās kvalitātes nosacījumiem, bija teikts prezidenta runā. Tomēr esot arī jāsaprot, ka valsts līdzšinējais budžeta finansējums ir nepietiekams, lai sasniegtu nākotnes izglītībai un zinātnei izvirzītās prasības.
„Jau Krišjānis Valdemārs savulaik teica, ka tikai izglītots latvietis spēj būt patiesi neatkarīgs. Šie vārdi skan pārsteidzoši aktuāli arī šodien,” atzina A. Bērziņš.





