Vislielākais burtu izmērs
Lielāks burtu izmērs
Burtu standarta izmērs
Salaspilī atrodas vairākas ar LU saistītas zinātniskās institūcijas, arī SIA „Baltijas ciklotrona centrs”. Attēls: Mikrobioloģijas un biotehnikas katedra.
Salaspilī atrodas vairākas ar LU saistītas zinātniskās institūcijas, arī SIA „Baltijas ciklotrona centrs”. Attēls: Mikrobioloģijas un biotehnikas katedra.

Iegulda līdzekļus komerciālu pētniecības pakalpojumu attīstībā un centra izveidē
Jānis Balevičs, SIA „Baltijas ciklotrona centrs”
12.12.2012

„Baltijas ciklotrona centrs” SIA , kura dibinātājs ir Latvijas Universitāte, uzsācis projekta „Baltijas ciklotrona centra izveide pētniecības pakalpojumu komercializācijai” realizēšanu.

Projekta vispārīgais mērķis ir veicināt komercdarbību pētniecības pakalpojumu sektorā un attīstīt zinātnes infrastruktūru augstas enerģijas starojuma izmantošanas pētījumiem un zināšanu pārnesei farmācijā, biotehnoloģijā un materiālzinātnē, lai sekmētu augstas eksportspējas produktu ražošanas farmācijas, biotehnoloģijas un mašīnbūves nozarēs. Kā piemēru iespējamajiem pakalpojumiem pētnieki min jaunu diagnostikas metožu pētniecību onkoloģisku slimību jomā izstrādi.

Projekta rezultātā tiks uzbūvēta ciklotrona centra ēka ar zinātnisko pētījumu bloku un rekonstruēta klīniski – epidemioloģisko pētījumu centra ēka Salaspilī, Miera ielā 31. Līgums ar Valsts izglītības un attīstības aģentūru par projekta līdzfinansēšanu no Eiropas Reģionālās attīstības fonda noslēgts 28.maijā 2012. gadā. Projekta kopējās izmaksas plānotas 12448222 latu apmērā, no tiem 8499999 lati ir Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansējums.

Plānots iegādāties un uzstādīt ciklotronu ar radioizotopu sintēzes un kontroles laboratorijām, kā arī iegādāties un uzstādīt iekārtas komercializējamiem farmakoloģiskajiem preklīniskajiem, klīniskajiem, klīniski – epidemioloģiskajiem pētījumiem un diagnostikas metožu izstrādei.

SIA „Baltijas ciklotrona centrs” Latvijas Universitāte un privātie investori 2011.gadā dibinājusi ar mērķi realizēt minēto projektu.

Ciklotrons ir protonu vai citu lādētu daļiņu (jonu), paātrinātājs, kurā izmanto spēcīga pastāvīga magnētiskā lauka un vairāku simtu kHz frekvences maiņstrāvas lauka mijiedarbību.