Vislielākais burtu izmērs
Lielāks burtu izmērs
Burtu standarta izmērs
Conference Programme - NEW
Last Update
30.05.2015


FOR PRINT

 

MMA2015 – Sigulda - Program

25.05.2015.

 

 

 

Tuesday, May 26

 

 

11.00-14.00

Registration, hotel „Sigulda”

 

13.00

Lunch, hotel „Sigulda”

 

14.00

Opening, Hall „Sigulda”

 

14.30-16.00 Plenary session Hall "Sigulda"

 

Chairman U.Strautins

 

14.30-15.10

BUIĶIS Andris  

CONSERVATIVE AVERAGING METHOD: THEORY AND APPLICATIONS

 

15.15-15.55

VALUEV Andrey               

METHODS FOR SOME TYPES OF PROBLEMS OF PATH OPTIMIZATION ON AN ORIENTED GRAPH AND THEIR APPLICATION TO MINE DESIGN

 

16.00-16.20

Coffee break

 

16.20- 18.20 Paralell sessions and Minisimposiums , halls „Sigulda”, „Krimulda”, „Turaida”

 

Hall „Sigulda”

 

Chairman A.Pedas

 

16.20-16.40

HALLIK Halle,

OJA Peter

 

EXISTENCE AND UNIQUENESS OF THEQUADRATIC/LINEAR RATIONAL SPLINE HISTOPOLANT

 

16.40-17.00

HALLIK Halle,

OJA Peter           

METHODS FOR SOME TYPES OF PROBLEMS OF PATH OPTIMIZATION ON AN ORIENTED GRAPH AND THEIR APPLICATION TO MINE DESIGN

 

17.00-17.20

IRK Dursun,

KESKIN Pinar, 

DAG Idris

NUMERICAL SOLUTION OF THE BURGERS' EQUATION USING TRIGONOMETRIC B-SPLINE

 

17.20-17.40

GORGULU Zorsahin, 
DAG Idris, 

IRK Dursun

GALERKIN METHOD FOR THE NUMERICAL SOLUTION OF THE RLW EQUATION BY USING EXPONENTIAL B-SPLINES

 

17.40-18.00

MALOLEPSZY  Tomasz

BLOW-UP SOLUTIONS TO A CERTAIN CLASS OF VOLTERRA INTEGRAL EQUATIONS

 

18.00-18.20

VIKERPUUR Mikk,

PEDAS Arvet,

TAMME Enn

NUMERICAL SOLUTION OF FRACTIONAL INTEGRO-DIFFERENTIAL EQUATIONS

 

Hall „Krimulda”

 

Chairman A.Buikis

 

16.20-16.40

NIKIFOROVA Eva,

VALUEV Andrey

OPTIMAL PROJECT SCHEDULING WITH DISCRETE CAPACITY SHARING

 

16.40-17.00

OZOLIŅŠ Ansis

IMPROVED DYNAMIC PROGRAMMING METHOD FOR JOB SHOP SCHEDULING

 

17.00-17.20

KALIS Harijs,

KANGRO Ilmars, STRAUTIŅŠ Uldis

EXPONENTIAL TYPE SPLINES FOR SOLUTIONS OF DIFFUSION PROBLEM IN MULTILAYERED DOMAIN

 

17.20-17.40

BILGIC Bogac,

OZGUNEY Omur Can

VIBRATION CONTROL OF THE PLUNGING DISPLACEMENT IN THE HYPERSONIC FLOW BY USING FLC

 

17.40-18.00

OZGUNEY Omur Can, 

BILGIC Bogac

DEVELOPMENT OF A BACKSTEPPING CONTROLLER FOR AIRFOIL CONTROL IN HYPERSONIC FLOW

 

Hall „Turaida” Minisimposium „Mathematical modelling of thermal processes in medium in high voltage cables”

 

Chairman R.Čiegis

 

16.20-16.40

TUMANOVA Natalija,

JANKEVIČIŪTE Gerda,

STARIKOVIČIUS Vadimas

NUMERICAL ANALYSIS OF MULTIPHYSICS MODEL IN UNDERGROUND HIGH VOLTAGE CABLES

 

16.40-17.00

ČIEGIS Raimondas,

ILGAVIČIUS Audrius,

JANKEVIČIŪTE Gerda, 

MEILŪNAS Mečislavas,

SUBOČ Olga

A TECHNICAL-ECONOMICAL MODEL OF POWER CABLES

 

17.00-17.20

BUGAJEV Andrej,

ČIEGIS Raimondas, STARIKOVIČIUS Vadimas

THE ANALYSIS OF PARALLEL SOLVER FOR THE HEAT TRANSFER IN ELECTRICAL POWER CABLES

 

17.20-17.40

ČIEGIS Raimondas

ON OPTIMALITY OF ADAPTIVE TIME INTEGRATION METHODS FOR SOLVING SYSTEMS OF ODE

 

17.40-18.00

LEONAVICIENE Terese,

BALTRENAS Pranas

MODELLING OF AIR FLOW IN THE MULTI-CHANNEL CYCLONE

 

Hall „Turaida” Minisimposium „Mathematical models including non-local conditions” (beginning)

 

Chairmen M.Sapagovas, A.Štikonas

 

18.00-18.20

ŠTIKONAS Arturas,

SAPAGOVAS Mifodijus,

ŠTIKONIENE Olga

ON THE STABILITY OF SOME THREE-LAYER *DIFFERENCE SCHEMES FOR TWO-DIMENSIONALPSEUDO-PARABOLIC EQUATION WITH INTEGRAL BOUNDARY CONDITIONS

 

 

19.00 Welcoming party, Hotel „Sigulda”

 

 

 

Wednesday, May 27

 

 

9.00-10-30  Plenary session  Hall „Sigulda”

 

Chairman A.Filinovskiy

 

9.00-9.40

KOLYSHKIN Andrei,

KREMENETSKY Vladislav

WEAKLY NONLINEAR INSTABILITY OF SHALLOW FLOWS WITH FREE SURFACE

 

9.45-10.25

RADZIUNAS Mindaugas

COMPUTATION AND ANALYSIS OF LONGITUDINAL OPTICAL MODES IN MULTISECTION RING AND EDGE-EMITTING SEMICONDUCTOR LASERS

 

10.30-10.50

Coffee break

 

10.50- 13.10 Paralell sessions and Minisimposiums , halls „Sigulda”, „Krimulda”, „Turaida”

Hall „Sigulda”

 

Chairman M.Radziunas

 

10.50-11.10

FILINOVSKIY Alexey

ON THE EIGENVALUE PROBLEM WITH BOUNDARY CONDITION CONTAINING A PARAMETER

 

11.10-11.30

ILTIŅA Marija, 

IILTIŅŠ Ilmārs,

Kolyshkin Andrei

STABILITY ANALYSIS OF SHALLOW FLOWS WITH VARIABLE FRICTION FORCE

 

11.30-11.50

LIGERE Elena,

DZENĪTE Ilona,

MATVEJEVS Aleksandrs

ANALYTICAL SOLUTION TO A PROBLEM ON MHD FLOW IN A RECTANGULAR DUCT UNDER SLIP CONDITION ON ITS SIDE WALLS

 

11.50-12.10

REINFELDS Andrejs,

JANOVSKA Sandra

REDUCTION PRINCIPLE IN THE THEORY OF

STABILITY FOR DYNAMIC SYSTEMS ON TIME SCALE

 

12.10-12.30

STALIARCHUK I.I.,

KORZYUK V.I.

MIXED PROBLEM FOR KLEIN-GORDON-FOCK-EQUATION WITH CURVE DERIVATIVES ON BOUNDS

 

12.30-12.50

ABDULLAH Saleem,

ALI Mumtaz

APPLICATION OF NUETROSOPHIC SOFT EXPERT SET IN S-BOX IMAGE ENCRYPTION

 

Hall „Krimulda” Minisimposium „Mathematical models including non-local conditions” (continuation)

 

Chairmen M.Sapagovas, A.Štikonas

 

10.50-11.10

ŠTIKONIENE Olga,CIUPAILA  Regimantas,

JOKŠIENE Zivile,

SAPAGOVAS Mifodijus

ON THE TWO-LAYER EXPLICIT DIFFERENCE SCHEME FOR THE NONLINEAR TWO-DIMENSIONAL PSEUDO-PARABOLIC EQUATION WITH NONLOCAL BOUNDARY CONDITIONS

 

11.10-11.30

SERGEJEVA Natālija,

PEČIULYTE Sigita, URBONAITE R.

INVESTIGATION OF FUČIK SPECTRUM FOR A PROBLEM WITH TWO-POINT NONLOCAL BOUNDARY CONDITION

 

11.30-11.50

JAKUBELIENE Kristina

A DIFFERENCE SCHEME FOR A TWO-DIMENSIONAL PARABOLIC EQUATION WITH AN INTEGRAL CONDITION

 

11.50-12.10

PAUKŠTAITE Gaile,

ŠTIKONAS Artūras

GENERALIZED GREEN'S FUNCTIONS FOR M-TH ORDER DISCRETE NONLOCAL PROBLEMS

 

12.10-12.30

SKUČAITE Agne,

ŠTIKONAS Artūras

INVESTIGATION OF A SPECTRUM FOR STURM-LIOUVILLE PROBLEM WITH PARTIAL INTEGRAL CONDITION

 

12.30-12.50

NOVICKIJ Jurij,

ŠTIKONAS Artūras

 

SPECTRUM ANALYSIS OF THE WEIGHTED FINITE DIFFERENCE SCHEME FOR THE WAVE EQUATION WITH INTEGRAL BOUNDARY CONDITIONS

 

12.50-13.10

JACHIMAVIČIENE Justina,

SAPAGOVAS Mifodijus

ON THE TWO-LAYER EXPLICIT DIFFERENCE SCHEME FOR THE NONLINEAR TWO-DIMENSIONAL PSEUDO-PARABOLIC EQUATION WITH NONLOCAL BOUNDARY CONDITIONS

 

Hall „Turaida”

 

Chairman P.Oja

 

10.50-11.10

ORLOVS Pavels,

ASMUSS Svetlana

FUZZY EQUIVALENCE RELATION BASED APPROXIMATIONS OF A T-NORM EXTENSION OF AGGREGATION OPERATORS

 

11.10-11.30

ELKINS Aleksandrs,

ŠOSTAKS Aleksandrs

AN ALTERNATIVE APPROACH TO LOWER AND UPPER APPROXIMATION OPERATORS

 

11.30-11.50

GREČ Michal,

HORAČEK Matej,

NOVAK Vilem

FUZZY DECISION MAKING SYSTEM FOR DETERMINATION OF SOIL QUALITY

 

11.50-12.10

GREČOVA Svetlana,

MORILLAS Samuel, ŠOSTAK Alexander

PERCEPTUAL COLOR IMAGE SIMILARITY USING FUZZY METRICS

 

12.10-12.30

HURTIK Petr,

HODAKOVA Petra, PERFILIEVA Irina,

LIBERTS Mārtiņš,

ASMUSS Jūlija

REAL-TIME NETWORK ATTACK DETECTION

 

12.30-12.50

KOKAINIS Mārtiņš,

ASMUSS Svetlana

ON HIGHER DEGREE F-TRANSFORMS BASED ON

B-SPLINES

 

12.50-13.10

KODORANE Irina,

ASMUSS Svetlana

APPROXIMATION OF DERIVATIVES USING F-TRANSFORMS BASED ON HIGHER DEGREE SPLINES

 

13.30

Lunch

 

14.30-22.00

Excursion: Sigulda-Straupe-Vaidava-Valmiera

 

 

Thursday, May 28

 

 

9.00-10.30  Plenary Session Hall „Sigulda”

 

Chairman I.Astashova

 

9.00-9.40

SYTOVA Svetlana

NONLINEAR DYNAMICS IN RADIATION OF CHARGED PARTICLES MOVING IN MULTIDIMENSIONAL SPATIALLY-PERIODIC STRUCTURES

 

9.45-10.25

GARUNKSTIS Ramunas, LAURINCIKAS Antanas

ZETA FUNCTIONS. UNIVERSALITY, ZEROS AND MOMENTS

 

10.30-10.50

Coffee break

 

10.50- 12.50 Paralell sessions and Minisimposiums , halls „Sigulda”, „Krimulda”, „Turaida”

 

Hall „Sigulda”

 

Chairman A.Kolyshkin

 

10.50-11.10

STONKIENE Liana,

IVANAUSKAS Feliksas

MATHEMATICAL MODELING OF AMPEROMETRIC BIOSENSORS ACCORDING TO THE DYNAMICS OF ACTIVE ENZYME REGIONS

 

11.10-11.30

TROFIMOV Vyacheslav,

TRYKIN Evgeny

INCREASING EFFICIENCY OF USING ARTIFICIAL BOUNDARY CONDITIONS FOR 1D NONLINEAR SCHRODINGER EQUATION DESCRIBING LASER PULSE IN PHOTONIC CRYSTAL

 

11.30-11.50

KOLISKINA Valentina,

VOLODKO Inta

SOLUTION OF DIRECT EDDY CURRENT TESTING PROBLEMS FOR MEDIA WITH AXISYMMETRIC CYLINDRICAL FLAWS

 

11.50-12.10

KAMENCHENKO Sergey

RECURSIVE INVOLUTORY MATRIX GENERATION ALGORITHM, WHICH IS BASED ONLY WITH ELEMENTS 1 AND 2

 

12.10-12.30

SUMBATYAN Mezhlum,

REMIZOV Michael

ON THREE-DIMENSIONAL ELASTIC WAVE PROPAGATION THROUGH A DOUBLY-PERIODIC SYSTEM OF CRACKS

 

12.30-12.50

CHARAPITSA Siarhei,

SYTOVA Svetlana, GUGUCHKINA Tatiana, MARKOWSKI Michail

NUMERICAL METHODS FOR CORRECT DETERMINATION OF VOLATILE COMPOUNDS IN THE ALCOHOL-CONTAINING PRODUCTS

 

Hall „Krimulda”

 

Chairman A.Reinfelds

 

10.50-11.10

GRICĀNS Armands

SADYRBAEV Felix

ON SOME FUNCTIONS DEFINED BY ORDINARY DIFFERENTIAL EQUATIONS

 

11.10-11.30

ATSLEGA Svetlana,

SADYRBAEV Felix

ON THE PLANAR SYSTEM ARISING IN THE NETWORK CONTROL THEORY

 

11.30-11.50

ASTASHOVA Irina

CLASSIFICATION OF SOLUTIONS TO THE 4-ORDER SINGULAR EMDEN-FOWLER TYPE EQUATIONS

 

11.50-12.10

RADIN Michael

PERIODIC AND EVENTUALLY PERIODIC SOLUTIONS OF PIECEWISE LINEAR AND MAX-TYPE DIFFERENCE EQUATIONS

 

12.10-12.30

AVOTIŅA Maruta,

BULA Inese

DISCRETE MODELLING OF NEURONS

 

12.30-12.50

ŠUSTE Agnese,

BULA Inese

DISCRETE - TIME EPIDEMIC MODELS

 

Hall „Turaida” Minisimposium “Application of probabilistic model in approximation of analytic functions” (beginning)

 

Chairman A.Laurincikas

 

10.50-11.30

LAURINČIKAS Antanas

JOINT DISCRETE UNIVERSALITY OF HURWITZ ZETA-FUNCTIONS

 

11.30-11.50

GARBALIAUSKIENE Virginija,

LAURINCIKAS Antanas

DISTRIBUTION THEOREMS FOR TWISTED L-FUNCTIONS OF ELLIPTIC CURVES

 

11.50-12.10

GRIGUTIS Andrius

THE SIZE OF THE SELBERG ZETA-FUNCTION AT PLACES SYMMETRIC WITH RESPECT TO THE LINE 1/2

 

12.10-12.30

KAČINSKAITE Roma, MATSUMOTO Kohji

JOINT MIXED LIMIT THEOREM FOR A CLASS OF ZETA-FUNCTIONS

 

12.30-12.50

MACAITIENE Renata

ON MIXED JOINT UNIVERSALITY

 

13.00

Lunch

 

14.30-16.00 Plenary session Hall „Sigulda”

 

Chairman M.Braš

 

14.30-15.10

GASPAR Francisco J.,

HU Xiaozhe,

RODRIGO Carmen, 

ZIKATANOV Ludmil

RELATION BETWEEN MIMETIC FINITE DIFFERENCE SCHEMES AND FINITE ELEMENT METHODS FOR SOME MODEL PROBLEMS IN H(CURL) AND H(DIV)

 

15.15-15.55

SHISHKIN Grigorii

STANDARD DIFFERENCE SCHEME IN THE PRESENCE OF PERTURBATIONS FOR A SINGULARLY PERTURBED PARABOLIC CONVECTION-DIFFUSION EQUATION

 

16.00-16.20

Coffee break

 

16.20- 18.20 Paralell sessions and Minisimposiums , halls „Sigulda”, „Krimulda”, „Turaida”

 

Hall „Sigulda”

 

Chairman C.Rodrigo

 

16.20-16.40

SHISHKINA Lidia

DIFFERENCE SCHEME OF HIGHEST ACCURACY ORDER BASED ON THE S OLUTION DECOMPOSITION METHOD FOR A SINGULARLY PERTURBED REACTION-DIFFUSION EQUATION

16.40-17.00

BRAŠ Michal

SEARCH FOR IMEX GENERAL LINEAR METHODS

17.00-17.20

VAINIKKO Gennady

WHICH FUNCTIONS ARE FRACTIONALLY

DIFFERENTIABLE?

17.20-17.40

BELOV Pavel,

NUGUMANOV Eduard, YAKOVLEV Sergey  

DECOMPOSITION METHOD FOR A BLOCK-TRIDIAGONAL MATRIX SYSTEM

17.40-18.00

LIETUVIETIS Ojārs

 

ON INTEGRATION MATRIX DEFINED BY CHEBYSHEV DIFFERENTIATION MATRIX

18.00-18.20

VASILYEV Alexander,

VASILYEV Vladimir

ON DIFFERENCE AND DISCRETE EQUATIONS

Hall „Krimulda”

Chairman G.Hilkevica

16.20-16.40

JIMENEZ-GAMERO M.D.,

JODRA Pedro

SOME INFERENTIAL ISSUES ON THE LOG–LINDLEY DISTRIBUTION

 

16.40-17.00

VALEINIS Jānis

SPATIAL STATISTCS WITH R

 

17.00-17.20

VĒLIŅA Māra,

VALEINIS Jānis

APPLICATIONS OF ROBUST ANOVA METHODS

 

17.20-17.40

DĀMIS Artis,

VALEINIS Jānis

GENERALIZED CONFIDENCE INTERVALS IN REGRESSION PROBLEMS

 

17.40-18.00

DĀME Lidija

MOSUM PROCEDURES FOR CHANGE POINT DETECTION

 

18.00-18.20

PAHIRKO Leonora

TWO-SAMPLE PROBLEMS OF SURVIVAL DATA

 

Hall „Turaida” Minisimposium “Application of probabilistic model in approximation of analytic functions” (continuation)

 

Chairman A.Laurincikas

 

16.20-16.40

RIMKEVIČIENE Audrone

A DISCRETE LIMIT THEOREM FOR THE PERIODIC HURWITZ ZETA-FUNCTION

 

16.40-17.00

MOCHOV Dmitrij

ON THE DISCRETE UNIVERSALITY OF THE PERIODIC HURWITZ ZETA-FUNCTION

 

17.00-17.20

STONCELIS Mindaugas,

ŠIAUČIŪNAS Darius

ON THE DISCRETE UNIVERSALITY OF THE PERIODIC HURWITZ ZETA-FUNCTION

 

Hall „Turaida"

 

Chairman A.Gricāns

 

17.20-17.40

GAIKO Valery

GLOBAL LIMIT CYCLE BIFURCATIONS OF LOW-DIMENSIONAL DYNAMICAL SYSTEMS

 

17.40-18.00

CEPĪTIS Jānis

MULTIPLICITY OF SOLUTIONS FOR BOUNDARY VALUE PROBLEMS ARISING IN MATHEMATICAL

MODELS OF ENZYME-CATALYZED REACTIONS

 

 

19.30 Conference dinner, Hotel „Sigulda”

 

 

 

Friday, May 29

 

 

9.00-10.30 Plenary Session Hall "Sigulda"  

 

Chairman A.Valuev

 

9.00-9.40

GUO Xixiong,

CAO Jun

SIMULATION OF TORNADIC WIND OVER BUILDING USING IMMERSED BOUNDARY LATTICE BOLTZMANN METHOD

9.45-10.25

STRAUTINS Uldis

SOME MODELS OF SPECIES INTERACTING IN FLUIDS

10.30-10.50

Coffee break

10.50- 12.50 Paralell sessions, halls „Sigulda”, „Krimulda”

Hall „Sigulda”

Chairman J.Cao

10.50-11.10

KAVALIOU Klim,

TOBISKA Lutz, POLEVIKOV Viktor

DIFFUSION OF MAGNETIC PARTICLES IN A FERROFLUID SEAL IN THE PRESENCE OF MAGNETIC AND CENTRIFUGAL FORCES

 

11.10-11.30

DUMBRAJS Olgerts,

KALIS Harijs

ON NUMERICAL SIMULATION OF NONSTATIONARY OSCILLATIONS IN GYRATRONS

 

11.30-11.50

KALIS Harijs,

MARINAKI Maksims,

STRAUTIŅŠ Uldis, LIETUVIETIS Ojars

ON THE VORTEX FORMATION IN THE COMBUSTION PROCESS WITH SIMPLE CHEMICAL REACTION AND AXIAL MAGNETIC FIELD

 

11.50-12.10

OZOLA Līva,

STRAUTINŠ Uldis

 MODELING THE INFLUENCE OF MAGNETIC FIELDS ON OXYGEN DISTRIBUTION

 

12.10-12.30

HILKEVICA Galina,

HILKEVICS Sergejs

STOCHASTIC OPTIMIZATION ALGORITHMS FOR MANY-DIMENSIONAL TASKS OF PORTFOLIO THEORY

 

12.30-12.50

LOZKINS Aleksejs

 

CLUSTERING OF EUROPEAN COUNTRIES BY AN INFLATION RATE AND CLUSTERS RESEARCH

 

Hall „Krimulda”

 

Chairman J.Cepītis

 

10.50-11.10

VASILYEV Nickolay, 

LEPIN Arnold,

LEPIN Leonid

ON EXTREMAL SOLUTIONS OF SIXTH-ORDER BOUNDARY VALUE PROBLEMS

 

11.10-11.30

YERMACHENKOInara,

SADYRBAEV Felix

BOUNDARY VALUE PROBLEMS FOR TWO-DIMENSIONAL DIFFERENTIAL SYSTEMS WITH PERIODIC FUNCTIONS IN PHASE VARIABLES

 

11.30-11.50

SMIRNOV Sergey

BOUNDARY VALUE PROBLEM WITH MULTIPOINT CONDITIONS FOR A THIRD ORDER

 

11.50-12.10

DOBKEVICH Maria,

SADYRBAEV Felix

SOLUTION SETS FOR TWO-POINT NONLINEAR BOUNDARY VALUE PROBLEMS

 

12.10-12.30

SVEIKATE Nadežda

ON THREE POINT BOUNDARY VALUE PROBLEM

 

12.30-12.50

KIRIČUKA Anita

NONLINEAR BOUNDARY VALUE PROBLEM WITH STEPWISE FUNCTION

 

13.00

Closing, Hall „Sigulda”

 

13.30

Lunch